Americké akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně, za celý týden indexy posílily

Americké akcie uzavřely páteční obchodování nejednotně, za celý týden však všechny tři hlavní indexy výrazně posílily. Finanční trhy nadále předpokládají, že Fed tento měsíc zvýší úroky o další čtvrtinu procentního bodu. V důsledku polevování inflace nicméně roste očekávání, že červencovým krokem cyklus zvyšování úroků skončí.
Index Dow si v pátek připsal 0,33 % na 34 509,03 bodu, širší S&P 500 však klesl o 0,10 % na 4 505,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,18 % na 14 113,70 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,98 % na 13,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba sedm a půl bazického bodu na 3,834 %.
V USA nyní začala sezóna zveřejňování čtvrtletních hospodářských výsledků firem. V pátek výsledky za druhé čtvrtletí představily například finanční ústavy JPMorgan Chase (+0,60 %) a Citigroup (-4,05 %).
Za celý uplynulý týden si Dow připsal 2,29 %, S&P 500 vzrostl o 2,42 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 3,32 %. Akcie těžily z nadějí, že pokračující pokles inflace ve Spojených státech umožní americké centrální bance v brzké době ukončit zvyšování úrokových sazeb.
Dolar se v pátek držel v blízkosti 16měsíčního minima vůči euru
Americký dolar se v pátek držel v blízkosti 16měsíčního minima vůči euru, na které sestoupil v důsledku vyhlídek na konec zvyšování úrokových sazeb v USA. Kolem 22.00 SELČ se jednotná evropská měna prodávala za zhruba 1,123 USD. Nacházela se tak nedaleko čtvrtečního závěru.
Americké ministerstvo práce ve středu oznámilo, že meziroční růst spotřebitelských cen v USA v červnu zpomalil na tři procenta z květnových čtyř procent. Míra inflace tak klesla už dvanáctý měsíc za sebou a nachází se nejníže od března 2021.
Fed o nastavení úrokových sazeb rozhodne 26. července. Americká centrální banka zahájila zvyšování úroků loni v březnu s cílem dostat inflaci pod kontrolu. Její základní sazba od té doby stoupla o pět procentních bodů. Nyní se nachází v pásmu 5,00 až 5,25 %, a je tak nejvyšší od roku 2006.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americká společnost Twitter nabídne některým tvůrcům obsahu na své stejnojmenné sociální síti podíl z příjmů, které firma získává díky zobrazování reklamy u jejich příspěvků. S odkazem na sdělení firmy o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.
- Americká farmaceutická společnost Eli Lilly koupí soukromého vývojáře léků Versanis až za 1,93 miliardy USD. Posílí tak svoji nabídku léků na obezitu. Společnost to uvedla v pátečním prohlášení.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v červenci vyšplhala na nejvyšší úroveň za téměř dva roky. Za optimismem Američanů stojí klesající inflace a přetrvávající dobré podmínky na trhu práce. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu Michiganské univerzity.
Výsledková sezóna
- Americká investiční banka JPMorgan Chase & Co zvýšila v druhém čtvrtletí čistý zisk o 67 % na 14,47 miliardy dolarů. Vydělala více na úrocích z úvěrů a těžila z převzetí banky First Republic. Největší americká banka to uvedla v pátečním sdělení. Vyšší zisk má díky příjmům z úroků i konkurenční banka Wells Fargo. Hospodářské výsledky největších amerických banka zahajují výsledkovou sezónu za druhý kvartál.
- Ceny dovozu do USA v červnu meziročně klesly o 6,1 % (odhad: -3,6 %, květen: -5,9 %) a meziměsíčně se snížily o 0,2 % (odhad: -0,1 %, květen: -0,4 %), ceny vývozu meziročně klesly o 12 % (odhad: -11,1 %, květen: -10,1 %) a meziměsíčně se snížily o 0,9 % (odhad: -0,2 %, květen: -0,9 %).
- Výsledky UnitedHealth Group v 2Q: Upravený zisk na akcii 6,14 USD (odhad: 5,99 USD), tržby 92,90 miliardy USD (odhad: 90,75 miliardy USD).
- Výsledky Wells Fargo v 2Q: Čistý zisk na akcii 1,25 USD (odhad: 1,16 USD), čistý úrokový výnos 13,16 miliardy USD (odhad: 12,84 miliardy USD).
- Výsledky Citigroup v 2Q: Čistý zisk na akcii 1,33 USD (odhad: 1,31 USD), výnosy 19,44 miliardy USD (odhad: 19,34 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Sociální síť Threads má za necelých pět dní fungování 100 milionů uživatelů. Jako nejrychleji rostoucí aplikace tak předčila program ChatGPT, který této hranice dosáhl za dva měsíce. Uvedla to v pondělí stanice BBC, která se odvolává na údaje z datové platformy Quiver Quantitative. Podle společností Cloudflare a Similarweb návštěvnost konkurenční sítě Twitter znatelně klesá, upozornil zpravodajský server CNBC.
- Spojené státy by do roku 2075 mohly sestoupit na třetí příčku v žebříčku největších ekonomik světa. Kromě Číny by je totiž mohla předstihnout rovněž Indie. Informoval o tom v pondělí server CNBC s odvoláním na prognózy investiční banky Goldman Sachs. Spojené státy jsou nyní největší ekonomikou světa. Číně patří druhá příčka, zatímco Indie je až pátá za Japonskem a Německem, uvedl server CNBC.
- Velkoobchodní zásoby v USA se v květnu podle konečných dat proti dubnu nezměnily (flash: -0,1 %, duben: -0,3 %).
- Americký finanční ústav Bank of America, který je druhou největší bankou ve Spojených státech, zaplatí pokutu 150 milionů dolarů. Vyšlo totiž najevo, že účtoval klientům služby, o které si nepožádali. Oznámily to v úterý Úřad pro ochranu finančních zájmů spotřebitelů (CFPB) a Úřad pro kontrolu měny (OCC). Bance bylo vedle pokuty nařízeno vrátit zákazníkům peníze.
- Americký internetový prodejce Amazon podal právní námitku proti svému zařazení do skupiny společností, na které se vztahují přísná pravidla Evropské unie týkající se internetového obsahu. Tvrdí, že by jeho začlenění bylo nespravedlivé, pokud by nebyli podobně označeni také ostatní velcí maloobchodníci v EU, uvedla agentura Reuters. Amazon je první americkou firmou, která pravidla napadla.
- Soud ve Spojených státech odmítl žádost americké Federální obchodní komise (FTC), aby zablokoval plán softwarové společnosti Microsoft převzít za 69 miliard dolarů videoherní firmu Activision Blizzard. Informovaly o tom v úterý zahraniční tiskové agentury. FTC se nicméně ještě může odvolat, upozornil server CNBC. Transakci navíc už v dubnu zablokoval britský antimonopolní úřad.
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v úterý vyzvala členské země, aby se připravily na negativní dopady masivního využívání umělé inteligence (AI) na trh práce. Ekonomiky členských států se podle OECD mohou nacházet na pokraji revoluce v oblasti umělé inteligence, která by mohla zásadně změnit pracovní prostředí, píše list Financial Times (FT).
- Index optimismu malých firem (NFIB) v červnu vzrostl na 91 bodů (odhad: 89,9 bodu, květen: 89,4 bodu).
- Americký akciový index Nasdaq 100, který zahrnuje stovku největších nefinančních firem obchodovaných na burze a na který se nahlíží jako na barometr růstových podniků, chystá úpravu svého složení. Chce omezit vliv velkých společností, z nichž tři největší v něm mají více než 30% podíl.
- Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu zpomalil na 3 % z květnových 4 %. Míra inflace klesla už dvanáctý měsíc za sebou a nachází se nejníže od března 2021. Vyplývá to ze středeční zprávy amerického ministerstva práce. Pokles inflace byl o něco výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters odhadovali červnovou inflaci v průměru na 3,1 %.
- Globální veřejný dluh se v loňském roce zvýšil na rekordních 92 bilionů dolarů, protože vlády si půjčovaly na boj s krizemi včetně pandemie nemoci covid-19. Za poslední dvě desetiletí domácí a vnější celosvětový dluh stoupl více než pětinásobně. Překonal tak tempo hospodářského růstu, když hrubý domácí produkt se od roku 2002 zvýšil jen trojnásobně. Vyplývá to ze zprávy Organizace spojených národů (OSN).
- Podnikatel Elon Musk ve středu spustil svůj dlouho očekávaný startup xAI, který se bude zabývat umělou inteligencí. Šéf automobilky Tesla či kosmické společnosti SpaceX zároveň představil tým inženýrů xAI, kteří dříve prošli velkými americkými technologickými společnostmi. Muskův projekt si klade za cíl vytvořit alternativu k populárnímu chatbotu ChatGPT.
- Jihokorejská automobilka Kia investuje více než 200 milionů USD do rozšíření závodu v americkém státě Georgie, v kterém chce montovat elektromobily. V příštím roce zde hodlá zahájit výrobu svého elektrického sportovně-užitkového vozu EV9, oznámila automobilka.
- Společnost Google spustila v Evropě a v Brazílii svého chatovacího robota Bard, oznámil ve čtvrtek mateřský podnik Alphabet. Bard, který využívá umělou inteligenci, by měl konkurovat službě ChatGPT. Jde zatím o největší rozšíření tohoto produktu od jeho uvedení na trh letos v únoru. V mateřském jazyce si mohou tohoto chatbota vyzkoušet i čeští uživatelé.
- Americká Federální obchodní komise zahájila vyšetřování společnosti OpenAI, která je tvůrcem chatbota ChatGPT. Firma podle ní mohla jednat proti zákonům na ochranu spotřebitele tím, že ohrozila jejich osobní pověst a data. Napsal to ve čtvrtek americký deník The Washington Post. Ohlášený krok představuje pro startup OpenAI podporovaný Microsoftem zatím nejsilnější regulační hrozbu.
- Americký ropný gigant ExxonMobil koupí za 4,9 miliardy dolarů společnost Denbury. Firma to uvedla v čtvrtečním sdělení. Podnik se specializuje na používání oxidu uhličitého k těžbě ropy ze starých vrtů. ExxonMobilu akvizice pomůže v jeho rodícím se podnikání v oblasti energetické transformace.
- Úřady ve Spojených státech ve čtvrtek zadržely zakladatele a bývalého šéfa zkrachovalé americké kryptoúvěrové společnosti Celsius Network Alexe Mashinského. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Sedmapadesátiletý Mashinsky čelí obviněním z podvodů a manipulací. Po zadržení stanul před soudem, kde se prohlásil za nevinného. Soudkyně Ona Wangová uvedla, že Mashinsky bude propuštěn na kauci ve výši 40 milionů dolarů zajištěnou jeho rezidencí na Manhattanu.
- Americká tisková agentura Associated Press (AP) a společnost OpenAI se dohodly na spolupráci při zkoumání možností pro využití generativní umělé inteligence ve zpravodajství. AP v rámci dohody poskytne firmě OpenAI přístup k části svého archivu zpráv a na oplátku získá přístup k jejím odborným znalostem. Tato dohoda by mohla být příkladem pro další podobná partnerství, napsala agentura Reuters.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 8. července klesl na 237 tisíc z 249 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 248 tisíc), když se čekal výsledek 250 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 1. července vzrostl na 1,729 milionu z 1,718 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,720 milionu), když se čekal výsledek 1,723 milionu.
- Index výrobních cen v USA v červnu meziročně vzrostl o 0,1 % (odhad: +0,4 %, květen: +0,9 %), meziměsíčně se zvýšil o 0,1 % (odhad: +0,2 %, květen: -0,4 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americký výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo v druhém čtvrtletí zvýšil tržby o 10,4 % na 22,32 miliardy dolarů. Díky trvající poptávce a vyšším cenám svých výrobků firma také zlepšila celoroční výhled tržeb a zisku. Podnik to uvedl v čtvrtečním sdělení. Výsledky za druhé čtvrtletí překonaly odhady analytiků. Akcie PepsiCo díky tomu před začátkem obchodování na burze v New Yorku vykazovaly zhruba dvouprocentní růst.
- Americká letecká společnost Delta Air Lines v druhém čtvrtletí dosáhla rekordního zisku i tržeb a podruhé za necelý měsíc zlepšila odhad celoročního zisku. Firma ve čtvrtek rovněž oznámila, že uplatnila opci na nákup 12 nových letadel Airbus A220-300. Delta podobně jako další aerolinky těží z růstu poptávky po letecké přepravě po útlumu způsobeném pandemií covidu-19.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK