Americké akcie v pátek mírně posílily, k jejich růstu přispěl Microsoft
Americké akcie v pátek mírně stouply, k jejich růstu velkou měrou přispěla softwarová firma Microsoft. V plusu skončily všechny tři hlavní indexy také v týdenním horizontu.
Index Dow si připsal 0,25 % a uzavřel na 35 819,56 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,19 % na 4 605,38 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,33 % na 15 498,39 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,63 % na 16,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,561 %.
Cena akcií společnosti Microsoftse během pátečního obchodování vyšplhala na rekordní maximum. Microsoft tak sesadil technologickou firmu Apple z pozice největšího podniku světa podle tržní kapitalizace. Akcie Microsoftu uzavřely obchodování s nárůstem o zhruba 2,2 %.
Akcie Applu naopak klesly o zhruba 1,8 %. Firma totiž ve výsledkové zprávě poukázala na negativní dopady problémů v dodavatelském řetězci na své tržby a varovala, že v čtvrtém čtvrtletí budou tyto dopady ještě výraznější.
Za celý uplynulý týden index Dow přidal 0,40 %, S&P 500 se zvýšil o 1,33 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,70 %.
Dolar v pátek zpevnil zhruba o procento
Na devizovém trhu v pátek americký dolar posiloval. Euro vůči dolaru kolem 22.00 SELČ ztrácelo zhruba procento na 1,1561 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si ve stejnou dobu připisoval zhruba 0,8 % na 94,113 bodu.
Investoři nyní čekají na zasedání americké centrální banky, které se uskuteční příští týden. Předpokládá se, že Fed na tomto zasedání oznámí, že začne omezovat měsíční nákupy dluhopisů. Evropská centrální banka tento týden v souladu s očekáváním ponechala svou měnovou politiku beze změny, a to navzdory růstu inflace v eurozóně.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Společnost Microsoft sesadila firmu Apple z pozice největšího podniku světa podle tržní kapitalizace. Příčinou je pokles akcií Applu v reakci na výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí. Microsoft naopak od zveřejnění výsledků hospodaření posiluje.
- Společnost Hertz by mohla do tří let rozšířit objednávku vozů Tesla na 150 000, pokud bude partnerství úspěšné. Informovala o tom ve čtvrtek americká autopůjčovna, podle níž však může tento plán ovlivnit globální nedostatek čipů a další omezení. Firma Hertz začátkem tohoto týdne uvedla, že do konce roku 2022 objedná 100 000 vozidel Tesla, z nichž polovina bude do roku 2023 nabízena výhradně jako možnost pronájmu pro řidiče Uberu.
- Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pátek schválil mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech pro děti mezi 5 a 11 lety. Lékaři v této věkové skupině budou podávat dvě dávky v rozmezí tří týdnů, které budou obsahovat třetinu účinné látky oproti dávkám určeným pro dospělé a dospívající. Očkování dětí proti covidu-19 v této věkové skupině ještě musí dát finální zelenou americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které svoje doporučení zveřejní v úterý.
- Index nákupních manažerů chicagského Fedu v říjnu stoupl na 68,4 bodu ze zářijových 64,7 bodu při odhadovaném poklesu na 63,5 bodu.
- Osobní příjmy v USA v září meziměsíčně klesly o 1 % (srpen +0,2 %, odhad -0,2 %), osobní výdaje +0,6 % (srpen +1 %, odhad +0,5 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v říjnu klesl na 71,7 bodu ze zářijových 72,8 bodu při odhadovaném snížení na 71,4 bodu.
Výsledková sezóna
- Zisky amerických ropných společností ExxonMobil a Chevron v třetím čtvrtletí po loňské ztrátě vystoupily na několikaletá maxima. Hospodaření obou firem podpořil růst cen ropy a zemního plynu a vyšší marže rafinerií, zejména díky vysoké poptávce po pohonných hmotách. Vyplývá to z pátečních sdělení obou firem.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká společnost PayPal Holdings (v pondělí +2,70 %) nejedná o převzetí sociální sítě Pinterest (-12,71 %). Globální zpracovatel elektronických plateb tak ve svém nedělním sdělení odmítl spekulace, které se v médiích objevily minulý týden. Uvedla to v pondělí agentura Reuters.
- Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila hodnocení léku proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Merck & Co (v pondělí +0,64 %). Podle výsledků klinických testů zveřejněných na začátku měsíce toto nové antivirotikum po nákaze koronavirem snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na polovinu.
- Ruská civilní rozvědka SVR zahájila další kampaň s cílem proniknout do tisíců amerických vládních a firemních počítačových sítí, stejně jako do počítačových sítí ekonomických institutů. S odvoláním na varování představitelů Microsoftu a odborníků na kybernetickou bezpečnost o tom v pondělí informoval list The New York Times. Útoky přišly několik měsíců poté, co americký prezident Joe Biden zavedl proti Moskvě sankce v reakci na sérii sofistikovaných špionážních operací po celém světě.
- Autopůjčovna Hertz Global Holdings si objednala 100 000 vozů Tesla (v pondělí +12,66 %). Firma to v pondělí uvedla v tiskové zprávě. Pro americkou automobilku je to zatím největší samostatná objednávka, její hodnota činí zhruba 4,2 miliardy USD.
- Nejprodávanějším novým vozem v Evropě byl v září Model 3 od Tesly. Dokázal to jako první elektromobil v historii. V pondělí to oznámila analytická společnost JATO Dynamics. Meziročně se prodej tohoto typu vozu zvýšil o 58 %. Za ním následovaly modely Clio od Renaultu, Sandero automobilky Dacia a Golf od Volkswagenu.
- Americká internetová společnost Google (Alphabet v pondělí -0,09 %) otevírá ve Varšavě své největší evropské centrum pro vývoj cloudových technologií. Oznámila to v pondělí šéfka polských aktivit firmy Magdalena Kotlarczyková. Dodala, že centrum oficiálně zahájí provoz v úterý.
- Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů (Tesla v pondělí +12,66 %) poprvé překonala hranici bilionu dolarů. Cenu akcií podniku podpořila zpráva o velké zakázce od autopůjčovny Hertz.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v říjnu stoupl na 14,6 bodu (odhad: 6,8 bodu, září: 4,6 bodu).
- Index aktivity chicagského Fedu v září klesl na -0,13 bodu (srpen: 0,05 bodu).
- Americká média v posledních dnech pokračují v publikaci informací z rozsáhlého souboru interních dokumentů společnosti Facebook (v úterý -3,92 %), které přibližují její problémy s projevy nenávistí či s dezinformacemi na sociální síti kolem loňských amerických voleb. Mimo jiné svědčí o neschopnosti platformy čelit nenávistnému obsahu v zemích, jako je Indie, kterým není věnována taková pozornost jako Spojeným státům. Také dokumentují frustraci mnoha zaměstnanců Facebooku, kteří v zákulisí vyjadřují výhrady vůči přístupu vedení k problematickému obsahu, který se na platformě objevuje.
- Provozovatel alternativní taxislužby a donášek jídla Uber (v úterý +0,68 %) nabídne v Paříži extra rychlou donášku potravin do 15 minut. Rozšíří kvůli tomu spolupráci s francouzským řetězcem Carrefour. Americká firma to uvedla ve svém úterním sdělení. Rychlá donáška jídla prožívá v Evropě rozkvět díky pandemii covidu-19 a růstu investic do začínajících firem.
- Americká Federální komise pro spoje (FCC) odebrala přední čínské telekomunikační společnosti China Telecom povolení k provozu aktivit ve Spojených státech. Rozhodnutí zdůvodnila obavami o národní bezpečnost. Americká divize čínského podniku musí podle rozhodnutí FCC během 60 dnů ukončit poskytování služeb, napsala agentura Reuters.
- Americká společnost Amazon Web Services (Amazon v úterý +1,68 %) bude spravovat cloudová datová úložiště tří britských špionážních agentur, včetně MI5. Bude také zajišťovat analýzu dat s využitím umělé inteligence, napsal britský list Financial Times. Kontrakt podle něj pravděpodobně vzbudí obavy o bezpečnost a suverenitu, vzhledem k objemu britských tajných dat skladovaných u jediné americké technologické společnosti.
- Poradní komise FDA (regulátora trhu s léky a potravinami v USA) doporučila vakcínu Pfizer/BioNTech k použití v USA pro děti od 5 do 11 let. Akcie Pfizeru v úterní poobchodní fázi přidávaly 0,3 %.
- USA: Index spotřebitelské důvěry v říjnu stoupl na 113,8 bodu ze zářijových 109,8 bodu při odhadovaném poklesu na 108,3 bodu.
- USA: Index cen domů S&P/Case-Shiller v srpnu meziměsíčně stoupl o 0,9 % (červenec +1,5 %, odhad +1,5 %).
- USA: prodeje nových rezidenčních nemovitostí v září stouply na 0,8 milionu z 0,702 milionu v srpnu při odhadovaném zvýšení na 0,76 milionu.
- Nejstarší syn amerického exprezidenta Donalda Trumpa přirovnal aktuální dění ve Spojených státech ke svým vzpomínkám na 80. léta v komunistickém Československu. Donald Trump mladší při vystoupení v televizi Newsmax uvedl, že v obchodech v USA se nyní začínají objevovat stejně prázdné regály, jaké vídal během prázdnin u svých českých prarodičů.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA se v září snížily o 0,4 % (odhad: -1,1 %, srpen: +1,3 %). Objednávky bez započtení dopravních prostředků stouply o 0,4 % (odhad: +0,4 %, srpen: +0,3 %) a objednávky bez započtení zbraní klesly o dvě procenta (odhad: +0,2 %, srpen: +1,7 %).
- Velkoobchodní zásoby v USA v září podle předběžných dat vzrostly o 1,1 % (srpen: +1,2 %).
- Obchodní bilance USA v kategorii zboží v září podle předběžných dat skončila deficitem 96,3 miliardy USD (srpen: -89,4 miliardy USD).
- Hrubý domácí produkt Spojených států se ve třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o dvě procenta. Růst největší ekonomiky světa tak prudce zpomalil z 6,7 % v druhém kvartálu. Ve svém rychlém odhadu to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. Tempo hospodářského růstu bylo ve třetím čtvrtletí nejpomalejší za více než rok. Navíc zaostalo za očekáváním analytiků, kteří ho v anketě agentury Reuters odhadovali na 2,7 %. Ekonomika se potýkala se vzestupem počtu případů koronavirové nákazy a s přetrvávajícími problémy v dodavatelských řetězcích.
- Američtí demokraté ve čtvrtek po měsících vyjednávání nalezli shodu na obrysech obřího investičního balíku zaměřeného zejména na sociální programy a boj s klimatickými změnami, který je stěžejní součástí politické agendy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu to oznámil na tiskové konferenci před svým odletem do Evropy. Balík nicméně musí ještě schválit Kongres, kde podle dnešních vyjádření některých zákonodárců jeho podpora stále není zcela jasná.
- Společnost Facebook se přejmenuje na Meta, oznámil ve čtvrtek šéf podniku Mark Zuckerberg. Nové jméno, které bude zastřešovat služby jako Facebook nebo Instagram, odkazuje na takzvané metaverzum, tedy internetový svět, který společnost buduje. Firma změní i logo, kterým napříště bude modrý symbol nekonečna. Výběr řeckého slova meta, které může znamenat například "mimo" nebo "za", má podle Zuckerberga demonstrovat, že "je vždy možné vybudovat něco dalšího". Kritici společnosti mají za to, se jedná o zastírací manévr, který firmu problémů nezbaví.
- Počet rozjednaných prodejů domů v USA v září meziměsíčně klesl o 2,3 % po srpnovém růstu o 8,1 % při odhadované stagnaci.
- Index aktivity kansaského Fedu v říjnu stoupl na 31 bodů ze zářijových 22 bodů.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Kimberly-Clark (v pondělí -2,20 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,62 USD (odhad: 1,65 USD), tržby 5,01 miliardy USD (odhad: 4,99 miliardy USD).
- Americký provozovatel internetové sociální sítě Facebook (v pondělním after-marketu +2,9 %) ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil čistý zisk o 17 % na 9,2 miliardy dolarů. Čtvrtletní tržby společnosti stouply o 35 % na 29 miliard dolarů, zaostaly však za očekáváním analytiků, napsala agentura Reuters. Firma navíc varovala, že na její digitální aktivity budou mít v nynějším čtvrtletí negativní vliv nová pravidla společnosti Apple ohledně ochrany osobních údajů.
- Americká společnost Alphabet (v úterním after-marketu okolo nuly), která je majitelem internetového vyhledávače Google, zvýšila ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o 68 % na 18,94 miliardy dolarů. Její celkové tržby stouply o 41 % na více než 65 miliard dolarů, takže překonaly očekávání analytiků.
- Čistý zisk americké společnosti Microsoft (v úterním after-marketu okolo nuly) v prvním fiskálním čtvrtletí vzrostl o 47,7 % na rekordních 20,51 miliardy USD. Hospodaření podpořil zájem o cloudové služby ze strany podniků, které využívají hybridní pracovní model.
- Americký výrobce hraček Hasbro (v úterý +3,23 %) zvýšil ve třetím čtvrtletí tržby o 11 procent na 1,97 miliardy dolarů a splnil odhad analytiků. Varuje ale, že prodej před Vánoci mohou narušit problémy v dodavatelských řetězcích, které ho už ve třetím kvartálu stály zhruba 100 milionů dolarů na zrušených objednávkách.
- Farmaceutické společnosti Eli Lilly and Co. (v úterý +1,30 %) vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk bez mimořádných položek o 36 procent na 1,76 miliardy USD. Společnost současně v úterním prohlášení zlepšila výhled celoročního zisku a tržeb, protože očekává vyšší prodej svých přípravků na covid-19. Očištěný zisk na akcii činil 1,94 dolaru, mírně ale zaostal za očekáváním analytiků, kteří čekali až 1,98 dolaru. Tržby stouply o 18 procent na 6,773 miliardy USD a překonaly odhady analytiků.
- Výsledky 3M (v úterý -0,12 %) v 3Q: Zisk na akcii 2,45 USD (odhad: 2,21 USD), tržby 8,9 miliardy USD (+7,1 % meziročně, odhad: 8,7 miliardy USD).
- Výsledky General Electric (v úterý +1,99 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 18,43 miliardy USD (loni 18,53 miliardy USD, odhad: 19,29 miliardy USD).
- Výsledky UPS (v úterý +6,84 %) v Q3: Upravený zisk na akcii 2,71 USD (odhad: 2,55 USD), tržby 23,2 miliardy USD (odhad: 22,57 USD).
- Výsledky Raytheon (v úterý -2,27 %) v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,26 USD (odhad: 1,09 USD), tržby 16,213 miliardy USD (odhad: 16,399 miliardy USD).
- Výsledky Robinhood (v úterním after-marketu -9 %) v 3Q: Čistá ztráta na akcii 2,06 USD (odhad: 1,37 USD), tržby 365 milionů USD (odhad: 431,5 milionu USD).
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's v třetí čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 22 % na 2,15 miliardy dolarů. Přispěly k tomu tržby, které vlivem vyšších cen, větších objednávek a nových položek na menu překonaly odhady analytiků.
- Americký výrobce letadel Boeing vykázal za třetí čtvrtletí ztrátu 132 milionů USD kvůli problémům s výrobou letadla 787 Dreamliner oblíbeného pro mezinárodní trasy. Ztráta se sice zmírnila z 466 milionů USD ve stejném období loni, v druhém čtvrtletí však Boeing poprvé od roku 2019 vykázal zisk.
- Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson v třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 36 % na 163 milionů dolarů ze 120 milionů dolarů před rokem. Oznámila to ve středu firma. Výsledky podle agentury Reuters naznačují, že restrukturalizační plán firmy, který se zaměřuje na prodej motocyklů s vysokou ziskovou marží starším a bohatším klientům, začíná nést ovoce.
- Hotelová skupina Hilton Worldwide Holdings za třetí čtvrtletí vykázala zisk 241 milionů USD po ztrátě 79 milionů USD před rokem. Zmírnění pandemických restrikcí obnovilo zájem o ubytování v hotelích. Vyplývá to ze středečního prohlášení firmy.
- Provozovatel největší světové služby pro streamování hudby Spotify vykázal za třetí čtvrtletí zisk dva miliony eur oproti ztrátě 101 milionů eur o rok dříve. Počet předplatitelů prémiové služby, která této švédské společnosti generuje většinu tržeb, se meziročně zvýšil o 19 % zhruba na 172 milionů, uvedla ve středu firma. Hospodářským výsledkům pomohla poptávka v Evropě a Severní Americe.
- Zisk amerického výrobce nápojů Coca-Cola v třetím čtvrtletí vzrostl o 42 % na 2,47 miliardy USD díky růstu poptávky po zrušení koronavirových omezení. Výsledky překonaly očekávání analytiků a firma díky příznivým číslům ve středečním prohlášení zlepšila výhled na celý rok.
- Čistý zisk největší americké automobilky General Motors (GM) v třetím čtvrtletí klesl o 40 % na 2,4 miliardy dolarů z více než čtyř miliard dolarů před rokem. Překonal však očekávání analytiků. Automobilka navíc ve středeční výsledkové zprávě zlepšila odhad celoročního čistého zisku.
- Výsledky Kraft Heinz v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 6,32 miliardy USD (odhad: 6,04 miliardy USD).
- Výsledky Bristol Myers Squibb v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,00 USD (odhad: 1,92 USD), tržby 11,62 miliardy USD (odhad: 11,61 miliardy USD).
- Výsledky Ford Motor v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,27 USD), tržby 35,7 miliardy USD (odhad: 38,2 miliardy USD).
- Výsledky Xilinx v 2QFY2021: Upravený zisk na akcii 1,06 USD (odhad: 0,86 USD), čisté tržby 935,8 milionu USD (odhad: 891 milionů USD).
- Výsledky Align Technology v 3Q: Zisk na akcii 2,87 USD (odhad: 2,60 USD), tržby 1,02 miliardy USD (odhad: 978 milionů USD).
- Výsledky ServiceNow v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,55 USD (odhad: 1,39 USD), tržby 1,51 miliardy USD (odhad: 1,48 miliardy USD).
- Výsledky eBay v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,90 USD (odhad: 0,89 USD), tržby 2,50 miliardy USD (odhad: 2,46 miliardy USD).
- Výsledky Merck & Co v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,75 USD (loni: 1,37 USD, odhad: 1,55 USD), tržby 13,15 miliardy (odhad: 12,32 miliardy USD).
- Výsledky Caterpillar v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,66 USD (odhad: 2,20 USD), tržby 12,4 miliardy USD (loni: 9,9 miliardy USD, odhad: 12,6 miliardy USD).
- Výsledky Mastercard v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,37 USD (loni: 1,60 USD, odhad: 2,19 USD), tržby 4,99 miliardy USD (loni: 3,83 miliardy, odhad: 4,95 miliardy USD).
- Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí stoupl o více než 62 % na 20,6 miliardy dolarů z 12,7 miliardy dolarů před rokem. Kvůli problémům v dodavatelském řetězci přišla firma za kvartál o šest miliard dolarů na tržbách. Šéf společnosti Tim Cook očekává, že v aktuálním čtvrtletí bude dopad těchto problémů ještě horší.
- Americký internetový prodejce Amazon ohlásil za třetí čtvrtletí letošního roku pokles zisku. Opadla vlna zvýšeného zájmu o nakupování přes internet vyvolaná pandemií covidu-19. Společnost se sídlem v Seattlu ohlásila zisk v hodnotě 6,2 miliardy dolarů za tříměsíční období, které skončilo 30. září, oproti 6,3 miliardy dolarů ve stejném období před rokem.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK