Americké akcie v pátek oslabily, Apple se dostal pod tlak kvůli soudnímu verdiktu

Americké akcie během pátečního obchodování oslabily. Technologická společnost Apple se dostala pod tlak kvůli nepříznivému rozhodnutí soudu ohledně jejího obchodu s aplikacemi App Store. Na akciovém trhu navíc přetrvávají obavy z rostoucí inflace a z negativních hospodářských dopadů šíření koronavirové mutace delta.
Index Dow ztratil 0,78 % a uzavřel na 34 607,72 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,77 % na 4 458,58 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,87 procenta na 15 115,49 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 11,44 % na 20,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než čtyři bazické body na 1,343 %.
Akcie společnosti Apple v pátek klesly o zhruba 3,3 %. Americký soud firmě nařídil, aby odstranila část omezení v obchodě App Store. Rozhodnutí, které je důsledkem sporu s vývojářem her Epic Games, ohrožuje jeden z největších zdrojů příjmů Applu a mohlo by vývojářům aplikací ušetřit miliardy dolarů.
Za celý týden index Dow ztratil téměř 2,2 %, S&P 500 se snížil o 1,7 % a Nasdaq Composite přišel o 1,6 %.
Dolar v pátek mírně posílil
Na devizovém trhu v pátek dolar mírně posílil v reakci na růst výnosů dluhopisů vlády Spojených států. Hlavní pozornost investorů se nyní soustředí na to, kdy by mohla americká centrální banka začít snižovat nákupy dluhopisů. Euro kolem 23.00 SELČ vůči dolaru ztrácelo zhruba desetinu procenta na 1,181 USD.
Americké ministerstvo práce odpoledne oznámilo, že výrobní ceny se minulý měsíc zvýšily ve srovnání s předchozím měsícem o 0,7 %. Meziročně pak index výrobních cen vzrostl o 8,3 %, nejrychleji od listopadu 2010. Zpráva naznačila, že inflace ve Spojených státech zůstane ještě nějakou dobu vysoká.
Vysoká inflace vytváří tlak na zpřísňování měnové politiky Fedu. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že představitelé Fedu se budou snažit na zářijovém zasedání měnového výboru dohodnout na zahájení omezování nákupů dluhopisů v listopadu.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký softwarový gigant Microsoft zrušil kvůli šíření nakažlivější koronavirové varianty delta pevné datum návratu do kanceláří ve Spojených státech. Firma o tom informovala na svém blogu.
- Šéf seznamovací aplikace Tinder Jim Lanzone povede internetovou firmu Yahoo!. Na jeho místo nastoupí jako první žena Renate Nyborgová. Informoval o tom v pátek server CNBC.
- Americký soud v pátek nařídil společnosti Apple, aby odstranila část omezení v obchodě s aplikacemi App Store v rámci sporu mezi výrobcem iPhonů a vývojářem her Epic Games. Rozhodnutí ohrožuje jeden z největších příjmů Applu a mohlo by vývojářům aplikací ušetřit miliardy dolarů. Soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová však současně uvedla, že nezjistila, že by Apple měl monopol na dílčím trhu mobilních herních transakcí.
- Index výrobních cen v USA v srpnu meziročně vyskočil o 8,3 % (odhad: +8,2 %, červenec: +7,8 %), meziměsíčně se zvýšil o 0,7 % (odhad: +0,6 %, červenec: +1 %).
- Velkoobchodní zásoby v USA v červenci stouply o 0,6 % (odhad: +0,6, červen: +1,2 %).
Výsledková sezóna
- Výsledky Kroger ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 31,68 miliardy USD (odhad: 30,64 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americký výrobce čipů Intel (v úterý +0,26 %) zvažuje v Evropě v následující dekádě investovat až 80 miliard eur, chce zvýšit kapacitu výroby čipů v regionu. Na Mezinárodní automobilové výstavě (IAA), která začala v Mnichově, to řekl šéf podniku Pat Gelsinger. Dodal, že Intel do konce roku oznámí, kde v Evropě budou jeho další dvě továrny. Existující továrna Intelu na polovodiče v Irsku se nově zaměří i na automobilový průmysl.
- Apple (v úterý +1,55 %) rozeslal pozvánku na akci 14. září. Na ní se čeká mimo jiné představení nových iPhonů.
- Největší kanadský provozovatel ropovodů a plynovodů Enbridge koupí za tři miliardy dolarů logistickou společnost Moda Midstream Operating. Získá tak přístup k exportnímu terminálu v Texasu, ve kterém se loni naložila více než čtvrtina ropy z pobřeží Mexického zálivu určené pro vývoz. Enbridge to v úterý uvedl v tiskové zprávě.
- Ruská společnost Delimobil, která nabízí sdílení automobilů, hodlá na podzim vstoupit na akciový trh ve Spojených státech. Mohla by tak získat kolem 350 milionů dolarů. Informovala o tom v úterý agentura Reuters, která se odvolává na zdroje z finančního trhu. Součástí skupiny Delimobil je také značka Anytime, která působí mimo jiné v České republice.
- Americký dodavatel laboratorních produktů Avantor (v úterý +3,12 %) koupí za 2,9 miliardy USD společnost Masterflex. Posílí tak své aktivity zaměřené na výrobu léčivých přípravků a vakcín proti covidu-19. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vlastníkem Masterflexu je soukromá společnost Antylia Scientific. Vyrábí produkty jako peristaltické pumpy, které se používají pro výzkum a vývoj biologických léčiv, vakcín a buněčných a genových terapií.
- Soud v americkém státě Delaware rozhodl, že akcionáři společnosti Boeing (ve středu -1,33 %) mohou žalovat představenstvo firmy v souvislosti se dvěma haváriemi strojů 737 MAX, při nichž zemřelo celkem 346 lidí. Informovala o tom agentura Reuters.
- Americký platební gigant PayPal Holdings (ve středu -2,74 %) koupí za 2,7 miliardy USD japonskou společnost Paidy nabízející odložení plateb za nákup. PayPal tak posílí vedoucí pozici v odvětví, které nyní zažívá rozkvět podpořený pandemií.
- Francouzský výrobce léků Sanofi koupí za 1,9 miliardy USD americkou biofarmaceutickou firmu Kadmon Holdings (ve středu +71,13 %). Mimo jiné si tak rozšíří nabídku léků. Firmy to ve středu uvedly ve společném oznámení. Akvizice přichází měsíc poté, co Sanofi koupila za 3,2 miliardy USD americkou biotechnologickou firmu Translate Bio.
- Americká investiční banka JPMorgan (ve středu -0,45 %) koupí většinový podíl ve společnosti Volkswagen Payments, finanční podmínky transakce ale nesdělila. K nákupu se rozhodla ještě před zavedením technologie, s kterou německá automobilka Volkswagen počítá ve svých vozech a která například umožní, aby řidiči platili za nákup pohonných hmot nebo hradili mýtné zcela automaticky. Banka se dohodla, že ve firmě Volkswagen Payments převezme zhruba 75% podíl. Záměr ale budou muset nejprve schválit příslušné regulační orgány.
- Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) varovala kryptoměnovou burzu Coinbase Global (ve středu -3,23 %), že na ni podá žalobu, pokud bude realizovat plány na spuštění systému, jenž by uživatelům umožnil půjčovat digitální majetek a inkasovat za to úroky. Uvedla to společnost Coinbase. Dodala, že spuštění svého úvěrového produktu s názvem Lend odložila minimálně na říjen.
- Zakladatelka společnosti Theranos Elizabeth Holmesová není padouch, nýbrž tvrdě pracující podnikatelka, jejíž projekt selhal. Takto obhájce Lance Wade v úvodní řeči popsal svou 37letou klientku obžalovanou z podvodu na investorech a pacientech v souvislosti s nespolehlivými krevními testy, které propagovala jako revoluční technologii. Státní zástupce ve svém vystoupení uvedl, že Holmesová o testech lhala, aby zabránila krachu své firmy.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červenci 10,934 milionu (odhad: 10 milionů, červen: 10,185 milionu).
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 4. září klesl na 310 tisíc z 345 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 340 tisíc), čekal se pokles na 335 tisíc. Pokračujících žádostí o podporu v týdnu do 28. srpna ubylo na 2,783 milionu z 2,805 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,748 milionu), čekal se pokles na 2,744 milionu.
- Americký softwarový gigant Microsoft varoval uživatele své cloudové služby Azure, že hackeři mohli využít bezpečnostní slabiny k získání přístupu k jejich datům. Dodal nicméně, že už slabinu odstranil a že o jejím zneužití hackery nemá žádné důkazy.
- Americká internetová společnost Google čelí novému vyšetřování ze strany Evropské komise (EK). Důvodem je podezření, že firma nutí výrobce, aby na zařízeních s jejím operačním systémem Android nastavovali Google Assistant jako výchozí hlasovou asistenční službu. Uvedl to ve čtvrtek na Twitteru reportér zpravodajské agentury MLex.
- Americká automobilka Ford Motor se rozhodla ukončit výrobu v Indii. Firma ve čtvrtek uvedla, že rozhodnutí si vyžádá mimořádné náklady kolem dvou miliard dolarů. Ford vstoupil do Indie před 25 lety, jeho podíl na indickém trhu s osobními automobily však stále činí méně než dvě procenta. Za posledních deset provozní ztráty automobilky v Indii překročily dvě miliardy dolarů.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK