Americké akcie v pátek prudce oslabily, k poklesu přispěly nepříznivé výsledky Amazonu
Americké akcie v pátek prudce zlevnily, za poklesem stály nepříznivé výsledky internetového obchodu Amazon i obavy z vysoké inflace a růstu úrokových sazeb. Index S&P 500 vykázal nejvýraznější jednodenní propad od předloňského června a uzavřel obchodování na nejnižší úrovni od loňského května.
Index Dow v pátek ztratil 2,77 % a uzavřel obchodování na 32 977,21 bodu, širší S&P 500 klesl o 3,63 % na 4 131,93 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil dokonce o 4,17 % na 12 334,64 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 11,37 % na 33,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm a půl bazického bodu na 2,94 %.
Cena akcií společnosti Amazon se propadla o více než 14 %. Firma po konci čtvrtečního obchodování oznámila, že v prvním čtvrtletí prodělala 3,84 miliardy dolarů po zisku 8,12 miliardy dolarů před rokem. Vykázala tak první čtvrtletní ztrátu od roku 2015. K propadu do ztráty velkou měrou přispěl rozsáhlý odpis hodnoty investice do výrobce elektromobilů Rivian Automotive. Amazon se navíc potýká se zpomalováním růstu tržeb a se stoupajícími náklady.
Akcie technologické společnosti Apple oslabily o téměř čtyři procenta. Firma sice ve čtvrtek vykázala rekordní čtvrtletní tržby i zisk, zároveň však varovala, že ji čekají potíže, a to mimo jiné kvůli dopadům koronavirových uzávěr na výrobu i poptávku v Číně.
Za celý duben se Dow snížil o zhruba 4,9 %, S&P 500 klesl o 8,8 % a Nasdaq Composite se propadl dokonce o 13,3 %. Indexy Dow a S&P 500 tak vykázaly nejprudší měsíční pokles od března 2020 a Nasdaq Composite od října 2008. V uplynulém týdnu Dow klesl o 2,47 %, S&P 500 se snížil o 3,27 % a Nasdaq Composite přišel o 3,93 %.
Dolar v pátek oslabil k euru i vůči koši měn
Na devizovém trhu v pátek euro vůči dolaru posilovalo poté, co ve čtvrtek sestoupilo na nové pětileté minimum 1,047 USD. Kolem 22.00 SELČ si jednotná evropská měna připisovala zhruba půl procenta na 1,055 USD. Od začátku dubna však ztrácí téměř pět procent, což představuje nejprudší měsíční pokles za sedm let. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.00 SELČ ztrácel téměř půl procenta na 103,15 bodu. Ve čtvrtek vystoupil až na 103,93 bodu, tedy nejvýše od prosince 2002.
Dolar v poslední době těží z vyhlídek na agresivní zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech, zatímco euro je pod tlakem kvůli obavám z negativních dopadů války na Ukrajině na evropskou ekonomiku. Americká centrální banka minulý měsíc zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 %. Předpokládá se, že příští týden základní úrok zvýší o půl procentního bodu do pásma 0,75 až 1,00 %.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká Federální obchodní komise (FTC) zkoumá, zda šéf automobilky Tesla Elon Musk při koupi devítiprocentního podílu ve společnosti Twitter neporušil pravidla ohledně oznamování takovýchto transakcí. Informoval o tom server The Information s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. FTC se podle zdrojů zabývá zejména tím, zda Musk začal akcie Twitteru nakupovat s cílem ovlivňovat vedení podniku, nebo zda chtěl být spíše pasivním akcionářem.
- Generální ředitel výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk prodal další akcie firmy, celkem za čtyři miliardy dolarů. Vyplývá to z prohlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy. Prodej se uskutečnil poté, co Musk uzavřel dohodu o koupi Twitteru, ve které se zavázal poskytnout vlastní kapitál 21 miliard USD. Na Twitteru Musk uvedl, že další prodeje akcií Tesly neplánuje.
- Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává krátkodobé ubytování v soukromí, oznámila svým zhruba šesti tisícům zaměstnanců, že mohou už nastálo pracovat na dálku. Informoval o tom list The New York Times (NYT). Svým americkým zaměstnancům firma sdělila, že se mohou přestěhovat kamkoli ve Spojených státech, aniž by se jim snížila mzda.
- Ruští uživatelé žalují americkou technologickou společnost Apple za ukončení provozu platební služby Apple Pay v Rusku. Žaloba podaná u moskevského soudu požaduje pro spotřebitele dotčené tímto krokem odškodné ve výši 90 milionů rublů (zhruba 30 milionů Kč).
- Osobní příjmy ve Spojených státech v březnu meziměsíčně stouply o 0,5 % (odhad: +0,4 %, únor: +0,7 %), osobní výdaje se zvýšily o 1,1 % (odhad: +0,7 %, únor: +0,6 %). Index výdajů na osobní spotřebu (PCE inflace) v březnu meziročně stoupl o 6,6 % (odhad: +6,5 %, únor: +6,3 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,9 % (odhad: +0,5 %, únor: +0,5 %). Jádrový index výdajů na osobní spotřebu meziročně stoupl o 5,2 % (odhad: +5,3 %, únor: +5,3 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,3 % (odhad: +0,3 %, únor: +0,3 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v dubnu podle finálních dat stoupl na 65,2 bodu (flash: 65,7 bodu, březen: 59,4 bodu).
- Index nákupních manažerů chicagského Fedu v dubnu klesl na 58,5 bodu (odhad: 57 bodů, březen: 62,9 bodu).
Výsledková sezóna
- Americké ropné společnosti ExxonMobil a Chevron v prvním čtvrtletí výrazně zvýšily zisk. Přispěl k tomu citelný růst cen ropy a plynu po ruské invazi na Ukrajinu. ExxonMobil zisk zhruba zdvojnásobil na 5,48 miliardy dolarů, zatímco Chevron vykázal růst upraveného zisku o 282 % na 6,5 miliardy dolarů.
- Výsledky Honeywell International v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,91 USD (odhad: 1,86 USD), tržby 8,38 miliardy USD (odhad: 8,28 miliardy USD).
- Výsledky Colgate-Palmolive v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (v souladu s odhady), tržby 4,40 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Bristol Myers Squibb v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,96 USD (odhad: 1,91 USD), tržby 11,65 miliardy USD (odhad: 11,35 miliardy USD).
- Výsledky Charter Communications v 1Q: Zisk na akcii 6,90 USD (odhad: 6,54 USD), tržby 13,20 miliardy USD (odhad: 13,21 miliardy USD).
- Výsledky Phillips 66 v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,32 USD (odhad: 1,23 USD), tržby 36,72 miliardy USD (odhad: 29,79 miliardy USD).
- Výsledky AbbVie v 1Q: Upravený zisk na akcii 3,16 USD (odhad: 3,14 USD), tržby 13,54 miliardy USD (odhad: 13,66 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Společnost Twitter se dostává pod rostoucí tlak akcionářů, aby jednala s Elonem Muskem, přestože nejbohatší člověk světa označil svoji nabídku na převzetí za 43 miliard USD za nejlepší a konečnou. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.
- Akcie americké společnosti Twitter před začátkem pondělního obchodování na burze vykázaly růst přibližně o pět procent v reakci na zprávy, že firma je připravena přijmout nabídku na převzetí, kterou jí předložil šéf automobilky Tesla Elon Musk. Podle zdrojů serveru CNBC by Twitter mohl rozhodnutí oznámit nejpozději ve čtvrtek spolu s hospodářskými výsledky.
- Evropská unie připravuje takzvané chytré sankce na dovoz ruské ropy, jejichž cílem by měla být minimalizace škod v evropské ekonomice. Uvedl to v pondělí britský deník The Times, který se odvolává na místopředsedu Evropské komise (EK) Valdise Dombrovskise. Příjmy z ropy představují pro Moskvu důležitý zdroj financování války na Ukrajině.
- Společnost S&P Global Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Srí Lanky na známku selektivní platební neschopnost (selective default, SD). Učinila tak poté, co vláda minulý týden nezaplatila úroky z dolarových dluhopisů. Obchodování na akciové burze ve Srí Lance bylo v pondělí znovu přerušeno poté, co se hlavní index při znovuotevření po dvou týdnech propadl o 12,6 procenta. Informují o tom agentury Bloomberg a AFP.
- Americká internetová společnost Meta Platforms, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp, otevře příští měsíc svůj první kamenný obchod. Zákazníci si v něm budou moci vyzkoušet a koupit zařízení pro virtuální realitu a další přístroje. Oznámila to v pondělí firma.
- Americký miliardář Elon Musk se dohodl, že za 44 miliard dolarů koupí společnost Twitter. Oznámila to v pondělí firma. Musk tak získá kontrolu nad vlivnou sociální sítí. Po dokončení transakce budou akcie Twitteru staženy z burzy, na kterou byly uvedeny v roce 2013. Dohodu ještě musí odsouhlasit akcionáři firmy a regulátoři.
- Index aktivity chicagského Fedu v březnu klesl na 0,44 bodu z únorových 0,54 bodu.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu se v dubnu snížil na 1,1 bodu z březnových 8,7 bodu.
- Vedení Twitteru neví, jakým směrem se bude platforma ubírat, když nad ní získá kontrolu nejbohatší muž planety Elon Musk. Podle médií to řekl výkonný ředitel Twitteru Parag Agrawal, když mluvil se zaměstnanci po oznámení dohody o prodeji firmy Muskovi. Uznal, že pro část z více než 5 000 pracovníků je vývoj znepokojivý, zatímco čelil otázkám ohledně financí nebo možných změn ve firmě. Zaměstnanci své pocity dávali najevo i v rozhovorech s novináři, kteří popisují spíše negativní reakce uvnitř společnosti.
- Čína odmítá spekulace, že získá na americkou firmu Twitter větší vliv, když ji koupí spoluzakladatel automobilky Tesla Elon Musk. Tuto otázku si na Twitteru položil zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos. Poukázal přitom na obchodní zájmy Tesly v Číně. Bezos je po Muskovi druhým nejbohatším člověkem světa. Budoucí majitel Twitteru a horlivý zastánce svobody projevu firmu koupí za zhruba 44 miliard dolarů.
- Indie znovu vyzvala šéfa automobilky Tesla Elona Muska, aby jeho firma v Indii své elektromobily i vyráběla, nejenom prodávala auta vyrobená v továrně automobilky v Šanghaji. Argumentuje přitom prudkým nárůstem poptávky po ekologické dopravě, uvedla v úterý agentura Bloomberg. Indie byla loni z hlediska prodaných aut čtvrtým největším automobilovým trhem světa po Číně, Spojených státech a Japonsku.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v březnu stouply o 0,8 % (odhad: +1 %, únor: -1,7 %). Bez započtení segmentu dopravy stouply o 1,1 % (odhad: +0,6 %, únor: -0,5 %), bez započtení zbrojních objednávek byly vyšší o 1,2 % (odhad: stagnace, únor: -2,1 %) a bez započtení letecké techniky zaznamenaly růst o procento (odhad: +0,5 %, únor: -0,3 %).
- Index cen rezidenčních nemovitostí v USA od FHFA v únoru meziměsíčně stoupl o 2,1 % (odhad: +1,4 %, leden: +1,6 %).
- Index cen rezidenčních nemovitostí v USA S&P/Case-Shiller v únoru meziročně vyskočil o 20,2 % (odhad: +19 %, leden: +18,9 %).
- Index spotřebitelské důvěry v USA od Conference Board v dubnu klesl na 107,3 bodu (odhad: 108 bodů, březen: 107,6 bodu).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v dubnu stoupl na 14 bodů (odhad: 7 bodů, březen: 13 bodů).
- Prodeje nových domů v USA v březnu meziměsíčně klesly o 8,6 % na celoročně přepočtené tempo 763 tisíc jednotek (odhad: 765 tisíc, únor: -1,2 % na 835 tisíc).
- Sociální síť Twitter (ve středu -2,09 %) pozoruje výkyvy v počtech sledujících u prominentních účtů v návaznosti na oznámení, že platformu koupí nejbohatší člověk na světě Elon Musk. Tyto poklesy či nárůsty se prý zdají být organické, tedy způsobené skutečným rušením účtů nebo naopak jejich zakládáním. Společnost to sdělila televizi NBC News, která si všímá úbytku sledujících u různých celebrit a souběžných přírůstků u zástupců politické pravice. Od začátku týdne si polepšil také Musk, a to v řádu milionů sledujících.
- Regionální právní úprava, která v Belgii ukládá poskytovatelům zprostředkovatelských služeb v oblasti nemovitostí, zejména provozovatelům elektronické ubytovací platformy Airbnb (ve středu -0,53 %), aby předávali daňovým orgánům určité údaje o transakcích týkajících se ubytování, není v rozporu s právem Evropské unie. Ve svém rozhodnutí to ve středu uvedl Soudní dvůr EU. Nevyhověl tak stížnosti firmy Airbnb Ireland, která se snažila tuto úpravu zrušit a která tvrdí, že je v rozporu s volným pohybem služeb v EU.
- Americký soud ve středu zamítl žádost Elona Muska o ukončení dohody s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) o dohledu nad jeho tweety, které se týkají automobilky Tesla (ve středu +0,58 %). S odvoláním na rozhodnutí soudu o tom informovala agentura Reuters. Šéf společností Tesla a SpaceX a nyní nejbohatší člověk světa v úterý uzavřel dohodu o převzetí firmy Twitter za přibližně 44 miliard dolarů.
- Rozjednané prodeje domů v USA v březnu meziročně klesly o 8,2 % (únor: -5,4 %) a meziměsíčně se snížily o 1,2 % (odhad: -1,6 %, únor: -4 %).
- Velkoobchodní zásoby v USA v březnu podle předběžných dat stouply o 2,3 % (odhad: +2,3 %, únor: +2,6 %).
- Obchodní bilance USA se zbožím v březnu podle předběžných dat skončila schodkem 125,3 miliardy USD (únor: -107,5 miliardy USD).
- Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla v ročním přepočtu o 1,4 %. Ve své předběžné zprávě to ve čtvrtek oznámilo americké ministerstvo obchodu. Je to překvapivý výsledek a znamená to první pokles od roku 2020, kdy na ekonomiku nepříznivě dolehla pandemie. I tentokrát k propadu přispěly nové případy nákazy covidem-19. Ve čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt zvýšil v ročním přepočtu o 6,9 %.
- Nejbohatší člověk planety Elon Musk v uplynulých dnech pokračoval v nevyzpytatelných manévrech kolem sociální sítě Twitter (ve čtvrtek +1,09 %), když na ní rozdmýchával kontroverze související s platformou, zatímco usiloval o její převzetí za desítky miliard dolarů. Mimo jiné v twitterových příspěvcích přiživoval nepodloženou kritiku, že je společnost zaujatá ve prospěch levice, a přidával se k útokům na jistou manažerku platformy. Vysloužil si tím obvinění ze šikany potenciálních podřízených i podezření, že již porušil dohodu o nákupu Twitteru.
- Americká firma Moderna (ve čtvrtek +0,06 %) oznámila, že podala u Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) žádosti o schválení své vakcíny proti covidu-19 pro užití u mládeže i u dětí ve věku od šesti měsíců do pěti let. Dosud žádný výrobce covidových vakcín ve Spojených státech nepožádal o autorizaci u pacientů pod pět let, informuje deník The New York Times. Podle agentury AP by očkování malých dětí mohlo dostat zelenou do konce léta.
- Americké internetové firmy Twitter a Google (Alphabet ve čtvrtek +3,70 %) dostaly v Rusku pokutu, a to každá tři miliony rublů (asi 947 000 Kč), za to, že ze svých sociálních sítí neodstraňují zakázaný obsah. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Interfax.
- Akcionáři amerického vydavatele videoher Activision Blizzard (ve čtvrtek +0,79 %) schválili dohodu o převzetí podniku americkým softwarovým gigantem Microsoft (+2,26 %) za 68,7 miliardy dolarů. Oznámila to firma. Transakce je největším převzetím ve videoherním průmyslu.
- Evropská komise se chystá příští týden vznést vůči americké technologické společnosti Apple (ve čtvrtek +4,52 %) nová obvinění z narušování hospodářské soutěže, a to kvůli omezování přístupu konkurence k jejímu mobilnímu platebnímu systému Apple Pay. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 23. dubna klesl v souladu s očekáváním na 180 tisíc ze 185 tisíc v předchozím týdnu (revidováno ze 184 tisíc). Počet pokračujících žádostí v týdnu do 16. dubna klesl na 1,408 milionu z 1,409 milionu (revidováno z 1,417 milionu), čekal se pokles na 1,403 milionu.
- Index aktivity kansaského Fedu v dubnu spadl na 28 bodů (odhad: 41 bodů, březen: 46 bodů).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americká společnost Coca-Cola v prvním čtvrtletí díky růstu prodejních cen a oživení poptávky po limonádách v kinech a restauracích zvýšila tržby i zisk. Největší světový výrobce nealkoholických nápojů meziročně zvýšil čistý zisk o 24 procent na 2,78 miliardy dolarů. Čisté tržby vzrostly o 16 procent na 10,5 miliardy dolarů.
- Výsledky Activision Blizzard v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 1,77 miliardy USD (odhad: 1,82 miliardy USD).
- Výsledky Whirlpool v 1Q: Upravený zisk na akcii 5,31 USD (odhad: 4,79 USD), tržby 4,92 miliardy USD (odhad: 5,30 miliardy USD).
- Americká nápojová společnost PepsiCo v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk na 4,3 miliardy USD z loňské srovnatelné hodnoty 1,7 miliardy USD. Společnost současně v úterní výsledkové zprávě zvýšila výhled tržeb na celý rok, a to díky vyšším cenám a ožití poptávky po jejích nealkoholických nápojích v kinech a restauracích.
- Americká softwarová společnost Microsoft v třetím finančním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o osm procent na 16,7 miliardy dolarů. Její čtvrtletní tržby překonaly očekávání, podpořila je silná poptávka po cloudových službách.
- Americké technologické společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o osm procent na 16,4 miliardy dolarů. Její tržby stouply o 23 % na 68 miliard dolarů. Tempo jejich růstu tak poprvé od roku 2020 kleslo pod 30 %.
- Výsledky General Electric v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,18 USD), tržby 17,04 miliardy USD (odhad: 16,85 miliardy USD).
- Výsledky UPS v 1Q: Zisk na akcii 3,05 USD (odhad: 2,89 USD), tržby 24,4 miliardy USD (odhad: 23,8 miliardy USD).
- Výsledky D.R. Horton v 1Q: Čistý zisk na akcii 4,03 USD (odhad: 3,38 USD), tržby 8 miliard USD (odhad: 7,49 miliardy USD).
- Výsledky 3M v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,65 USD (odhad: 2,32 USD), tržby 8,8 miliardy USD (odhad: 8,7 miliardy USD).
- Výsledky Warner Bros. Discovery v 1Q: Čistý zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 3,16 miliardy USD (odhad: 3,15 miliardy USD).
- Výsledky Archer Daniels Midland v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,90 USD (odhad: 1,41 USD), tržby 23,65 miliardy USD (odhad: 20,78 miliardy USD).
- Výsledky Raytheon Technologies v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,15 USD (odhad: 1,01 USD), tržby 15,72 miliardy USD (odhad: 15,80 miliardy USD).
- Výsledky General Motors v 1Q: Zisk na akcii 2,09 USD (odhad: 1,68 USD), tržby 36 miliard USD (odhad: 37,4 miliardy USD).
- Výsledky Visa v 2QFY2022: Zisk na akcii 1,70 USD (odhad: 1,66 USD), tržby 7,19 miliardy USD (odhad: 6,83 miliardy USD).
- Čistý zisk amerického výrobce motocyklů Harley-Davidson (ve středu -0,47 %) v prvním čtvrtletí navzdory růstu tržeb meziročně klesl o 14 % na 223 milionů dolarů. Oznámila to ve středu firma, která se podobně jako mnoho dalších společností potýká s rostoucími náklady a výrobními problémy kvůli výpadkům v dodavatelském řetězci.
- Americký výrobce letadel Boeing (ve středu -7,53 %) prohloubil v prvním čtvrtletí ztrátu na 1,24 miliardy dolarů z 561 milionů USD ve stejném období loni. Provedl velké odpisy a zaznamenal ztráty v oblasti civilních letadel a obrany. Jak ztráta, tak pokles tržeb byly výraznější, než odhadovali analytici.
- Výsledky Boston Scientific (ve středu +1,01 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,38 USD), tržby 3,03 miliardy USD (odhad: 2,96 miliardy USD).
- Výsledky T-Mobile US (ve středu +3,91 %) v 1Q: Zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 20,12 miliardy USD (odhad: 20,13 miliardy USD).
- Výsledky Kraft Heinz (ve středu +1,35 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 6,05 miliardy USD (odhad: 5,83 miliardy USD).
- Zisk společnosti Meta Platforms (ve středečním after-marketu +19 %), která je majitelem sociální sítě Facebook, v prvním čtvrtletí klesl o 21 % na 7,5 miliardy dolarů, informoval podnik ve výsledcích hospodaření. Firma překonala odhady analytiků.
- Výsledky Pinterest (ve středečním after-marketu +11 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,10 USD (odhad: 0,03 USD), tržby 574,9 milionu USD (odhad: 573 milionů USD).
- Výsledky Ford (ve středečním after-marketu +1 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 32,1 miliardy USD (odhad: 31,13 miliardy USD).
- Výsledky QUALCOMM (ve středečním after-marketu +5 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 3,21 USD (odhad: 2,91 USD), tržby 11,16 miliardy USD (odhad: 10,60 miliardy USD).
- Tržby společnosti Twitter (ve čtvrtek +1,09 %), která provozuje stejnojmennou sociální síť a kterou se chystá za 44 miliard dolarů koupit šéf automobilky Tesla Elon Musk, v prvním čtvrtletí mírně zaostaly za očekáváním. Zvýšily se meziročně o 16 % na 1,2 miliardy dolarů, zatímco analytici je odhadovali na 1,23 miliardy USD. Nad očekávání silně se ale zvýšil počet aktivních uživatelů.
- Americkému provozovateli restaurací rychlého občerstvení McDonald's (ve čtvrtek +2,83 %) v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 28 % na 1,1 miliardy dolarů, částečně kvůli zavírání provozoven v Rusku. Firma to ve čtvrtek uvedla ve své výsledkové zprávě. Řetězec zvýšil tržby kvůli růstu cen ve Spojených státech a rovněž díky novému věrnostnímu programu.
- Výsledky Eli Lilly & Co (ve čtvrtek +4,07 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,62 USD (odhad: 2,29 USD), tržby 7,81 miliardy USD (odhad: 7,29 miliardy USD).
- Výsledky Merck & Co (ve čtvrtek +4,93 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,14 USD (odhad: 1,83 USD), tržby 15,91 miliardy USD (odhad: 14,56 miliardy USD).
- Výsledky Caterpillar (ve čtvrtek -0,71 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,88 USD (odhad: 2,60 USD), tržby 13,6 miliardy USD (odhad: 13,2 miliardy USD).
- Výsledky Comcast (ve čtvrtek -6,19 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,86 USD (odhad: 0,80 USD), tržby 31,01 miliardy USD (odhad: 30,5 miliardy USD).
- Výsledky Altria Group (ve čtvrtek +0,51 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,12 USD (odhad: 1,09 USD), tržby 4,82 miliardy USD (odhad: 4,88 miliardy USD).
- Výsledky Mastercard (ve čtvrtek +4,80 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,76 USD (odhad: 2,18 USD), tržby 5,17 miliardy USD (odhad: 4,91 miliardy USD).
- Americká technologická společnost Apple (ve čtvrtečním after-marketu po prvotním růstu -3 %) ve druhém finančním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o téměř šest procent na 25 miliard dolarů. Tržby stouply o téměř devět procent na 97,3 miliardy dolarů. Výsledky tak výrazně překonaly očekávání analytiků, kteří počítali se ziskem 23,2 miliardy dolarů při tržbách 93,9 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.
- Výsledky Amazon (ve čtvrtečním after-marketu -9 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 7,38 USD (odhad: 8,36 USD), tržby 116,44 miliardy USD (odhad: 116,3 miliardy USD). Firma zklamala zejména slabým výhledem tržeb.
- Výsledky Intel (ve čtvrtečním after-marketu -4 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 18,36 miliardy USD (odhad: 18,33 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, Marketwatch, ČTK