Americké akcie v pátek i za celý týden uzavřely smíšeně, výrazně oslabily technologie
Americké akcie v pátek i za celý týden uzavřely smíšeně. Pokles táhly technologické cenné papíry, zejména pak výrobci polovodičů. Technologický index Nasdaq Composite zaznamenal pokles čtvrtý týden po sobě, což je nejdelší negativní série od prosince 2022. Index S&P 500 je nyní o více než 5 % níže ze svého 52týdenního maxima. To je důsledek poklesu trhu, který byl z velké části způsoben zmírněnými očekáváními ohledně snížení sazeb. Ekonomové se nyní převážně shodují, že americká centrální banka počká minimálně do září, aby snížila náklady na půjčování peněz. Částečnou úlevu přinesl investorům další vývoj geopolitického napětí na Blízkém východě.
Index Dow v pátek posílil o 0,56 % na 37 986,40 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,88 % na 4 967,23 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite korigoval o 2,05 % na 15 282,01 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 3,94 % na 18,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 4,625 %. Cena ropy se zvýšila o 0,5 %, zlato si připsalo 0,3 % a cena stříbra se zvedla o 1,4 %. Bitcoin v začátku obchodního dne klesl krátce pod 60 000 USD, ale později během pátečního obchodování ztráty vyrovnal. Pár hodin před očekávaným halvingem (v sobotu kolem 3.00 SEČ) tak největší kryptoměna posilovala o necelé 1 % a obchodovala se kolem 64 000 USD.
Za růstem Dow stály zejména akcie vydavatele kreditních karet American Express (+6,23 %). Ty posílily po zprávě, že čtvrtletní zisk podniku překonal odhady analytiků. Akcie streamovací platformy Netflix (-9,09 %) se však propadly, protože výhled firmy pro druhé čtvrtletí zaostal za očekáváním. Společnost Netflix navíc zaskočila investory sdělením, že od příštího roku přestane zveřejňovat údaje o počtu předplatitelů každé čtvrtletí a bude je oznamovat pouze při dosažení významných milníků.
V rámci technologických titulů byly pod velkým prodejním tlakem akcie v odvětví polovodičů. To je známka toho, že investoři silně rotují ze sektoru, který dosud vedl býčí trend. Cenné papíry Nvidie (-10,00 %) zaznamenaly nejhorší den od března 2020. Akcie Super Micro Computer se zřítily dokonce o 23,14 %.
Zatímco technologie vyvíjely prodejní tlak na celý trh, obavy investorů z prohloubení konfliktu na Blízkém východě po omezeném úderu Izraele na Írán se zdály být částečně zažehnány. "Ozval se úlevný povzdech, když si investoři uvědomili, že reakce Izraele byla utlumená a naplánovaná tak, aby minimalizovala eskalaci," uvedl George Ball, předseda společnosti Sanders Morris.
Akciový trh v posledních týdnech oslabuje po několikaměsíčním růstu, za kterým stály vyhlídky na brzký začátek snižování úrokových sazeb ve Spojených státech. Optimismus ohledně brzkého snižování úroků polevil kvůli nečekaně vysoké inflaci, silným údajům z trhu práce a napětí na Blízkém východě, které vedlo k růstu cen ropy, napsala agentura Reuters.
Dow za celý týden kosmeticky posílil o 0,01 %, S&P 500 oslabil o 3,05 % a Nasdaq Composite odepsal 5,52 %.
Dolar v závěru týdne oslabil, později ztráty smazal
Na devizovém trhu v pátek americký dolar oslabil vůči japonskému jenu a švýcarskému franku, tedy měnám považovaným za bezpečnou investici v období nejistoty, později však většinu ztrát smazal. Japonský jen a švýcarský frank posílily po zprávě o izraelském útoku na Írán. O většinu zisků však následně přišly, protože Írán signalizoval, že neplánuje odvetu.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se krátce po 22.00 SELČ nacházel mírně nad 106 body. Pohyboval se tak v těsné blízkosti svého čtvrtečního závěru. Euro si vůči dolaru připisovalo zhruba desetinu procenta na 1,0650 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Apple odstranil ze svého čínského internetového obchodu App Store aplikace WhatsApp a Threads firmy Meta Platforms. Americké firmě to nařídila čínská vláda kvůli obavám o národní bezpečnost. S odkazem na sdělení Applu o tom informovala agentura Reuters. Podle firem Qimai a AppMagic, které se zabývají sledováním aplikací, v pátek z obchodu zmizely i další dvě zahraniční aplikace pro zasílání zpráv - Telegram a Signal.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla svolává ke kontrole 3 878 svých pick-upů Cybetruck. Důvodem je obava, že podložka plynového pedálu se může uvolnit, zaseknout do vnitřního obložení, a způsobit tak neúmyslné zrychlení vozu, což zvyšuje riziko nehody. Uvedl to americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA). Tesla zahájila dodávky cybertrucků koncem loňského roku.
Výsledková sezóna
- Výsledky Schlumberger v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 8,71 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Procter & Gamble v 1Q: Zisk na akcii 1,52 USD (odhad: 1,42 USD), čisté tržby 20,20 miliardy USD (odhad: 20,44 miliardy USD).
- Výsledky American Express v 1Q: Zisk na akcii 3,33 USD (odhad: 2,95 USD), výnosy 15,80 miliardy USD (odhad: 15,79 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Celosvětový odbyt chytrých telefonů se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 7,8 % na 289,4 milionu přístrojů. Na vedoucí pozici na trhu se vrátila jihokorejská společnost Samsung, kterou loni o prvenství připravil americký konkurent Apple. Informovala o tom analytická společnost International Data Corporation.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá zredukovat svou globální pracovní sílu o více než deset procent, což znamená zrušení minimálně 14 000 pracovních míst. Informoval o tom v pondělí server Electrek s odvoláním na interní e-mailovou zprávu, kterou v automobilce Tesla rozeslal její šéf Elon Musk.
- Maloobchodní tržby v USA v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,7 % (odhad: +0,3 %, únor: +0,9 %), meziročně se zvýšily o 4 % (únor: +2,1 %).
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v dubnu vzrostl na -14,3 bodu (odhad: -9 bodů, březen: -20,9 bodu).
- Podnikové zásoby v USA v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,4 % (odhad: +0,3 %, leden: stagnace).
- Index trhu rezidenčních nemovitostí NAHB v dubnu zůstal v souladu s odhady na 51 bodech (březen: 51 bodů).
- Americký softwarový gigant Microsoft investuje 1,5 miliardy dolarů do společnosti G42, která se zabývá umělou inteligencí a sídlí ve Spojených arabských emirátech. Oznámily to v úterý firmy ve společné tiskové zprávě. Microsoft díky investici získá ve společnosti G42 menšinový podíl a zajistí si jedno křeslo v její správní radě.
- Elon Musk chce přimět nové uživatele, aby za příspěvky na sociální síť X platili. Je to podle něj jediný způsob, jak omezit aktivity automatizovaných účtů, které nespravují lidé, ale algoritmy. Zdůraznil, že vybíraná částka bude zanedbatelná, její výši ovšem neuvedl. Po třech měsících má nový uživatel podle majitele sociální sítě už zveřejňovat příspěvky zadarmo.
- Mezinárodní měnový fond v úterý mírně zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky. Podle jeho jarní prognózy se globální hrubý domácí produkt v letošním roce zvýší o 3,2 %, zatímco v lednu fond letošní růst odhadoval na 3,1 %.
- Průmyslová výroba v USA v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,4 % (odhad: +0,4 %, únor: +0,4 %, revidováno z +0,1 %), meziročně stagnovala (únor: -0,3 %, revidováno z -0,2 %)
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v březnu podle předběžných dat klesl o 4,3 % na celoročně přepočtené tempo 1,458 milionu (únor: +2,3 % na 1,523 milionu). Započatá výstavba klesla o 14,7 % na celoročně přepočtené tempo 1,321 milionu (únor: +12,7 % na 1,549 milionu).
- Americká technologická společnost Apple zváží výstavbu závodu v Indonésii. Po setkání s tamním prezidentem Jokem Widodem to řekl šéf firmy Tim Cook. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.
- Inženýr zaměstnaný v Boeingu vznáší vůči firmě závažná obvinění. Americký výrobce letadel by podle něj měl vyřadit z provozu všechny stroje Dreamliner 787. Mohly by podle něj předčasně selhat kvůli mezerám mezi jednotlivými částmi trupu. Sam Salehpour to před středečním slyšením ve výboru pro vnitřní bezpečnost amerického Senátu řekl televizi NBC. Postěžoval si rovněž, že dostává výhrůžky.
- Americká společnost Meta Platforms a další velké internetové platformy by měly uživatelům poskytnout možnost využívat jejich služby zdarma bez cílené reklamy. Vyplývá to podle agentury Reuters ze středečního vyjádření Evropského sboru pro ochranu osobních údajů (EDPB).
- Automobilka Ford ve Spojených státech svolává do servisu přes 450 000 některých kompaktních SUV a pick-upů kvůli možné ztrátě hnací síly způsobené vybitou baterií. S odvoláním na středeční oznámení amerického Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) o tom informovala agentura Reuters. NHTSA také prohloubil vyšetřování zhruba tří milionů aut Honda kvůli hlášením o neočekávané aktivaci automatických systémů nouzového brzdění.
- Americká automobilka Tesla ve středu požádala akcionáře, aby znovu schválili dohodu o rekordním balíku odměn pro šéfa podniku Elona Muska v hodnotě až 56 miliard dolarů. Dohodu, která vznikla v roce 2018, začátkem letošního roku zrušil soud ve státě Delaware. Automobilka akcionáře vyzvala rovněž ke schválení plánovaného přesunu právního sídla podniku ze státu Delaware do Texasu. Informovala o tom agentura Reuters.
- Šéf společnosti Tesla Elon Musk při své návštěvě Dillí, kde se příští týden setká s indickým premiérem Naréndrou Módím, oznámí investici v Indii za dvě až tři miliardy dolarů, především do výstavby nového závodu. S odvoláním na dva obeznámené zdroje o tom ve středu informovala agentura Reuters. Tesla se o indický trh zajímá už několik let a její zástupci tuto zemi loni několikrát navštívili. Musk se s Módím setká v pondělí, viděli se už loni v červnu v New Yorku. Na třetím největším automobilovém trhu světa je zavádění elektromobilů stále v plenkách.
- Evropská komise (EK) nebude formálně vyšetřovat investici americké společnosti Microsoft do firmy OpenAI, která vyvinula populární chatovací systém ChatGPT založený na umělé inteligenci. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. EK začala zkoumat dohodu o investici 13 miliard USD na začátku roku.
- Propast mezi EU a USA, pokud jde o konkurenceschopnost, narůstá, uvedl italský expremiér Enrico Letta. Nynější sedmadvacítka by na to podle něj měla reagovat a Letta ve své zprávě o vnitřním trhu navrhuje podle svých slov pragmatická a realistická řešení. Bývalý premiér téměř 150stránkovou zprávu ve čtvrtek představil unijním vůdcům na úvod druhého dne summitu v Bruselu. Nejdůležitější podle něj je, aby jednotný trh EU fungoval pro všechny.
- Firmy z Evropy a Spojených států čím dál více přesunují svou výrobu ze zahraničí zpět do domovských zemí a jejich okolí. Vyplývá to podle agentury DPA ze studie, kterou ve čtvrtek představila poradenská společnost Capgemini. Podle studie strategii pro takový návrat výroby už začaly připravovat či realizovat téměř tři čtvrtiny oslovených velkých podniků. Téměř polovina už zahájila investice do tohoto přesunu.
- Společnost Google propustila 28 zaměstnanců, kteří se zúčastnili protestů proti smlouvě, již technologický gigant uzavřel s izraelskou vládou. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský server BBC. Google uzavřel spolu s Amazonem společnou smlouvu v hodnotě 1,2 miliardy dolarů nazvanou Projekt Nimbus, která izraelské vládě a armádě poskytuje infrastrukturu pro cloudové služby a umělou inteligenci.
- Investice Microsoftu 13 miliard dolarů do společnosti OpenAI by mohla čelit antimonopolnímu vyšetřování Evropské unie. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na obeznámené zdroje, podle nichž si regulační orgány k tomuto kroku připravují podklady. Agentura Bloomberg ve středu s odvoláním na zdroje napsala, že Evropská komise (EK) investici formálně vyšetřovat nebude. Podle zdrojů Reuters ji nebude vyšetřovat na základě unijních pravidel pro fúze, ale z antimonopolního hlediska.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 13. dubna zůstal na 212 tisících (předchozí týden revidován z 211 tisíc), čekal se růst na 215 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 6. dubna vzrostl na 1,812 milionu z 1,810 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,817 milionu), čekal se růst na 1,818 milionu.
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v dubnu vzrostl na 15,5 bodu (odhad: 1,5 bodu, březen: 3,2 bodu).
- Prodeje starších rezidenčních nemovitostí v USA v březnu meziměsíčně klesly o 4,3 % na celoročně přepočtené tempo 4,19 milionu jednotek (únor: +9,5 % na 4,38 milionu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americká investiční banka Goldman Sachs v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 28 % na 4,13 miliardy dolarů. Čtvrtletní výsledky překonaly očekávání analytiků. Příjmy divize investičního bankovnictví z poplatků za poradenství při fúzích a akvizicích a za upisování dluhopisů a akcií se zvýšily o 32 % na 2,08 miliardy dolarů.
- Výsledky Charles Schwab v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,73 USD), výnosy 4,74 miliardy USD (odhad: 4,71 miliardy USD).
- Americké bance Bank of America v prvním čtvrtletí klesl zisk meziročně na 6,7 miliardy dolarů z 8,2 miliardy dolarů. Slabší výsledek vykázala spotřebitelská divize a banka odepsala více úvěrů, zejména u kreditních karet. Druhá největší americká banka to uvedla v úterním sdělení. Investiční banka Morgan Stanley zisk v prvních třech měsících roku naopak zvýšila na 3,4 miliardy dolarů z tří miliard ve stejném období loni. Pomohlo jí oživení v investičním bankovnictví.
- Výsledky Johnson & Johnson v 1Q: Zisk na akcii 2,71 USD (odhad: 2,64 USD), tržby 21,4 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky UnitedHealth Group v 1Q: Upravený zisk na akcii 6,91 USD (odhad: 6,61 USD), tržby 99,8 miliardy USD (odhad: 99,23 miliardy USD).
- Výsledky Bank of New York Mellon v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,29 USD (odhad: 1,18 USD), výnosy 4,53 miliardy USD (odhad: 4,39 miliardy USD).
- Výsledky United Airlines v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,15 USD (odhad: 0,57 USD), tržby 12,54 miliardy USD (odhad: 12,45 USD).
- Výsledky U.S. Bancorp v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,90 USD (odhad: 0,88 USD), výnosy 6,72 miliardy USD (odhad: 6,71 miliardy USD).
- Výsledky Travelers v 1Q: Jádrový zisk na akcii 4,69 USD (odhad: 4,92 USD), výnosy 11,23 miliardy USD (odhad: 11,18 miliardy USD).
- Výsledky Abbott Laboratories v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,98 USD (odhad: 0,95 USD), tržby 9,964 miliardy USD (odhad: 9,883 miliardy USD).
- Výsledky Alcoa v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,81 USD (odhad: -0,62 USD), tržby 2,60 miliardy USD (odhad: 2,56 miliardy USD).
- Výsledky Kinder Morgan v 1Q: Zisk na akcii 0,33 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 3,84 miliardy USD (odhad: 4,36 miliardy USD).
- Výsledky D.R. Horton v 1Q: Zisk na akcii 3,52 USD (odhad: 3,07 USD), tržby 9,11 miliardy USD (odhad: 8,15 miliardy USD).
- Výsledky Netflix v 1Q: Zisk na akcii 5,28 USD (odhad: 4,51 USD), tržby 9,37 miliardy USD (odhad: 9,28 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK