Americká ekonomika v srpnu vytvořila jen 235 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti ale klesla na 5,2 %
V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v srpnu vzniklo 235 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 750 tisíc míst po vzniku přibližně 1,053 milionu míst v červenci (revidováno z 943 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti se snížila na 5,2 %, jak se čekalo, z 5,4 % v červenci. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
V soukromém sektoru vzniklo v srpnu 243 tisíc míst po přírůstku asi 798 tisíc míst v červenci (revidováno ze 703 tisíc). Očekával se vznik přibližně 665 tisíc míst. Zpracovatelský sektor ohlásil vznik 37 tisíc míst (odhad: +25 tisíc, červenec: +52 tisíc), vládní sektor zaznamenal úbytek asi osmi tisíc míst (červenec: +255 tisíc).
"Údaj o tvorbě pracovních míst je velkým zklamáním a je jasné, že mutace delta měla v létě negativní dopad na ekonomiku práce," uvedl Michael Arone, hlavní investiční stratég společnosti State Street Global Advisors.
Za výrazným zpomalením tvorby míst je podle ekonomů slabší poptávka po některých službách a hlavně přetrvávající nedostatek zaměstnanců v některých profesích kvůli pandemii covidu-19. Tempo však stačí na to, aby ekonomika pokračovala v ožívání.
Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce, v srpnu stagnovala na 61,7 %, čekal se pokles na 61,6 %. Nezaměstnanost U6, která bere v úvahu i ty, kteří už hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla na 8,8 % z 9,2 %, čekal se přitom růst na 9,5 %.
Průměrná hodinová mzda v srpnu meziročně vzrostla o 4,3 %, po červencovém růstu o 4,1 % (revidováno z 4,0 %). Proti červenci mzda v srpnu stoupla o 0,6 %, v červenci se meziměsíčně zvýšila o 0,4 %.
Zpráva přichází v době, kdy ekonomové citelně mírní očekávání ohledně vývoje amerického HDP v třetím čtvrtletí. Zdůvodňují to dalšími případy covidu-19, ale rovněž nedostatkem některých surovin. To se odráží například ve slabší výrobě a prodeji aut či ve změnách zásob. V druhém čtvrtletí ekonomika USA vzrostla anualizovaně o 6,6 %, a přestože část analytiků dříve počítala se zrychlením růstu až na 8,25 % v třetím kvartálu, teď někteří z nich čekají růst pouze tempem 3,5 %.
Podle středečních dat agentury ADP si v americkém soukromém sektoru v srpnu našlo práci 374 tisíc lidí. Po červencovém přírůstku 326 tisíc míst (revidováno z 330 tisíc) čekali analytici přírůstek 613 tisíc pozic.
Americký HDP v druhém čtvrtletí anualizovaně stoupl o 6,6 %
Americká ekonomika v druhém čtvrtletí vzrostla anualizovaně o 6,6 %, v předchozím čtvrtletí růst činil 6,3 %. Hospodářský růst je zhruba v souladu s odhady analytiků. Ti odhadují, že za celý rok se hospodářství USA zvýší o zhruba sedm procent. To by znamenalo nejprudší celoroční vzestup od roku 1984.
Meziměsíční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červenci zpomalil na 0,5 % z červnových 0,9 %. Meziměsíční růst cen tak byl nejpomalejší od února, v meziročním srovnání se ale spotřebitelské ceny v červenci stejně jako v červnu zvýšily o 5,4 %, a meziroční míra inflace v USA tak zůstává nejvyšší od srpna 2008.
Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
