Americké akcie v pátek uzavřely ziskový týden na nových maximech
Americké akcie v pátek i za celý týden posílily. Index Dow opět posunul své maximum a S&P 500 poprvé v historii uzavřel nad 5 800 body. Výsledková sezóna odstartovala slibnými reporty finančních institucí. V rámci makroekonomických dat investoři vyhodnocovali index výrobních cen, který potvrdil polevování inflačních tlaků.
Index Dow v pátek posílil o 0,97 % na 42 863,86 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,61 % na 5 815,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,33 % na 18 342,94 bodu. Index volatility VIX se snížil o 2,25 % na 20,46 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o půl bazického bodu na 4,10 %. Cena ropy v pátek klesla o půl procenta, zlato naopak o necelé procento posílilo. Bitcoin v závěru dne posiloval o 4,7 % a obchodoval se kolem 63 000 USD.
Kromě dobrého startu výsledkové sezóny akcie v pátek těžily také z nejnovějších údajů o americké výrobní inflaci. Ty zmírnily obavy, že inflace neklesá dostatečně rychle. Index výrobních cen v září meziměsíčně stagnoval, což dodalo investorům důvěru, že americká centrální banka může dosáhnout měkkého přistání ekonomiky a zároveň splnit svůj 2% inflační cíl. Meziroční tempo růstu výrobních cen pak kleslo na 1,8 % ze srpnových 1,9 %.
"Finanční trhy jsou spokojené, protože nic nehovoří proti snižování úrokových sazeb. Jedinou otázkou je, jak rychle bude Fed úroky snižovat," uvedl analytik Steven Englander ze Standard Chartered. V září Fed přikročil k prvnímu snížení úroků za více než čtyři roky, základní sazbu zredukoval o půl procentního bodu do rozpětí 4,75-5,00 %. Podle nástroje CME FedWatch je nyní 90% pravděpodobnost, že Fed v listopadu sníží úrokové sazby o 25 bazických bodů.
Akcie největší americké banky JPMorgan Chase (+4,44 %) posílily, protože hospodářské výsledky firmy za třetí čtvrtletí překonaly očekávání analytiků. Odhady předčily také výsledky menšího konkurenta Wells Fargo (+5,61 %), jehož akcie rovněž zpevnily především díky vyšším než očekávaným ziskům. "Vyšly příznivé výsledkové zprávy některých předních finančních společností. To je dobrý začátek výsledkové sezóny," uvedl analytik Evan Brown z UBS Asset Management. Wall Street má tendenci pohlížet na bankovní sektor jako na barometr zdraví ekonomiky, který udává tón pro zbytek výsledkové sezóny.
Akcie výrobce elektromobilů Tesla (-8,78 %) v pátek výrazně oslabily a za celý týden zaznamenaly ztrátu téměř 13 %. Automobilka sice představila dlouho očekávané samořízené taxi Cybercab, investory však zklamalo, že šéf firmy Elon Musk neposkytl podrobnosti ohledně harmonogramu jeho výroby a řešení možných regulačních překážek. Cenné papíry Nvidie (-0,01 %) v páteční seanci sice stagnovaly, ovšem za celý týden se zhodnotily téměř o 8 %.
Za celý týden index Dow posílil o 1,21 %, S&P 500 zpevnil o 1,11 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,13 %.
Dolar v pátek stagnoval
Na devizovém trhu se v pátek americký dolar držel bez výraznějších změn vůči euru. Nejnovější ekonomické údaje jsou podle analytiků v souladu s očekáváním, že americká centrální banka příští měsíc přikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb.
Jednotná evropská měna se kolem 22.00 SELČ prodávala za 1,0935 USD, nacházela se tak v těsné blízkosti čtvrtečního závěru.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americký výrobce letadel Boeing ve čtvrtek podal u Národní rady pro pracovní vztahy (National Labor Relations Board) stížnost na nekalé praktiky proti odborům IAM 751, které zastupují přibližně 33 000 stávkujících zaměstnanců společnosti na západním pobřeží USA. Podle Boeingu odborová centrála během stávky, která trvá čtyři týdny, nevyjednávala v dobré víře.
- Růst světové ekonomiky by se měl v letech 2024 až 2026 držet kolem 2,8 %, což odpovídá dlouhodobému průměru. Většímu růstu brání vývoj ve Spojených státech, kde se příští rok očekává zpomalení růstu hrubého domácího produktu na 1,7 %. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti Allianz Trade.
- Index výrobních cen v USA v září meziměsíčně stagnoval (odhad: +0,1 %, srpen: +0,2 %), meziročně stoupl o 1,8 % (odhad: +1,6 %, srpen +1,9 %, revidováno z +1,7 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v říjnu podle předběžných dat klesl na 68,9 bodu (odhad: 70,8 bodu, září: 70,1 bodu).
Výsledková sezóna
- Americké bance JPMorgan Chase klesl v třetím čtvrtletí zisk o dvě procenta na 12,9 miliardy USD. Mohl za to růst rezerv na špatné úvěry, který kompenzoval zisky z investičního bankovnictví.
- Výsledky Wells Fargo v 3Q: Zisk na akcii 1,42 USD (odhad: 1,28 USD), výnosy 20,37 miliardy USD (odhad: 20,41 miliardy USD).
- Výsledky BlackRock v 3Q: Upravený zisk na akcii 11,46 USD (odhad: 10,40 USD), výnosy 5,2 miliardy USD (odhad: 5 miliard USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Soud ve Spojených státech nařídil společnosti Google, aby otevřela svůj obchod s aplikacemi Google Play konkurenci. Více možností stahovat aplikace a platit za transakce v nich uskutečněné mají získat uživatelé systému Android. Podle agentury Reuters rozsudek navazuje na loňský verdikt poroty týkající se tvůrce hry Fortnite, firmy Epic Games.
- Navzdory výkyvům na globálních trzích a slabšímu třetímu čtvrtletí zůstává bitcoin v roce 2024 zatím nejvýkonnějším aktivem. S růstem o zhruba 50 % od začátku roku převyšuje výkonnost mnoha tradičních investičních nástrojů.
- Podíl amerického technologického giganta Google ze skupiny Alphabet na trhu s kontextovou reklamou na internetu ve Spojených státech v příštím roce klesne pod 50 %. Napsal to deník The Wall Street Journal, který se odvolává na data společnosti eMarketer. K vývoji přispívá rostoucí popularita vyhledávání přes TikTok u nejmladších generací, dále investice firmy Amazon do kontextové reklamy i nástup technologií umělé inteligence.
- Sociální síť TikTok, jejímž vlastníkem je čínská společnost ByteDance, čelí ve Spojených státech novým žalobám, které ji viní z poškozování duševního zdraví mladých lidí. Tyto žaloby podalo 13 států USA a federální distrikt hlavního města Washingtonu. Informovaly o tom v úterý agentury AP a Reuters.
- Australská společnost Allied Green Ammonia v pondělí podepsala závaznou rámcovou dohodu s firmou Plug Power na elektrolyzéry o příkonu 3 GW. Ty společnost využije v plánovaném obřím závodu na výrobu amoniaku v australském Severním teritoriu.
- Index optimismu malých firem v USA (NFIB) v září stoupl na 91,5 bodu (odhad: 91,7 bodu, srpen: 91,2 bodu).
- Obchodní bilance USA se zbožím za srpen vykázala schodek 70,4 miliardy USD (odhad: -70,6 miliardy USD, červenec: -78,9 miliardy USD, revidováno z -78,8 miliardy USD).
- Americká vláda zvažuje, že požádá soud, aby nařídil internetové společnosti Google prodej některých aktivit, jako jsou například webový prohlížeč Chrome a operační systém Android. Uvedlo to podle agentury Reuters americké ministerstvo spravedlnosti. Rozdělení společnosti Google by mělo zmírnit škody působené jejím dominantním postavením na trhu s internetovým vyhledáváním, píše agentura Bloomberg.
- Americký výrobce letadel Boeing zastavil jednání se zástupci stávkujících zaměstnanců a stáhl svůj návrh na zvýšení mezd. Informovala o tom agentura Reuters. Stávka zhruba 33 000 zaměstnanců firmy na západním pobřeží Spojených států začala 13. září.
- Britsko-australský těžařský gigant Rio Tinto převezme za 6,7 miliardy USD americkou firmu Arcadium Lithium. Společnost to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Pokud bude transakce dokončena, stane se Rio Tinto jedním z největších producentů lithia na světě. Kov se využívá například při výrobě baterií pro elektromobily.
- Velkoobchodní zásoby v USA v srpnu stouply o 0,1 % (odhad: +0,2 %, červenec: +0,2 %, revidováno z +0,3 %).
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v září kleslo na 2,4 % z 2,5 % v předchozím měsíci. Inflace se tak nachází nejníže od února 2021. Ve čtvrtek to oznámilo americké ministerstvo práce. Pokles inflace byl ale o něco mírnější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali zpomalení meziročního růstu cen na 2,3 %.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 5. října stoupl na 258 tisíc z 225 tisíc v předchozím týdnu, čekal se růst na 230 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 28. září vzrostl na 1,861 milionu z 1,819 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,826 milionu), čekal se růst na 1,830 milionu.
- Americká společnost OpenAI, která se zabývá umělou inteligencí a která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, očekává v nejbližších letech miliardové ztráty. Se ziskovým hospodařením počítá až v roce 2029, kdy by tržby měly dosáhnout 100 miliard USD. S odvoláním na firemní dokumenty to napsal server The Information.
- Finanční ústav TD Bank se přiznal k porušování amerických zákonů proti praní špinavých peněz. Souhlasil rovněž, že za urovnání obvinění ohledně praní špinavých peněz zaplatí ve Spojených státech pokutu tři miliardy dolarů. Oznámily to ve čtvrtek americké úřady. Potvrdily tak dřívější informace ekonomického listu The Wall Street Journal.
- Světová obchodní organizace (WTO) ve čtvrtek mírně zlepšila odhad letošního růstu světového obchodu se zbožím. Předpokládá nyní, že obchod se zvýší o 2,7 %, v dubnu růst odhadovala pouze na 2,6 %. V příštím roce očekává zrychlení růstu na tři procenta, varuje však před riziky spojenými s geopolitickým napětím a nejistotou kolem vývoje hospodářské politiky.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americké společnosti PepsiCo ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o pět procent na 2,9 miliardy USD. Překvapivě klesly i tržby. Firma zároveň zhoršila výhled na letošní rok, zejména kvůli slabším výdajům spotřebitelů v Severní Americe. Podnik to v úterý oznámil v tiskové zprávě.
- Zisk amerických aerolinek Delta Air Lines v třetím čtvrtletí klesl o 26 % a dostal se pod miliardu dolarů. Firma to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě. Společnost se potýkala s celosvětovým výpadkem technologií, který vedl ke zrušení tisíců letů, a s náznaky, že růst letecké dopravy začíná zpomalovat. Další kvartál ale firma čeká rekordní. Její akcie přesto před začátkem obchodování ztrácely přes šest procent.
Zdroj: CNBC, ČTK