Americké akcie v pátek výrazně klesly, přispěla k tomu streamovací služba Netflix
Americké akcie v pátek výrazně oslabily. Investory v poslední době znepokojují vyhlídky na růst úrokových sazeb. K pátečnímu poklesu akciového trhu přispěla rovněž neuspokojivá výsledková zpráva provozovatele streamovací služby Netflix.
Index Dow ztratil 1,30 % a uzavřel obchodování na 34 265,37 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,89 % na 4 397,94 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil dokonce o 2,72 % na 13 768,92 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 12,74 % na 28,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než šest bazických bodů na 1,772 %.
Cena akcií společnost Netflix se v pátek propadla o téměř 22 %. Firma zklamala investory údajem o počtu nových uživatelů v loňském čtvrtém čtvrtletí. Varovala rovněž, že kvůli silnější konkurenci, která oslabuje její pozici lídra ve streamování videa, čeká pomalejší růst počtu předplatitelů i v tomto roce.
Za celý uplynulý týden se index Dow snížil o 4,6 %, S&P 500 klesl o 5,7 % a Nasdaq Composite oslabil o 7,6 %. S&P 500 a Nasdaq Composite tak vykázaly nejvýraznější týdenní pokles od března 2020 a všechny tři hlavní indexy klesly pod své 200denní klouzavé průměry.
Dolar v závěru týdne oslaboval
Na devizovém trhu v pátek americký dolar oslaboval kvůli poklesu výnosů dluhopisů vlády Spojených států. Krátce po 22.00 SEČ si jednotná evropská měna vůči dolaru připisovala zhruba 0,3 % na 1,1345 USD. Výnosy amerických státních dluhopisů klesly v důsledku obav z možného konfliktu na Ukrajině, které snížily zájem investorů o rizikovější aktiva.
Investoři nyní čekají na zasedání americké centrální banky, jež se uskuteční příští týden. Doufají, že zasedání jim přinese jasnější představu o plánech Fedu na zpřísňování měnové politiky v příštích měsících. Předpokládá se, že banka by už v březnu mohla zahájit zvyšování úroků.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký výrobce mikročipů Intel investuje více než 20 miliard USD do dvou nových závodů na výrobu čipů v americkém státě Ohio. Investice má zvýšit kapacitu výroby Intelu v době, kdy je globální nedostatek polovodičů, které se používají do mnoha elektronických zařízení - od chytrých telefonů po automobily. Intel to v pátek oznámil v tiskové zprávě, a potvrdil tak spekulace médií.
- Nadnárodní provozovatel loterií Allwyn Entertainment, který patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka, vstoupí na akciovou burzu v New Yorku prostřednictvím spojení s firmou specializovanou na akvizice Cohn Robbins Holdings. Hodnota sloučené společnosti má být zhruba 9,3 miliardy USD. Oznámila to společnost Allwyn, která se dříve jmenovala Sazka Entertainment.
- Americká společnost Chevron a francouzská TotalEnergies, které patří k největším energetickým skupinám na světě, se stahují z Myanmaru. Francouzský podnik to v pátek uvedl v tiskové zprávě a totéž podle agentury AP vzápětí učinil Chevron. Firmy to vysvětlují nekontrolovatelným porušováním lidských práv a zhoršujícím se stavem právního státu od doby, kdy tamní armáda svrhla vládu.
- Ceny za přepravu nákladů po moři loni prudce vzrostly a očekává se, že zůstanou vysoké i v letošním roce. To přinese globálním nákladním dopravcům další rok vysokého růstu zisku, menší společnosti a jejich zákazníci - od Španělska až po Srí Lanku - však budou muset platit více téměř za všechno. Ve svém článku na to upozornila agentura Bloomberg.
- Ruská centrální banka ve čtvrtek navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území. Kryptoměny podle ní přinášejí hrozby pro suverenitu její měnové politiky, finanční stabilitu a blahobyt obyvatel. Uvedla, že za rychlým růstem zájmu o kryptoměny stojí především spekulativní poptávka a že tyto měny nesou prvky finanční pyramidy.
Výsledková sezóna
- Výsledky Schlumberger v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,41 USD (odhad: 0,39 USD), tržby 6,225 miliardy USD (odhad: 6,085 miliardy USD, loni: 5,532 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká softwarová společnost Microsoft (v úterý -2,43 %) koupí za 68,7 miliardy dolarů vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard (+25,88 %). Ten mimo jiné vlastní hry, jako jsou Call of Duty nebo Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu, oznámily v úterý firmy ve společném sdělení. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.
- Někteří akcionáři amerického výrobce elektromobilů Tesla (v úterý -1,82 %) požadují, aby šéf podniku Elon Musk vrátil akcie v hodnotě 13 miliard dolarů, které získal v rámci převzetí výrobce solárních panelů SolarCity. Soud by podle nich měl dospět k závěru, že Musk správní radu Tesly k této akvizici přinutil. Informovala o tom agentura Reuters.
- Obavy z dalšího zvyšování základních úrokových sazeb vedou investory k tomu, že se v prvních týdnech nového roku odvracejí od akcií technologických firem. Ve svém průzkumu to v úterý uvedla společnost BofA Securities, která spadá pod finanční ústav Bank of America.
- Index průmyslové aktivity v New Yorku v lednu nečekaně prudce klesl na -0,7 bodu z prosincových 31,9 bodu. Analytici čekali snížení na 25 bodů.
- Index cen domů NAHB v lednu klesl na 83 bodů z prosincových 84 bodů, analytici odhadovali stagnaci.
- Belgická farmaceutická společnost UCB se dohodla na koupi amerického výrobce léků na epilepsii a vzácná onemocnění Zogenix (ve středu +65,73 %) až za 1,9 miliardy USD. UCB tak rozšíří svoji nabídku léků na epilepsii.
- Kybernetická rizika jsou v letošním roce pro firmy opět největším problémem. Hrozba ransomwarových útoků, narušení dat nebo velkých IT výpadků znepokojuje společnosti ještě více než přerušení provozu, přírodní katastrofy nebo pandemie covidu-19. Vyplývá to z takzvaného Barometru Allianz, který vznikl na základě výpovědí více než 2 650 odborníků na vývoj rizik z 89 zemí světa pro společnost Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS).
- Počet vydaných stavebních povolení v prosinci stoupl o 9,1 % na celoročně přepočítané tempo 1,873 milionu (odhad: 1,701 milionu, listopad: 1,717 milionu). Zahájená výstavba se zvýšila o 1,4 % na celoročně přepočtené tempo 1,702 milionu jednotek (odhad: 1,650 milionu, listopad: 1,678 milionu).
- Americký prezident Joe Biden se na tiskové konferenci rok od svého nástupu do úřadu hájil proti kritice své vlády. Hovořil o roce výzev i obrovském pokroku. Mimo jiné zmínil zvýšení proočkovanosti proti covidu-19. Zdůraznil, že za jeho vlády bylo vytvořeno šest milionů pracovních míst, nezaměstnanost a chudoba se snížily, zatímco mzdy vzrostly. Zároveň přislíbil, že zemi nečekají další lockdowny.
- Americký internetový prodejce Amazon letos otevře svůj první kamenný obchod s oblečením, který bude využívat moderní technologie. Mimo jiné zákazníkům za pomoci algoritmu nabídne, co by si měli vyzkoušet.
- Bezmála třicet výrobců generických léků podepsalo s americkou farmaceutickou společností Merck & Co smlouvu o výrobě levných verzí přípravku proti covidu-19 nazvaného molnupiravir. Informovala o tom ve čtvrtek mezinárodní organizace Medicines Patent Pool (MPP), která má podporu OSN a která usiluje o lepší dostupnost léků v zemích s nízkými nebo středními příjmy.
- Společnost Polpharma, která je největším výrobcem léků v Polsku, pracuje na nabídce na převzetí českého rivala Zentiva. S odkazem na své zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Kupní cena se pohybuje kolem čtyř miliard dolarů. Polpharma nyní podle zdrojů hledá investory, kteří by se připojili k její nabídce výměnou za menšinový podíl v americké společnosti Advent International, která Zentivu vlastní.
- Právní výbor amerického Senátu ve čtvrtek chválil návrh antimonopolního zákona namířeného proti technologickým gigantům Apple, Meta Platforms, Amazon či mateřské společnosti Googlu Alphabet. Jde o další krok k tomu, aby o předpisu jednal celý Senát. Firmy, kterých se týká, by na svých platformách nesměly zvýhodňovat své produkty.
- Firma Meta Platforms odstraní falešné účty z Íránu, které cílily na skotské uživatele sociální sítě Instagram s obsahem podporujícím skotskou nezávislost. Ve čtvrtek to podle agentury Reuters uvedli firemní vyšetřovatelé.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že zvýší svůj odhad ztrát způsobených světové ekonomice pandemií covidu-19. Uvedla to ve čtvrtek šéfka fondu Kristalina Georgievová. Nynější odhad předpokládá, že pandemie globální hospodářství do roku 2024 připraví o 12,5 bilionu dolarů.
- Prodeje starších rezidenčních nemovitostí v USA v prosinci meziměsíčně klesly o 4,6 % na celoročně přepočtené tempo 6,18 milionu jednotek po listopadovém zvýšení o 2,2 % na 6,48 milionu jednotek.
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v lednu stoupl na 23,2 bodu (odhad: 20 bodů, prosinec: 15,4 bodu).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 15. ledna stoupl na 286 tisíc z 231 tisíc o týden dříve. Analytici očekávali snížení na 220 tisíc Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 8. ledna zvýšil na 1,635 milionu (odhad: 1,580 milionu, předchozí týden: 1,551 milionu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americká investiční banka Goldman Sachs (v úterý -6,98 %) loni díky zájmu o fúze a akvizice dosáhla rekordních výsledků. Čistý zisk zvýšila na 21,64 miliardy dolarů z předloňských 9,46 miliardy USD. Výnosy pak vzrostly o 33 % na 59,34 miliardy USD. V samotném čtvrtém čtvrtletí ale zisk vinou slabší obchodní aktivity klesl.
- Výsledky Bank of New York Mellon (v úterý -1,12 %) ve 4Q: Zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 1,01 USD), tržby 4,02 miliardy USD (odhad: 3,98 miliardy USD).
- Výsledky Charles Schwab (v úterý -3,53 %) ve 4Q: Zisk na akcii 0,86 USD (odhad: 0,88 USD), tržby 4,71 miliardy USD (odhad: 4,79 miliardy USD).
- Finanční ústav Bank of America (ve středu +0,39 %), který je podle objemu aktiv druhou největší bankou ve Spojených státech, zvýšil v čtvrtém čtvrtletí zisk meziročně o 30 % na 6,77 miliardy dolarů. Společnost podobně jako další americké banky těžila z dobrých výsledků v investičním bankovnictví, za kterými stála silná aktivita v oblasti fúzí a akvizic.
- Americká banka Morgan Stanley (ve středu +1,83 %) vykázala za poslední loňské čtvrtletí nárůst zisku. Společnost podobně jako další americké finanční domy těžila z dobrých výsledků v investičním bankovnictví, za kterými stála silná aktivita v oblasti fúzí a akvizic.
- Výsledky UnitedHealth Group (ve středu +0,33 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 4,48 USD (odhad: 4,30 USD), tržby 73,74 miliardy USD (odhad: 72,98 miliardy USD).
- Výsledky U.S. Bancorp (ve středu -7,77 %) v 4Q: Čistý zisk na akcii 1,07 USD (odhad: 1,10 USD), čisté výnosy 5,68 miliardy USD (odhad: 5,75 miliardy USD).
- Výsledky Procter & Gamble (ve středu +3,30 %) v 4Q: Čistý zisk na akcii 1,66 USD (odhad: 1,65 USD), výnosy 20,95 miliardy USD (odhad: 20,34 miliardy USD).
- Ztráta amerických aerolinek American Airlines Group bez zahrnutí mimořádných položek v čtvrtém čtvrtletí klesla na 921 milionů USD z 2,2 miliardy USD předloni, kdy zájem o cestování negativně ovlivnila pandemie nemoci covid-19. Ke zmírnění ztráty pomohl vyšší zájem o cestování o svátcích.
- Výsledky Travelers v 4Q: Jádrový zisk na akcii 5,20 USD (odhad: 3,86 dolaru), tržby 9,01 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD, loni: 8,40 miliardy USD).
- Výsledky CSX v 4Q: Zisk na akcii 0,42 USD (v souladu s odhady), tržby 3,43 miliardy USD (odhad: 3,30 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
