Americké akcie v pátek po datech z trhu práce USA uzavřely smíšeně

Americké akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně. Překvapivě příznivé údaje z trhu práce ve Spojených státech obnovily obavy, že americká centrální banka bude pokračovat v agresivním zvyšování úrokových sazeb, jehož prostřednictvím se snaží dostat pod kontrolu inflaci. Hlavní indexy na údaje z trhu práce zareagovaly poklesem, později však většinu ztrát smazaly.
Index Dow si nakonec připsal 0,10 % a uzavřel na 34 429,88 bodu, širší S&P 500 však klesl o 0,12 % na 4 071,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,18 % na 11 461,50 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,93 % na 19,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 3,484 %.
Americké ministerstvo práce v pátek oznámilo, že ekonomika USA v listopadu vytvořila mimo zemědělství asi 263 000 pracovních míst, což je více, než se čekalo. "Překvapivě vysoká tvorba pracovních míst může Fedu poskytnout více prostoru k agresivnímu postupu při zvyšování úrokových sazeb," uvedl analytik Joe Manimbo ze společnosti Convera.
Za celý uplynulý týden index Dow přidal 0,24 %, S&P 500 stoupl o 1,13 % a Nasdaq Composite si připsal 2,09 %.
Dolar v pátek v reakci na data z trhu práce zpevňoval
Na devizovém trhu americký dolar po překvapivě příznivých údajích z trhu práce posiloval, později však o zisky přišel. Krátce po 22.00 SEČ si jednotná evropská měna vůči dolaru připisovala zhruba 0,2 % na 1,054 USD.
Šéf pobočky Fedu v Chicagu Charles Evans uvedl, že centrální banka tempo zvyšování úrokových sazeb pravděpodobně sníží. Dodal nicméně, že sazby se zřejmě budou muset ve finále vyšplhat na o něco vyšší úroveň, než Fed předpokládal v září.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Výrobce elektromobilů Tesla předal ve čtvrtek společnosti nápojové PepsiCo svůj první nákladní elektromobil Semi. Tesla však neposkytla žádné aktualizované prognózy k ceně, výrobním plánům ani množství nákladu, který auto může převážet. Informovala o tom agentura Reuters.
- Americký rapper Ye, dříve známý jako Kanye West, upustil od převzetí sociální sítě Parler, která je populární hlavně mezi americkými konzervativci. Ye ve čtvrtek v rozhovoru s dezinformátorem Alexem Jonesem řekl, že "má rád Hitlera" a v jiné části, že "má rád i nacisty". Podle společnosti Parlement Technologies, která síť vlastní, rozhodnutí o neuskutečnění prodeje padlo už v listopadu a nesouvisí s rapperovými nejnovějšími výroky.
- V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v listopadu vzniklo 263 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 200 tisíc míst po vzniku přibližně 284 tisíc míst v říjnu. Míra nezaměstnanosti se v listopadu proti říjnu nezměnila, zůstala tak na 3,7 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
- Americký prezident Joe Biden řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, že americký zákon o snížení inflace (IRA), který počítá s masivními subvencemi amerického průmyslu, mohou Spojené státy "vyladit" tak, aby neškodil evropským firmám. Napsal to v pátek list The Washington Times.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká technologická společnost Apple (v pondělí -2,63 %) již prakticky přestala inzerovat na Twitteru, uvedl v pondělí majitel této sociální sítě Elon Musk. Apple se tak zařadil po bok narůstajícího počtu společností, které po změně majitele nechtějí na Twitteru platit za reklamu. Apple navíc podle Muska Twitteru pohrozil, že ho vyřadí ze svého obchodu s aplikacemi.
- Irská Komise pro ochranu dat vyměřila americké internetové společnosti Meta Platforms (v pondělí -2,36 %) pokutu 265 milionů eur, a to kvůli nedostatečné ochraně osobních údajů uživatelů. Komise to v pondělí uvedla v tiskové zprávě. Meta Platforms je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp.
- Růst obchodu se zbožím v posledních měsících letošního roku a v roce příštím pravděpodobně zpomalí. Světová ekonomika totiž nadále čelí významným problémům, které oslabují poptávku po dovozu. Vyplývá to z nejnovějšího barometru obchodu, který zveřejnila Světová obchodní organizace (WTO).
- Americká půjčovna kryptoměn BlockFi vyhlásila bankrot. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. BlockFi se tak stala další obětí pádu kryptoměnové burzy FTX ze začátku listopadu, který vyvolal nestabilitu na trhu s kryptoměnami.
- Koronavirové restrikce a nepokoje v továrně tchajwanské společnosti Foxconn ve střední Číně zřejmě budou pro americkou technologickou firmu Apple (v pondělí -2,63 %) znamenat v letošním roce výpadek produkce v rozsahu kolem šesti milionu chytrých telefonů iPhone Pro. S odvoláním na zdroj obeznámený se situací o tom v pondělí informovala agentura Bloomberg.
- Jihokorejské společnosti Hyundai Motor a LG Energy Solution (LGES), dceřiná firma LG Chem, zvažují výstavbu dvou společných závodů na výrobu baterií do elektromobilů ve Spojených státech. S odvoláním na jihokorejská média o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Výši investice média nezmiňují.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v listopadu stoupl na -14,4 bodu (odhad: -18,3 bodu, říjen: -19,4 bodu).
- Nadnárodní tabákový gigant Philip Morris International (v úterý +0,16 %), který vyrábí například cigarety Marlboro, získal ve švédské společnosti Swedish Match více než 90 % akcií. PMI nyní hodlá takzvaně vytěsnit menšinové akcionáře a stáhnout švédský podnik z burzy. Informovala o tom agentura Reuters.
- Index cen rezidenčních nemovitostí v USA od FHFA v září meziměsíčně stoupl o 0,1 % (odhad: -0,7 %, srpen: -0,7 %).
- Index cen rezidenčních nemovitostí v USA S&P/Case-Shiller v září meziročně stoupl o 10,4 % (odhad: +10,8 %, srpen: +13,1 %).
- Index spotřebitelské důvěry v USA od Conference Board v listopadu klesl na 100,2 bodu (odhad: 100 bodů, říjen: 102,2 bodu).
- Americká automobilka Tesla, v jejímž čele stojí miliardář Elon Musk, zůstává jedničkou na trhu s elektromobily ve Spojených státech. Její tržní podíl se však snižuje, protože konkurenti uvádějí na trh čím dál více cenově dostupnějších modelů. Vyplývá to ze zprávy společnosti S&P Global Mobility. V letošních prvních třech čtvrtletích se podíl Tesly na trhu s elektromobily v USA podle této zprávy snížil na 65 % ze 71 % před rokem a ze 79 % v roce 2020. S&P předpokládá, že do roku 2025 se tento podíl propadne na méně než 20 %.
- Americká ekonomika v třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 2,9 %. Ve zpřesněné zprávě to ve středu oznámilo americké ministerstvo obchodu. Je to lepší výsledek, než uváděl rychlý odhad zveřejněný před měsícem, podle nějž se hrubý domácí produkt Spojených států zvýšil o 2,6 %. Silnější růst v třetím čtvrtletí přišel navzdory vysokým úrokovým sazbám a inflaci. Přispěly k němu hlavně vyšší vývoz a spotřebitelské výdaje.
- Americká kryptoměnová burza Kraken propustí 1 100 zaměstnanců, což je zhruba 30 % celkové pracovní síly společnosti. Firma to odůvodnila náročnými podmínkami na trhu, které letos výrazně snížily poptávku po digitálních aktivech.
- Výbor americké Sněmovny reprezentantů pro státní příjmy obdržel daňová přiznání bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Informoval o tom ve středu zpravodajský web televize CNN, podle něhož jde o daňová přiznání za šest let. Ministerstvo financí vydáním dokumentů vyhovělo soudnímu příkazu z minulého týdne, sdělil CNN mluvčí ministerstva.
- Velkoobchodní zásoby v USA v říjnu podle předběžných dat stouply o 0,8 % (odhad: +1,2 %, září: +0,6 %).
- V americkém soukromém sektoru v listopadu získalo práci asi 127 tisíc lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém přírůstku 239 tisíc míst čekali analytici nárůst počtu zaměstnaných o 200 tisíc.
- Obchodní bilance USA se zbožím v říjnu podle předběžných dat skončila deficitem 99 miliard dolarů (září: -92,7 miliardy dolarů).
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v listopadu spadl na 36,2 bodu (odhad: 47 bodů, říjen: 45,2 bodu).
- Rozjednané prodeje domů v USA v říjnu meziročně spadly o 37 % (odhad: -10,7 %, září: -31 %), meziměsíčně se snížily o 4,6 % (odhad: -5,2 %, září: -8,7 %).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v říjnu 10,334 milionu (odhad: 10,300 milionu, září: 10,687 milionu).
- Bývalý šéf kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried na prvním veřejném vystoupení od jejího krachu uvedl, že nechtěl nikoho podvést, připustil ale závažné chyby ve vedení firmy. Třicetiletý podnikatel ve středu promluvil prostřednictvím videopřenosu na akci pořádané listem The New York Times. Krach FTX vyvolal krizi v celém odvětví digitálních aktiv.
- Šéf společnosti Twitter Elon Musk se ve středu setkal s šéfem společnosti Apple Timem Cookem. Navštívil jej v hlavních kancelářích Applu v kalifornském Cupertinu a bavili se především o sporech, které mezi oběma podniky v minulých dnech vyvstaly. Musk po setkání oznámil, že spory jsou minulostí a ani nehrozí, že by Apple vyřadil aplikaci Twitter ze svého virtuálního obchodu App Store, jak dříve naznačoval.
- Aktivita v americkém zpracovatelském sektoru v listopadu přestala růst a klesla. Vyplývá to z indexů nákupních manažerů od společnosti S&P Global a od ISM. Finální PMI od S&P Global vykázal za listopad hodnotu 47,7 bodu. Flash údaj byl 47,6 bodu a v říjnu hodnota ukazatele dosáhla 50,4 bodu. Ukazatel od ISM pak klesl na 49 bodů z říjnových 50,2 bodu, když se čekal pokles jen na 49,8 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu. K poklesu aktivity došlo poprvé za dva a půl roku.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 26. listopadu klesl na 225 tisíc (odhad: 235 tisíc, předchozí týden revidován na 241 tisíc z 240 tisíc). Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 19. listopadu stoupl na 1,608 milionu (odhad: 1,573 milionu, předchozí týden: 1,551 milionu).
- Americká farmaceutická společnost Pfizer plánuje investovat více než 1,2 miliardy eur do rozšíření výroby ve svém závodě v Dublinu. Pfizer tak podpoří zaměstnanost v Irsku v době, kdy velké technologické společnosti propouštějí zaměstnance.
- Osobní příjmy Američanů se v říjnu meziměsíčně zvýšily o 0,7 % (odhad: +0,4 %, září: +0,4 %), osobní výdaje pak stouply o 0,8 % (odhad: +0,8 %, září: +0,6 %). Index výdajů na osobní spotřebu se meziročně zvýšil o 6 % (odhad: +6,2 %, září: +6,3 %) a meziměsíčně stoupl o 0,3 % (odhad: +0,3 %, září: +0,5 %). Jádrový index výdajů na osobní spotřebu pak meziročně stoupl o 5 % (odhad: +5 %, září: +5,2 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,2 % (odhad: +0,3 %, září: +0,5 %).
- Stavební výdaje v USA v říjnu meziměsíčně klesly o 0,3 % (odhad: -0,3 %, září: +0,1 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Workday v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,99 USD (odhad: 0,84 USD), tržby 1,6 miliardy USD (odhad: 1,59 miliardy USD).
- Výsledky Hewlett Packard Enterprise v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 7,87 miliardy USD (odhad: 7,42 miliardy USD).
- Výsledky Hormel Foods v 4QFY2022: Zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,50 USD), tržby 3,28 miliardy USD (odhad: 3,38 miliardy USD).
- Výsledky Salesforce v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,40 USD (odhad: 1,22 USD), tržby 7,84 miliardy USD (odhad: 7,83 miliardy USD).
- Výsledky Dollar General v 3Q: Zisk na akcii 2,33 USD (odhad: 2,54 USD), tržby 9,46 miliardy USD (odhad: 9,43 miliardy USD).
- Výsledky Kroger v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,88 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 34,2 miliardy USD (odhad: 33,9 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK