Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, index Nasdaq Composite skončil na rekordu

Hlavní indexy amerického akciového trhu uzavřely páteční obchodování smíšeně. Zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite skončil na rekordu, S&P 500 a Dow klesly. Dolů akcie táhla zpráva o srpnovém vývoji amerického pracovního trhu. Statistika výrazně zaostala za očekáváním a potvrdila příhodnost mírné měnové politiky americké centrální banky.
Index Dow klesl o 0,21 % na 35 369,09 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,03 % na 4 535,43 bodu a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,21 % na 15 363,52 bodu. Index volatility VIX stagnoval na 16,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o tři bazické body na 1,326 %.
Index Nasdaq Composite vzhůru táhly velké technologické firmy jako Apple (+0,42 %), Alphabet (+0,32 %) či Facebook (+0,26 %). Technologické akcie mají tendenci těžit z nízkých sazeb.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v srpnu klesla na 5,2 % z červencové hodnoty 5,4 %, která byla nejnižší od loňského jara. Největší ekonomika světa však vytvořila jen asi 235 000 pracovních míst, což je zhruba třetina proti tomu, co očekávali analytici.
"Toto číslo je velkým zklamáním a je jasné, že mutace delta měla v létě negativní dopad na ekonomiku práce," řekl Michael Arone, hlavní investiční stratég společnosti State Street Global Advisors.
Šéf Fedu Jerome Powell před týdnem uvedl, že centrální banka by mohla již letos zahájit zpřísňování měnové politiky, hlavní úroková sazba však ještě delší dobu zůstane na současné úrovni. Zdůraznil, že zahájení redukce nákupů cenných papírů nebude představovat žádný signál ohledně začátku zvyšování základní úrokové sazby, kterou Fed od loňského března drží v blízkosti nuly.
Za celý týden index Dow klesl o 0,24 %, S&P 500 ale přidal 0,58 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,55 %.
Dolar v pátek oslabil k euru i ke koši měn
Na devizových trzích v pátek oslabil dolar, a to čtvrtou seanci za sebou. Kolem 22.45 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesal o 0,2 % na 92,07 bodu. Během seance sestoupil až na 91,94 bodu, tedy nejníže od 4. srpna. Euro večer k dolaru posilovalo o 0,1 % na 1,1886 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v srpnu vzniklo 235 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 750 tisíc míst po vzniku přibližně 1,053 milionu míst v červenci (revidováno z 943 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti se snížila na 5,2 %, jak se čekalo, z 5,4 % v červenci. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
- Americká společnost Apple se rozhodla odložit zavedení opatření, které mělo bránit šíření dětské pornografie. Čelila kritice zvnějšku i zevnitř podniku, že nástroj ohrozí soukromí uživatelů jejích chytrých telefonů a počítačů. Firma proto v pátek oznámila, že si ponechá několik měsíců času, aby mohla vyhodnotit připomínky a technologii upravit.
- Vedoucí představitelé amerického investičního fondu Renaissance Technologies se dohodli, že zaplatí až sedm miliard dolarů, aby urovnali spor s americkým daňovým úřadem. S odvoláním na informované zdroje a na dopis zaslaný investorům to uvedla americká média. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) by se tato kauza mohla stát největším urovnáním daňového sporu v historii. Podle dopisu, který zaslal investorům šéf Renaissance Peter Brown, navíc zakladatel fondu James Simons zaplatí daňovému úřadu částku 670 milionů dolarů, upozorňuje agentura Reuters.
- Index nákupních manažerů ve službách v USA od společnosti Markit v srpnu klesl na 55,1 bodu po červencových 59,9 bodu a při odhadovaném poklesu na 55,2 bodu.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Hurikán Ida, kvůli kterému se ve státech Mississippi a Louisiana více než milion odběratelů ocitlo bez elektřiny, bude mít dopady na energetický či chemický průmysl. Jeho celkový vliv na ekonomiku Spojených států však zřejmě bude pouze mírný, pokud se odhady škod výrazně nezvýší a pokud nebudou delší dobu trvat nynější odstávky rafinerií. Uvedli to v pondělí podle agentury AP ekonomové.
- Rozjednané prodeje domů v USA v srpnu meziměsíčně klesly o 1,8 % (odhad: +0,4 %, červenec: -2 %), meziročně spadly o 8,5 % (červenec: -1,9 %).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v srpnu spadl na 9 bodů z 27,3 bodu v červenci.
- PayPal (v pondělí +3,64 %) zkoumá možnosti, jak svým uživatelům nabídnout obchodování s akciemi. Uvedly to dva zdroje obeznámené se situací. V době boomu obchodování drobných investorů na různých mobilních platformách by se podobný krok jevil jako vcelku logický a slibný.
- Spojené státy dokončily evakuaci svých občanů a spolupracovníků z Kábulu a po 20 letech tak de facto ukončily nejdelší válku ve své historii.
- Jižní Korea v úterý v přelomovém rozhodnutí omezila nadvládu amerických internetových firem Apple a Google v platbách za aplikace v jejich virtuálních obchodech. Stala se první zemí, která takto rázně zasáhla, informuje server CNBC. Zákon o podnikání v telekomunikačním sektoru, přezdívaní anti-Google, dostal před rokem na stůl parlament a v úterý o něm zákonodárci rozhodli. V praxi to znamená, že Apple a Google už nebudou moci vývojáře aplikací nutit, aby zákazníci za aplikace platili prostřednictvím Applu a Googlu.
- Investiční fond Pershing Square amerického investora Billa Ackmana koupí za 1,15 miliardy USD od společnosti Vivendi dalších 2,9 procenta akcií ve firmě Universal Music Group (UMG). Celkem tak bude mít v této mediální firmě deset procent. Pershing koupil 7,1 procenta akcií v UMG tento měsíc a nákup dalších akcií má být dokončen do 9. září. Transakce přichází před rozdělením 60 procent kapitálu UMG mezi akcionáře Vivendi a uvedení firmy na burzu v Amsterodamu. To je plánováno na 21. září.
- Ruský internetový gigant Yandex koupí od americké technologické firmy Uber podíly v jejich několika společných podnicích zaměřených na doručování jídla a na technologie samořízení. Zároveň zvýší podíl ve společném podniku zaměřeném na mobilitu. Ruský podnik v úterý oznámil, že za podíly zaplatí jednu miliardu USD. Podle dohody získá Yandex od Uberu jeho 33,5 procenta akcií v Yandex.Eats, Yandex.Lavka a Yandex.Delivery a také 18,2 procenta v Yandex Self-Driving Group. Yandex pak bude mít ve všech těchto podnicích 100procentní vlastnictví.
- Americký internetový gigant Google investuje do roku 2030 miliardu eur do rozvoje svých datových center v Německu. Rozšíří datové středisko ve Frankfurtu nad Mohanem a zřídí nové cloudové centrum poblíž Berlína. Mimo jiné bude také nepřímo podporovat německé solární a větrné farmy, protože začne ve velkém nakupovat zelenou energii od kolínského dodavatele Engie. Google, patřící americké společnosti Alphabet, to uvedl ve svém úterním sdělení.
- Americká softwarová společnost Microsoft zpřístupní uživatelům novou verzi operačního systému Windows začátkem října. Firma v úterý oznámila, že od 5. října budou moci na nový systém Windows 11 bezplatně přejít uživatelé osobních počítačů s nainstalovaným systémem Windows 10. Do prodeje se rovněž dostanou nové osobní počítače s předinstalovaným systémem Windows 11.
- Index cen domů S&P/Case-Schiller v červenci meziměsíčně +2 % (červen +2,1 %), meziročně +19,1 % (červen +17 %, odhad +18,5 %).
- Index nákupních manažerů chicagského Fedu v srpnu klesl na 66,8 bodu z červencových 73,4 bodu při odhadovaném snížení na 68 bodů.
- Index spotřebitelské důvěry v srpnu klesl na 113,8 bodu z červencových 129,1 bodu při odhadovaném snížení na 124 bodů.
- Americký internetový gigant Google se chystá vybavit své chromebooky, tedy notebooky s operačním systémem Chrome, vlastními čipy. S odvoláním na informované zdroje o tom ve středu napsal server Nikkei Asia. Google podle nich osadí své chromebooky a tablety vlastními mikroprocesory kolem roku 2023.
- Levicové křídlo Demokratické strany prezidenta Joea Bidena si nepřeje, aby v čele americké centrální banky (Fed) nadále působil její současný šéf Jerome Powell. Ten je ve funkci od roku 2018 a mandát mu končí příští rok. Progresivisté v čele s kongresmankou Alexandrií Ocasiovou-Cortezovou, která se hlásí k podpoře socialistických myšlenek, jsou přesvědčeni, že šéf Fedu nedělá dost pro zmírnění klimatických změn ani pro odstranění ekonomické nerovnosti, píše server BBC.
- Softwarová společnost Intuit jedná o převzetí firmy Mailchimp, která se zabývá e-mailovým marketingem, cena přesahuje deset miliard dolarů. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Pokud bude transakce dokončena, bude to největší akvizice Intuitu. Firma je výrobcem softwaru TurboTax a QuickBooks.
- Společnost Google omezí cílení reklamy na mladistvé na základě rysů, jako je věk, pohlaví a zájmy. Omezení, které zadavatelům reklamy ztíží možnosti, jak oslovit osoby mladší 18 let, má začít platit od 2. září. V tiskové zprávě to ve středu uvedla Asociace komunikačních agentur (AKA). Nová opatření pravděpodobně nejvíce pocítí firmy, které se zaměřují na věkovou skupinu do 18 let, což jsou například prodejci herních příslušenství a další elektroniky. Omezení by se mělo dotknout i společností, které nabízejí alkohol a tabák či podnikají v hazardních hrách.
- Americká internetová společnost Google opět odložila návrat svých zaměstnanců do kanceláří, a to z letošního října na leden příštího roku. Důvodem je přetrvávající nejistota související s pandemií covidu-19. Informoval o tom šéf podniku Sundar Pichai. Google tak podle serveru CNBC posunul termín návratu zaměstnanců do kanceláří již potřetí. Loni v prosinci jej firma odložila na začátek letošního září, v červenci jej pak posunula až na druhou polovinu října.
- Srpnový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od společnosti Markit klesl na 61,1 bodu z červencových 63,4 bodu při odhadovaném snížení na 61,2 bodu.
- V soukromém sektoru v srpnu přibylo podle dat ADP 374 tisíc pracovních míst po červencovém růstu o 326 tisíc a při odhadovaném zvýšení o 613 tisíc.
- Stavební výdaje v červenci meziměsíčně stouply o 0,3 % po červnové stagnaci a při odhadovaném růstu o 0,2 %.
- Americká společnost Apple (ve čtvrtek +0,75 %) se dohodla s japonskými úřady, že zmírní pravidla, která uplatňuje při platbách ve svém virtuálním obchodě App Store. V praxi to bude znamenat, že mediální firmy, včetně například Netflixu, se tak budou moci vyhnout kritizovanému až 30% poplatku. Dosavadní pravidla například těmto firmám znemožňovala poskytovat zákazníkům odkaz na vytvoření placeného účtu. S jeho pomocí by totiž mohli obejít platební systém Applu a vyhnout se jeho poplatkům.
- Americká zdravotnická společnost Baxter International (ve čtvrtek +4,84 %) koupí za 10,5 miliardy dolarů svého konkurenta Hill-Rom Holdings (+4,65 %). Své portfolio diagnostických produktů a monitorování pacientů si tak Baxter rozšíří o chytrá nemocniční lůžka. Společnost Baxter zaplatí za akcii zmíněné firmy 156 dolarů, což znamená prémii 7,5 % k ceně, na níž ve středu akcie firmy Hill-Rom uzavřely obchodování. Včetně dluhu činí hodnota transakce 12,4 miliardy dolarů.
- Provozovatel komunikační aplikace WhatsApp dostal v Irsku rekordní pokutu 225 milionů eur. Oznámila to ve čtvrtek tamní Komise pro ochranu dat (DPC). Ta vyšetřovala, jak transparentně platforma sdílí data s ostatními aplikacemi, které společně spadají pod americkou společnost Facebook (ve čtvrtek -1,77 %). WhatsApp oznámenou pokutu považuje za nepřiměřenou a chce se proti ní odvolat.
- Do Evropy již nebudou posílány vakcíny firmy Johnson & Johnson (ve čtvrtek +0,68 %) zabalené v Jihoafrické republice, oznámil ve čtvrtek podle agentury Reuters představitel Africké unie Strive Masiyiwa. Ujednání o tomto dodávání vakcín, které kritizoval šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus kvůli nepoměru proočkovanosti populace v bohatých a chudých zemí, bylo podle něj pozastaveno.
- Americké ministerstvo spravedlnosti připravuje druhou žalobu na technologickou společnost Google (Alphabet ve čtvrtek -1,33 %) kvůli monopolnímu chování. Tentokrát se zaměří na digitální reklamu. Znamená to, že vláda zesiluje tlak v boji proti Googlu, který obviňuje ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Žaloba by mohla být podána koncem roku, uvedla s odvoláním na informované zdroje agentura Bloomberg.
- Japonsko vyšetřuje výpadek cloudových služeb Amazon Web Services, který v zemi narušil provoz velkých on-line makléřských společností, předního mobilního operátora a největší letecké společnosti. Mluvčí Amazonu (ve čtvrtek -0,46 %) odmítl komentovat, kolik zákazníků výpadek zasáhl, a společnost ani neupřesnila, co bylo příčinou problému a zda cloudovou službu již plně obnovila, uvedla agentura Reuters. Podle portálu Downdetector se výpadek týkal pouze Japonska.
- Americké fondy soukromého kapitálu Advent International a Aurora Investment učinily nabídku na převzetí švédské farmaceutické společnosti Swedish Orphan Biovitrum (SOBI). Nabídka tohoto výrobce léků na vzácná onemocnění oceňuje zhruba na 69,4 miliardy švédských korun (172,5 miliardy Kč). Jeho správní rada doporučila akcionářům nabídku přijmout.
- Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo v USA v týdnu do 28. srpna 340 tisíc (předchozí týden: 354 tisíc, odhad: 345 tisíc).
- Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo v USA v týdnu do 21. srpna 2,748 milionu (předchozí týden: 2,908 milionu, odhad: 2,775 milionu).
- Tovární objednávky v USA v červenci meziměsíčně stouply o 0,4 % (červen: +1,5%, odhad: +0,3 %).
- Obchodní bilance USA skončila v červenci schodkem 70 miliard dolarů (červen: -73,2 miliardy, odhad: -71 miliard dolarů).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Zoom Video Communications ve 2FQ: Upravený zisk na akcii 1,36 USD (odhad: 1,16 USD), tržby 1,02 miliardy USD (odhad: 0,991 miliardy USD).
- Výsledky Campbell Soup ve 4QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 1,87 miliardy USD (odhad: 1,81 miliardy USD).
- Výsledky Brown-Forman v 1QFY2022: Zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,39 USD), tržby 906 milionů USD (odhad: 831 milionů USD).
- Výsledky Hormel Foods (ve čtvrtek -4,60 %) v 3FQ: Upravený zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,39 USD), tržby 2,86 miliardy USD (loni: 2,38 miliardy USD, odhad: 2,73 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK