Reuters: Velkým firmám v třetím čtvrtletí po 18 měsících asi klesne zisk

Největším světovým společnostem, jejichž tržní kapitalizace činí nejméně miliardu dolarů, v třetím čtvrtletí pravděpodobně poprvé po 18 měsících klesne souhrnný zisk. Sestoupí tak z rekordu v druhém čtvrtletí. Hlavním důvodem je koronavirová mutace delta, jejíž šíření zasáhlo dodavatelské řetězce a zvýšilo náklady na práci. Uvedla to ve středu agentura Reuters, která vychází z vlastních propočtů. V úvahu bere 2 542 velkých světových firem.
Masivní fiskální opatření na podporu hospodářského oživení a uvolnění pandemických omezení vyvolaly v druhém čtvrtletí vysokou poptávku spotřebitelů. Společnosti, které se potýkají s narušením dodávek a poklesem zásob, tak zvýšily ceny, upozornil analytik společnosti SEI James Solloway. To pomohlo k tomu, že čistý zisk sledovaných společností v druhém čtvrtletí vzrostl na rekordních 734 miliard USD. V období červenec až září ale zisk podle propočtů Reuters patrně klesne o osm procent na 678,2 miliardy USD.
V Číně v červenci výrazně zvolnil růst výroby v továrnách i růst maloobchodních tržeb, neboť provoz firem narušily nové případy nemoci covid-19 a záplavy. Růst podnikatelské aktivity v USA pak v srpnu třetí měsíc za sebou zpomalil. Také měsíce trvající nedostatek čipů donutil automobilky snížit výrobu a výrobci chytrých telefonů šetří čipy pro oblíbené modely. V asijských zemích, které jsou důležité pro globální dodavatelské řetězce, pak přibývá případů covidu-19, což se začíná měnit v novou krizi.
"Problémy v dodavatelském řetězci, problémy s pracovní silou a růst cen vstupů pravděpodobně utlumí růst v třetím čtvrtletí," poznamenal analytik společnosti Wells Fargo Asset Management Brian Jacobson. "Vyhnout se ztrátám tržeb kvůli problémům v dodavatelském řetězci je dnes akutnější problém než kdykoli v minulosti. Náklady na dopravu jsou vysoké. Slábnoucí podpora stimulačních šeků může změnit strukturu spotřebitelských výdajů."
Zisk amerických firem by v třetím čtvrtletí mohl podle odhadu klesnout o 7,2 %, zatímco v druhém čtvrtletí o 12,4 % vzrostl. Solloway upozornil, že silný dolar by mohl způsobit potíže americkým vývozcům a že další pokles úrokových sazeb sníží zisky bank. U zisků evropských společností propočty ukazují na pokles o 10,3 %, u zisků firem v Asii pak na pokles o 9,6 %.
Z jednotlivých odvětví čeká největší pokles realitní sektor, a to o 22,2 %. Zisky ve finančním sektoru se sníží o 18,8 % a v sektoru spotřebního zboží, které není považováno za nezbytné, o 16,2 %.
Zdroj: ČTK
Aktuality
