Americké akcie v pátek posílily díky příznivým firemním výsledkům

Americké akcie v pátek opět zpevnily, k růstu přispěly příznivé výsledkové zprávy společností ExxonMobil a Intel. V plusu skončily hlavní indexy také v týdenním i měsíčním horizontu.
Index Dow si v pátek připsal 0,80 % a zakončil obchodování na 34 098,16 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,83 % na 4 169,48 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,69 % na 12 226,58 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,34 % na 15,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o deset bazických bodů na 3,428 %.
Americký ropný gigant ExxonMobil (+1,29 %) oznámil, že v prvním čtvrtletí meziročně více než zdvojnásobil zisk na rekordních 11,43 miliardy dolarů. Během dne cena akcií firmy vystoupila na rekord 119,92 USD.
Akcie výrobce čipů Intel (+4,02 %) posílily, protože firma předpověděla růst marží v druhé polovině roku.
Za celý uplynulý týden Dow stoupl o 0,86 %, S&P 500 zpevnil o 0,87 % a Nasdaq Composite posílil o 1,28 %. Za duben index Dow stoupl o 2,48 %, S&P 500 přidal 1,46 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,04 %.
Dolar v pátek vůči euru víceméně stagnoval
Na devizovém trhu se v pátek americký dolar držel vůči euru bez výraznějších změn. Investoři čekají na zasedání Evropské centrální banky a Fedu, která se budou konat příští týden. Kolem 22.00 SELČ se jednotná evropská měna prodávala za zhruba 1,102 USD. Nacházela se tak nedaleko čtvrtečního závěru.
Předpokládá se, že Fed i ECB příští týden přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. V případě Fedu považují finanční trhy za vysoce pravděpodobné zvýšení o čtvrt procentního bodu. Kolem rozsahu zvýšení úroků ECB však panuje nejistota.
Centrální banky se zpřísňováním měnové politiky snaží dostat pod kontrolu inflaci. Mezinárodní měnový fond v pátek vyzval ECB, aby pokračovala ve zvyšování úrokových sazeb až do poloviny příštího roku.
Fed se již přitom podle finančních trhů blíží konci zvyšování úroků, což podporuje kurz eura vůči dolaru. V průběhu středečního obchodování se jednotná evropská měna vyšplhala až do těsné blízkosti 1,11 USD, tedy na nejvyšší úroveň od konce loňského března.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americká centrální banka v pátek připustila pochybení v dohledu nad finančním sektorem v souvislosti s nedávným kolapsem společnosti Silicon Valley Bank (SVB). Uvedla totiž, že SVB se zhroutila v důsledku mimořádně špatného řízení, slabé regulace a nedostatečného dohledu.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity se v dubnu i podle konečných dat zvýšil na 63,5 bodu (březen: 62 bodů).
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga se v dubnu zvýšil na 48,8 bodu (odhad: 43,5 bodu, březen: 43,8 bodu).
- Index jádrových výdajů na osobní spotřebu v březnu meziročně vzrostl o 4,6 % (odhad: +4,5 %, únor: +4,7 %).
- Osobní příjmy v USA v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 % (odhad: +0,2 %, únor: +0,3 %), výdaje beze změny (odhad: -0,1 %, únor: +0,1 %).
- Index nákladů na práci v USA se v prvním čtvrtletí zvýšil o 1,2 % (odhad: +1,1 %, 4Q2022: +1 %).
Výsledková sezóna
- Americká těžební společnost ExxonMobil v prvním čtvrtletí meziročně více než zdvojnásobila zisk na rekordních 11,43 miliardy dolarů. Konkurenční Chevron pak zvýšil čistý zisk o 5 % na 6,57 miliardy dolarů. Pokles cen ropy firmám vykompenzovala vyšší těžba a zisky z rafinace. ExxonMobil a Chevron to uvedly ve svých pátečních sděleních, výsledky v obou případech překonaly očekávání analytiků.
- Výsledky Colgate-Palmolive v 1Q: Upravený na akcii 0,73 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 4,77 miliardy USD (odhad: 4,59 miliardy USD).
- Výsledky Charter Communications v 1Q: Upravený zisk na akcii 6,65 USD (odhad: 7,46 USD), tržby 13,65 miliardy USD (odhad: 13,63 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká automobilka Tesla začala ve své čínské továrně vyrábět verzi elektromobilu Model Y, kterou hodlá prodávat v Kanadě. Poprvé tak bude vyvážet svá auta z Číny do Severní Ameriky. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters, která se odvolává na zdroj obeznámený se situací a na interní dokument.
- Ve světě dál sílí trend odklonu od amerického dolaru, k čemuž podle analytiků přispívají i geopolitická rizika. Dolar ale v obchodních transakcích stále kraluje, i když jeho podíl v devizových rezervách centrálních bank se pozvolna snižuje. K tomu, aby státy při obchodování méně spoléhaly na americkou měnu, vyzývají státy od Brazílie až po jihovýchodní Asii, uvedl v pondělí web americké televize CNBC.
- Americká zábavní společnost Walt Disney zahajuje druhé kolo propouštění, celkem hodlá firma podle dříve avizovaného plánu zrušit kolem 7 000 pracovních míst a na nákladech ušetřit 5,5 miliardy dolarů. S odkazem na své zdroje o tom v pondělí informovala agentura Reuters. První kolo propouštění firma zahájila v březnu.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v dubnu klesl na -23,4 bodu (odhad: -14,6 bodu, březen: -15,7 bodu).
- Index aktivity chicagského Fedu v březnu zůstal na hodnotě -0,19 bodu (odhad: -0,02 bodu).
- Jihokorejský výrobce baterií a elektronických materiálů Samsung SDI investuje spolu s americkou automobilkou General Motors nejméně tři miliardy dolarů do výstavby továrny na výrobu baterií do elektromobilů ve Spojených státech. Samsung SDI to v úterý uvedla na svém webu. Továrna by měla mít roční výrobní kapacitu 30 gigawatthodin.
- Velké internetové firmy jako Google, Facebook, Amazon, Apple či Alibaba budou od srpna muset dodržovat přísnější pravidla ochrany práv a potřeb uživatelů. Evropská komise v úterý stanovila seznam 19 "velmi velkých internetových platforem", na něž se budou vztahovat zvláštní podmínky v rámci loni schváleného aktu o digitálních službách (DSA). Společnosti ze seznamu budou muset více dbát na soukromí uživatelů či důsledněji postupovat proti nelegálnímu obsahu či dezinformacím.
- Streamovací služba Netflix v následujících čtyřech letech investuje v Jižní Koreji 2,5 miliardy dolarů do výroby televizních seriálů, filmů a reality show. Zdvojnásobí tak částku, kterou na tomto trhu investovala od roku 2016. S odvoláním na úterní oznámení americké společnosti o tom informovala agentura Reuters.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v březnu klesl o 7,7 % (únor: +15,8 %) na celoročně přepočtené tempo 1,43 milionu jednotek (únor: 1,55 milionu). Zahájená výstavba naopak vzrostla o 9,6 % (únor: +3,9%) na celoročně přepočtené tempo 683 tisíc jednotek (únor: 623 tisíc).
- Index cen rezidenčních nemovitostí v USA od FHFA v únoru meziměsíčně vzrostl o 0,5 % (odhad: -0,1 %), meziročně se zvýšil o 4 % (odhad: +3,9 %).
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí S&P/Case-Shiller v únoru meziročně stoupl o 0,4 % (odhad: +0,1 %, leden: +2,6 %) (odhad: +0,1 %, leden: +2,6 %).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v dubnu klesl na -10 bodů (odhad: -9 bodů, březen: -5 bodů).
- Boj mezi floridským guvernérem Ronem DeSantisem a společností Walt Disney míří k soudu. Firma na politika a jeho spolupracovníky podala žalobu kvůli tomu, že tento republikán převzal kontrolu nad pozemky sousedícími se zábavním parkem a firmě komplikuje podnikání. Walt Disney tvrdí, že guvernérovy kroky jsou "cílenou kampaní vládní odplaty", píše deník The New York Times. Podle DeSantisovy mluvčí je žaloba "nešťastným případem víry firmy Disney v podkopání vůle floridských voličů".
- Vedoucí představitelé firem ve světě se dívají na letošní rok s mírným optimismem. Nejvíce optimističtí jsou manažeři v Severní Americe, nejméně naopak představitelé firem v Evropě. Vyplývá to z průzkumu, který provedla v únoru společnost Boston Consulting Group mezi téměř 800 generálními řediteli firem z celého světa. Přibližně 80 % firem si podle něj myslí, že se jim letos bude dařit.
- Americká společnost Microsoft v Polsku otevírá nový cloudový region, první svého druhu ve střední a východní Evropě. Skládá se ze tří samostatných fyzických lokalit v okolí Varšavy, z nichž každou tvoří jedno nebo více datových center. Podnik to ve středu oznámil na svém webu.
- Britský antimonopolní úřad zablokoval americké softwarové společnosti Microsoft záměr převzít za 69 miliard dolarů vývojáře počítačových her Activision Blizzard. Transakce by podle něj změnila budoucnost rychle rostoucího trhu s cloudovými hrami, což by v následujících letech vedlo k omezení inovací a k menšímu výběru pro britské hráče, uvedl úřad ve středeční tiskové zprávě. Firmy se proti rozhodnutí chtějí odvolat.
- Velkoobchodní zásoby v březnu podle předběžných dat meziměsíčně vzrostly o 0,1 % (odhad: +0,2 %, únor: +0,1 %).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v březnu stouply o 3,2 % (odhad: +0,7 %, únor: -1,2 %).
- Hrubý domácí produkt Spojených států se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 1,1 %. Ve čtvrtek to v rychlém odhadu uvedlo americké ministerstvo obchodu. Je to nečekaně prudké zpomalení z 2,6 % v loňském čtvrtém kvartálu. Analytici očekávali, že růst největší ekonomiky světa zpomalí pouze na 2 %.
- Americký prodejce oděvů GAP propustí zhruba 1 800 lidí ze stávajících 95 000 zaměstnanců. Podnik se podobně jako další americké firmy potýká s rostoucími obavami z hospodářské recese ve Spojených státech a snaží se snížit náklady. S odkazem na sdělení firmy o tom informovala agentura Reuters. GAP už v září propustil asi 500 zaměstnanců napříč odděleními, hlavně v kancelářích v San Franciscu, New Yorku a v Asii.
- Francouzská obec Grigny poblíž Paříže přiměla místní závod společnosti Coca-Cola, aby přestal čerpat podzemní vodu. Chce tak přispět k zachování cenného přírodního zdroje, řekl agentuře AFP starosta obce Philippe Rio. Závod se teď stejně jako ostatní obyvatelé připojí na vodovodní řad, kterým teče vyčištěná voda z řeky Seiny.
- Odvolací soud ve Spojených státech ve čtvrtek odmítl obnovit žalobu, v níž skupina amerických států viní internetovou společnost Meta Platforms z porušení antimonopolních zákonů. Informovala o tom agentura Reuters.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 22. dubna klesl na 230 tisíc z 246 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 245 tisíc), když se čekal výsledek 248 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 15. dubna klesl na 1,858 milionu z 1,861 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,865 milionu), když se čekal výsledek 1,878 milionu.
- Rozjednané prodeje domů v USA v březnu meziročně spadly o 23,2 % (odhad: -22,8 %, únor: -21,1 %), meziměsíčně se snížily o 5,2 % (odhad: +0,5 %, únor: stagnace).
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v dubnu spadl na -21 bodů (odhad: 3 body, březen: 3 body).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americký výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola zvýšil v prvním čtvrtletí tržby meziročně o 5 % na 10,98 miliardy dolarů, a překonal tak odhady analytiků. Firma to uvedla v pondělním sdělení. Poptávka po jejích nápojích zůstala vysoká navzdory růstu cen, které zvedají dražší suroviny a náklady na dopravu.
- Výsledky Whirlpool v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,66 USD (odhad: 2,19 USD), tržby 4,65 miliardy USD (odhad: 4,49 miliardy USD).
- Americké automobilce General Motors klesl v prvním čtvrtletí zisk před zdaněním na 3,8 miliardy dolarů ze čtyř miliard dolarů před rokem. Díky vyšším cenám a nad očekávání vysoké poptávce ale firma zlepšila celoroční výhled zisku, stojí v jejím úterním sdělení.
- Americký konglomerát 3M uvedl, že v prvním čtvrtletí vytvořil upravený zisk na akcii 1,97 USD, což je pokles proti zisku 2,63 USD před rokem. Tržby klesly o devět procent na asi osm miliard dolarů, provozní cash-flow je ale meziročně vyšší, stejně jako tvorba volné hotovosti. Firma vrátila akcionářům zhruba 856 milionů dolarů.
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's v prvním čtvrtletí zvýšil srovnatelné tržby meziročně o 12,6 %, čímž výrazně překonal odhady analytiků. Zákazníky neodradily ani vyšší ceny, k nimž řetězec přistoupil ve snaze kompenzovat vyšší vstupní náklady. Do restaurací McDonald's přišlo ve čtvrtleté také více lidí než před rokem. Podnik to v úterý uvedl ve výsledkové zprávě.
- Americké technologické společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk na 15,05 miliardy dolarů z 16,44 miliardy dolarů před rokem. Tržby se však meziročně zvýšily o téměř tři procenta na 69,79 miliardy dolarů, a překonaly tak očekávání analytiků, kteří je podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali v průměru na 68,95 miliardy dolarů.
- Americký softwarový gigant Microsoft v třetím finančním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o devět procent na 18,3 miliardy dolarů. Jeho tržby stouply o sedm procent na 52,9 miliardy dolarů. Výsledky tak překonaly očekávání analytiků.
- Výsledky General Electric v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,27 USD (odhad: 0,14 USD), tržby 13,7 miliardy USD (odhad: 13,3 miliardy USD).
- Výsledky Raytheon Technologies v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,13 USD), tržby 17,2 miliardy USD (meziročně +10 %).
- Výsledky Verizon Communications v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 1,19 USD), tržby 32,91 miliardy USD (odhad: 33,60 miliardy USD).
- Výsledky Halliburton v 1Q: Zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 5,68 miliardy USD (odhad: 5,50 miliardy USD).
- Výsledky PepsiCo v 1Q: Zisk na akcii 1,40 USD (odhad: 1,38 USD), tržby 17,49 miliardy USD (odhad: 17,24 miliardy USD).
- Výsledky Visa v 1Q: Zisk na akcii 2,09 USD (odhad: 1,99 USD), výnosy 8 miliard USD (odhad: 7,8 miliardy USD).
- Americký výrobce letadel Boeing snížil v prvním čtvrtletí ztrátu na 425 milionů dolarů z 1,24 miliardy dolarů před rokem. Firma o tom ve středu informovala ve výsledcích hospodaření. Zároveň oznámila, že chce do konce roku zvýšit výrobu letadel 737 MAX na 38 kusů měsíčně. Tržby se podniku v prvním čtvrtletí zvýšily o více než 28 % na 17,9 miliardy dolarů.
- Výsledky Humana v 1Q: Upravený zisk na akcii 9,38 USD (odhad: 9,27 USD), výnosy 26,74 miliardy USD (odhad: 26,43 miliardy USD).
- Výsledky Hilton Worldwide Holdings v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,24 USD (odhad: 1,13 USD), tržby 2,3 miliardy USD (odhad: 2,2 miliardy USD).
- Výsledky Boston Scientific v 1Q: Čistý zisk na akcii 0,21 USD (loni: 0,07 USD), tržby 3,39 miliardy USD (odhad: 3,16 miliardy USD).
- Čistý zisk americké internetové společnosti Meta Platforms, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp, se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 24 % na 5,71 miliardy dolarů. Tržby však vzrostly o tři procenta na 28,65 miliardy dolarů a překonaly očekávání analytiků.
- Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 37 % na 304 milionů dolarů. Jeho tržby stouply o 20 % na téměř 1,8 miliardy dolarů. Výsledky překonaly očekávání analytiků. Harley-Davidson nyní těží ze silné poptávky a vysokých prodejních cen, které kompenzují růst nákladů.
- Americká letecká společnost American Airlines měla v prvním čtvrtletí čistý zisk deset milionů dolarů. Vymanila se tak ze ztráty, která ve stejném období loni dosáhla 1,6 miliardy dolarů. Firma o tom ve čtvrtek informovala ve výsledkové zprávě. Se ziskem počítá i v druhém čtvrtletí, poptávka po cestování totiž zůstává silná i přes hrozící recesi.
- Výsledky Bristol-Myers Squibb v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,05 USD (odhad: 1,97 USD), tržby 11,34 miliardy USD (odhad: 11,50 miliardy USD).
- Výsledky Honeywell International v 1Q: Zisk na akcii 2,07 USD (odhad: 1,93 USD), tržby 8,86 miliardy USD (odhad: 8,51 miliardy USD).
- Výsledky Merck & Co. v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,40 USD (odhad: 1,32 USD), tržby 14,49 miliardy USD (odhad: 13,79 miliardy USD).
- Výsledky Mastercard v 1Q: Zisk na akcii 2,80 USD (odhad: 2,72 USD), tržby 5,7 miliardy USD (odhad: 5,64 miliardy USD).
- Výsledky Caterpillar v 1Q: Zisk na akcii 4,91 USD (odhad: 3,78 USD), tržby 15,90 miliardy USD (odhad: 15,26 miliardy USD).
- Výsledky Amazon v 1Q: Zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,21 USD), tržby 127,4 miliardy USD (odhad: 124,5 miliardy USD).
- Výsledky Intel v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,04 USD (odhad: 0,15 USD), tržby 11,7 miliardy USD (odhad: 11,04 miliardy USD).
- Výsledky Snap v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,01 USD (odhad: -0,01 USD), tržby 0,989 miliardy USD (odhad: 1,01 miliardy USD.)
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK