Americké akcie uzavřely týden na dalších rekordech, investoři přijali pozitivně výhled měnové politiky Fedu z úst Jeromea Powella

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily a indexy Nasdaq Composite a S&P 500 uzavřely na nových rekordech. Vystoupení šéfa centrální banky USA Jeromea Powella uklidnilo obavy z načasování snižování úrokových sazeb a vyvolalo mezi investory před víkendem nákupní náladu.
Index Dow Jones stoupl o 0,69 % na 35 455,80 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,88 % na 4 509,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,23 % na 15 129,5 bodu. Index volatility VIX spadl o 13 % na 16,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři a půl bazického bodu na 1,31 %.
Všechny tři hlavní akciové indexy posílily i za celý týden. Dow si připsal jedno procento a S&P 1,5 %, Nasdaq Composite pak vzrostl dokonce o 2,8 procenta.
Ceny ropy se v pátek zvedly o dvě procenta, zisky nad procento a půl si připsaly také zlato a stříbro a nejsledovanější kryptoměny, tedy bitcoin a ether, přidaly okolo čtyř procent.
Powell v pátek uvedl, že Fed by mohl již v letošním roce zahájit zpřísňování měnové politiky, hlavní úroková sazba však ještě delší dobu zůstane na současné úrovni. Zdůraznil, že zahájení redukce nákupů cenných papírů nebude představovat žádný signál ohledně začátku zvyšování základní úrokové sazby, kterou centrální banka od loňského března drží v blízkosti nuly.
"To, co Powell řekl, se zdálo být v souladu s všeobecným očekáváním, že toho mnoho neřekne," uvedl manažer GLOBALT Investments Tom Martin. "Potvrdil, že začátek omezování nákupu aktiv v letošním roce je na stole."
V pátek zveřejněné ekonomické ukazatele z velké části potvrdily to, co ekonomové očekávali. Výdaje a nálada spotřebitelů kvůli mutaci delta klesly a ukazuje se, že současný růst cen je pouze dočasný, jak tvrdí Fed.
V pátek posílilo 9 z 11 hlavních sektorů v rámci indexu S&P 500. Nejvyšší růst zaznamenaly energetické společnosti. Zvýšení prognózy celoročních tržeb pomohlo k růstu akcií prodejce oblečení Gap (+0,61 %). Posílil také výrobce čipů NVIDIA (+2,57 %) poté, co informované zdroje uvedly, že pravděpodobně požádá antimonopolní úřad EU o povolení k převzetí britského výrobce čipů Arm. Nové zásahy Pekingu proti technologickým firmám však způsobily ztráty akciím čínských technologických gigantů obchodovaných v USA, jako jsou Alibaba Group (-3,44 %) a Tencent Music Entertainment (-1,38 %).
Americký dolar v reakci na projev šéfa Fedu oslabil, protože investoři očekávali, že by Powell mohl naznačit agresivnější kroky. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,4 % na 92,68 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,3 % na 1,1799 USD. Dolar k jenu oslabil o 0,1 % na 109,80 JPY. Kurz eura vůči jenu vzrostl o 0,1 % na 129,51 JPY.
Páteční události na amerických trzích
- Americká centrální banka by mohla již v letošním roce zahájit zpřísňování své měnové politiky, její hlavní úroková sazba však ještě delší dobu zůstane na současné úrovni. Uvedl to v pátek šéf Fedu Jerome Powell. Jeho slova podle agentury AP naznačují, že centrální banka zřejmě ve čtvrtém čtvrtletí oznámí snížení tempa nákupů cenných papírů ze současných 120 miliard dolarů měsíčně.
- Americká společnost Apple (v pátek +0,72 %) se rozhodla ustoupit ve sporu s vývojáři a po dohodě s nimi umožní, aby tvůrci aplikací mohli přímo kontaktovat zákazníky a informovat je o jiných možnostech platby než přes virtuální obchod App Store, který patří Applu. To je zásadní změna dosavadního postoje, protože Apple se tomu až donedávna bránil.
- Americká společnost Microsoft (v pátek +0,21 %) uvedla, že umožní, aby její nový operační systém pro osobní počítače Windows 11, který bude k dispozici koncem roku, byl kompatibilní i se staršími TPM čipy, a mohl tak fungovat i na starších počítačích. Microsoft od června, kdy oznámil minimální systémové požadavky pro Windows 11, čelil výraznému tlaku, uvedl zpravodajský server CNBC.
- Výrobce elektrických aut Rivian, kterého podporuje internetový prodejce Amazon, předložil americkému regulačnímu úřadu žádost o primární nabídku akcií. Na burzu by firma ráda vstoupila koncem roku. Podle informovaných zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, by nabídka mohla ohodnotit firmu na 70 až 80 miliard USD. To je více, než kolik činí tržní kapitalizace americké automobilky General Motors.
- Peking chystá nová pravidla, která zamezí vstoupit na akciové trhy ve Spojených státech čínským firmám, jež mají velké množství citlivých údajů o spotřebitelích. S odvoláním na informované zdroje to napsal americký ekonomický list The Wall Street Journal. Podle něj tento krok patrně odradí zejména čínské internetové firmy, aby se snažily vstoupit na některou z amerických burz.
- Za necelé dva týdny se Salvador stane první zemí, která přijme bitcoin jako oficiální národní měnu. A nikdo neví, co bude dál, upozornil list The Wall Street Journal. Od 7. září se oficiálními měnami země stanou americký dolar a bitcoin. Vláda zbídačené země střední Ameriky hodlá za zavedení bitcoinu utratit 75 milionů USD. Plán počítá s tím, že každý, kdo se přihlásí k elektronické peněžence zvané Chivo, obdrží 30 dolarů. Chivo je systém, který umožní odhadem 2,5 milionu obyvatel země nakupovat zboží nebo platit za služby americkými dolary nebo bitcoiny.
- Evropská komise pravděpodobně začátkem příštího měsíce zahájí oficiální antimonopolní vyšetřování dohody o převzetí britské technologické společnosti Arm jejím americkým rivalem NVIDIA (v pátek +2,57 %). Informoval o tom list Financial Times, který se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) už minulý týden uvedl, že dohoda vyvolává vážné obavy ohledně hospodářské soutěže.
- Kubánská vláda uzná pro platby na ostrově kryptoměny, které bude i regulovat. Pravidla stanoví centrální banka, která též určí způsob udělování licencí poskytovatelům souvisejících služeb. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg s odvoláním na oficiální věstník.
- Meziměsíční růst spotřebitelských výdajů ve Spojených státech v červenci zpomalil na 0,3 procenta z červnových 1,1 procenta. Stoupající výdaje na služby byly totiž kompenzovány poklesem výdajů na zboží, ke kterému přispěl mimo jiné nedostatek automobilů. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Zpráva podporuje očekávání, že růst ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí zpomalí. Spotřebitelské výdaje se na ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami.
- USA: Velkoobchodní zásoby v červenci meziměsíčně stouply o 0,6 % po červnovém růstu o 1,2 %.
- USA: Osobní příjmy v červenci meziměsíčně stouply o 1,1 % (červen +0,2 %, odhad +0,2 %).
- USA: Bilance mezinárodního obchodu se zbožím v červenci dosáhla schodku 86,38 miliardy dolarů (červen -92,05 miliardy dolarů).
- USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu klesl na 70,3 bodu z červencových 81,2 bodu při odhadu 70,7 bodu.
Stalo se v Americe v uplynulém týdnu
- Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v srpnu podle předběžných indexů nákupních manažerů od společnosti IHS Markit výrazně zpomalil. PMI ve výrobě klesl na 61,2 bodu z 63,4 bodu, čekal se pokles na 62,5 bodu. PMI ve službách se snížil na 55,2 bodu z 59,9 bodu, čekal se pokles na 59,5 bodu. Kompozitní PMI zahrnující výrobu i služby se pak snížil na 55,4 bodu z 59,9 bodu, když se čekal pokles na 58,3 bodu. Klíčová je hranice 50 bodů, která je předělem mezi pásmem expanze aktivity a pásmem její kontrakce.
- Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pondělí plnohodnotně schválil vakcínu společností Pfizer (v pondělí 2,48 %) a BioNTech k očkování proti covidu-19. Informoval o tom list The Washington Post. Preparát byl dosud schválen pouze k nouzovému použití. Krok může podle agentury AP pomoci upevnit důvěru americké veřejnosti k vakcinaci ve chvíli, kdy Spojené státy čelí nárůstu infekcí kvůli nakažlivější variantě delta.
- Společnost Virgin Orbit britského miliardáře Richarda Bransona se chystá vstoupit na burzu. Firma v pondělí uvedla, že k tomu využije podnik specializovaný na akvizice, takzvaný SPAC. Transakce, která zahrnuje také investici od výrobce letadel Boeing, Virgin Orbit oceňuje na 3,2 miliardy dolarů. Virgin Orbit se specializuje na vypouštění malých družic.
- Americká farmaceutická společnost Pfizer koupí za 2,26 miliardy USD kanadského vývojáře léků na rakovinu Trillium Therapeutics (v pondělí +188,83 %). Akvizicí Pfizer posílí svoji nabídku léků na rakovinu krve, uvádí se v pondělním prohlášení.
- Objem dividend vyplacených akcionářům letos ve světě vzroste o 10,7 % na 1,39 bilionu dolarů. Předpovídá to studie, kterou v pondělí zveřejnila britská investiční společnost Janus Henderson. Celková částka vyplacená na dividendách by tak měla dosáhnout druhé nejvyšší úrovně v historii.
- Index aktivity chicagského Fedu v červenci stoupl na 0,53 bodu z -0,01 bodu v červnu.
- Prodeje starších domů v USA v červenci vzrostly meziměsíčně o 2 % na celoročně přepočítané tempo 5,99 milionu jednotek (odhad: +1,3 % na 5,81 milionu jednotek, červen: +1,6 % na 5,87 milionu jednotek).
- Americká Sněmovna reprezentantů v úterý schválila nezávazné rozpočtové opatření, které bude sloužit jako základ pro masivní plán investic v objemu 3,5 bilionu dolarů prosazovaný prezidentem Joem Bidenem. Schválení umožnily kompromisy mezi takzvaným progresivním a umírněným křídlem Demokratické strany.
- Americká internetová společnost Facebook (v úterý +0,59 %) některým uživatelům své sociální sítě zkušebně umožní hlasové hovory a videohovory přímo v hlavní aplikaci. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Uživatelé tak nebudou muset otevírat samostatnou komunikační aplikaci Messenger, kterou firma před lety od hlavní aplikace oddělila.
- Řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's (v úterý -0,51 %) přechodně stáhl z nabídky svých fastfoodů v Británii mléčné koktejly a nápoje v lahvích. Firma uvedla, že tak reaguje na problémy v dodavatelských řetězcích, se kterými se potýkají podniky v maloobchodním a pohostinském sektoru po celém světě.
- Americká letecká společnost Delta Air Lines (v úterý +3,37 %) si objednala dalších 30 letadel Airbus A321neo. Aerolinky modernizují svoji flotilu v rámci přípravy na oživení cestování. Včetně úterní objednávky si již objednaly 155 letadel A321neo.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v srpnu spadl na 9 bodů (odhad: 25 bodů, červenec: 27 bodů).
- Prodeje nových domů v USA v červenci meziměsíčně stouply o procento na celoročně přepočítané tempo 708 tisíc jednotek (odhad: -2,7 % na 690 tisíc jednotek, červen: -2,6 % na 701 tisíc jednotek).
- Americká společnost Waymo ze skupiny Alphabet (ve středu +0,58 %) začala po Phoenixu své samořízené taxíky testovat v hornatém terénu Los Angeles, které se vyznačuje hustým provozem. Informovala o tom agentura AP. Jízd zdarma zatím může využít jen omezená skupina zájemců a na rozdíl od Phoenixu za volantem vozu Jaguar I-Pace sedí z důvodu bezpečnosti záložní řidič.
- Zaměstnancům americké letecké společnosti Delta Air Lines (ve středu +1,90 %) se zvýší odvody na zdravotní pojištění o 200 dolarů měsíčně, pokud nebudou očkovaní proti nemoci covid-19. Informoval o tom podle serveru CNBC šéf podniku Ed Bastian. Poukázal přitom na vysoké náklady podniku na zaměstnance hospitalizované s touto nemocí.
- Největším světovým společnostem, jejichž tržní kapitalizace činí nejméně miliardu dolarů, v třetím čtvrtletí pravděpodobně poprvé po 18 měsících klesne souhrnný zisk. Sestoupí tak z rekordu v druhém čtvrtletí. Hlavním důvodem je koronavirová mutace delta, jejíž šíření zasáhlo dodavatelské řetězce a zvýšilo náklady na práci. Uvedla to ve středu agentura Reuters, která vychází z vlastních propočtů. V úvahu bere 2 542 velkých světových firem.
- Narušení dodavatelského řetězce kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíce zasáhlo automobilový průmysl. Vyplývá to z průzkumu výzkumné společnosti Economist Intelligence Unit. Zhruba 51,7 % respondentů z automobilového průmyslu uvedlo, že narušení dodavatelských řetězců je pro ně velmi významné.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červenci klesly meziměsíčně o 0,1 %. Čekal se pokles o 0,3 % po 0,8% růstu v červnu. Objednávky bez započtení sektoru obrany se snížily o 1,2 % (odhad: +0,4 %, červen: +0,9 %), bez započtení dopravy ale stouply o 0,7 % (odhad: +0,5 %, červen: +0,6 %).
- Společnost Forbes Global Media Holdings, která vydává časopis Forbes, vstoupí na akciovou burzu v New Yorku. Učiní to prostřednictvím fúze s firmou specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Transakce sloučenou firmu oceňuje na 630 milionů USD. Forbes má v plánu spojit se s firmou Magnum Opus Acquisition. Transakce by měla být dokončena koncem čtvrtého čtvrtletí nebo na začátku příštího roku. Pak se bude s akciemi sloučené firmy obchodovat na akciové burze v New Yorku pod symbolem FRBS. Současní akcionáři Forbesu by při dokončení měli vlastnit ve sloučené firmě podíl 22 %.
- Tchajwanská společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing, která je největším smluvním výrobcem čipů na světě, zvýší ceny až o 20 %. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedl americký ekonomický list The Wall Street Journal. Firma sama tyto informace nekomentovala. Ceny nejpokročilejších čipů se firma podle zdrojů chystá zvýšit o deset procent. Ty méně pokročilé, které používají zákazníci z řad automobilek, budou stát asi o 20 % více. Nové ceny vejdou v platnost na konci letošního roku nebo začátkem roku příštího.
- Německé vydavatelství Axel Springer koupí americkou společnost Politico, která provozuje stejnojmenný zpravodajský web. Podle zdrojů listu The New York Times za miliardu dolarů, německý list Handelsblatt hovoří o částce "nejméně 630 milionů eur". Axel Springer získá také zbylý poloviční podíl ve společném podniku Politico Europe. Transakce by měla být uzavřena do konce letošního roku. Německý podnik si nákupem rozšíří portfolio, do kterého spadají on-line mediální společnosti Insider či Morning Brew.
- Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyšetřuje společnost pro správu majetku DWS, která je součástí největší německé bankovní skupiny Deutsche Bank. Zkoumá, jakým způsobem DWS při správě aktiv využívá kritéria společensky zodpovědného investování. Uvedly to zdroje listu The Wall Street Journal. Informace o vyšetřování ve čtvrtek vedly k výraznému poklesu ceny akcií DWS.
- Soud v Rusku vyměřil americkým internetovým společnostem Facebook (ve čtvrtek -1,09 %), WhatsApp a Twitter (-2,43 %) pokutu v celkovém objemu 36 milionů rublů. Sankce je za to, že provozovatelé těchto sítí neukládají data o tamních uživatelích, jak to nařizuje zákon. Nejvyšší pokutu dostal Twitter, a to 17 milionů rublů. Facebook má podle soudu zaplatit 15 milionů a WhatsApp čtyři miliony rublů.
- Americký odvolací soud zrušil rozsudek v patentovém sporu mezi farmaceutickými společnostmi Gilead Sciences (ve čtvrtek +0,03 %) a Bristol-Myers Squibb (-0,90 %), podle kterého měla Gilead zaplatit 1,2 miliardy USD za porušení patentů na léčbu rakoviny. Podle soudu patenty, z jejichž porušování byla Gilead obviněna, jsou neplatné. To je velká rána pro konkurenční Bristol Myers, uvedla agentura Reuters.
- Ruský antimonopolní úřad FAS uložil pokutu 1,3 miliardy rublů (380 milionů Kč) nizozemskému provozovateli internetových stránek pro rezervaci hotelového ubytování Booking.com (Booking Holdings ve čtvrtek +0,57 %) za porušení antimonopolního zákona. Oznámil to evropské FAS. Booking.com se proti pokutě hodlá odvolat.
- USA: Počet registrovaných nezaměstnaných k 14. srpnu klesl na 2,862 milionu z 2,865 milionu o týden dříve, při odhadovaném růstu na 2,790 milionu.
- USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti k 21. srpnu stoupl na 353 tisíc z 349 tisíc o týden dříve při odhadovaném růstu na 350 tisíc.
- Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla tempem 6,6 % ročně, zatímco v předchozím čtvrtletí růst činil 6,3 %. Ukázala to zpřesněná zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Předběžná zpráva zveřejněná před měsícem ukazovala za druhé čtvrtletí růst o 6,5 %. Po pěti týdnech se ale zvýšil počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti.
Výsledková sezóna
- Výsledky Advance Auto Parts (v úterý -0,04 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 3,40 USD (odhad: 3,04 USD), tržby 2,65 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Medtronic (v úterý +3,16 %) v 1QFY2022: Upravený zisk na akcii 1,41 USD (odhad: 1,32 USD), tržby 7,99 miliardy USD (odhad: 7,87 miliardy USD).
- Výsledky Best Buy (v úterý +8,36 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 2,98 USD (odhad: 1,89 USD), tržby 11,85 miliardy USD (odhad: 11,55 miliardy USD).
- Výsledky Dick's Sporting Goods (ve středu +13,30 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 5,08 USD (odhad: 2,88 USD), tržby 3,27 miliardy USD (odhad: 2,84 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, TradingEconomics, MarketWatch, CNBC