Americké akciové indexy kromě Nasdaqu v pátek posunuly rekordy, pomohla jim data z trhu práce

Akcie ve Spojených státech v pátek uzavřely bez jednoznačného směru. Indexy Dow a S&P 500 jsou na dalším rekordu, Nasdaq Composite ovšem klesl. Díky příznivé zprávě z trhu práce se dařilo cyklickým titulům, u kterých se očekává, že si povedou dobře, když se ekonomika zotavuje. Slábly ale růstové tituly jako Apple, Microsoft nebo Amazon. Na devizovém trhu posiloval dolar.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,41 % na 35 208,51 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,16 % na 4 436,52 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, o 0,40 % oslabil a uzavřel na 14 835,76 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,54 % na 16,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o devět batických bodů na 1,305 %.
Ceny ropy klesly o procento a půl a dvě, respektive tři procenta odevzdaly zlato a stříbro. Bezmála 4 % na zhruba 42 500 USD přidal bitcoin, silnější zakončil den také ether (+2 %).
Zisky si všechny tři hlavní akciové indexy připsaly za celý týden. Index S&P 500 přidal 0,94 %, Dow 0,78 % a Nasdaq Composite 1,11 %.
Ekonomika Spojených států v červenci vytvořila asi 943 000 pracovních míst. To představuje největší měsíční přírůstek za téměř rok. Míra nezaměstnanosti klesla na 5,4 % z červnových 5,9 %, a dostala se tak na nejnižší úroveň za 16 měsíců.
"Data z pracovního trhu byla silná. Nelze je přeceňovat, je to jen další jeden měsíc, nicméně byla silná. V rámci indexu S&P 500 opět vidíme přesun těžiště zájmu obchodníků směrem k cyklickým titulům, růstové a defenzivní sektory naopak ztrácejí," uvedl James Paulsen, hlavní stratég The Leuthold Group.
Na akciových trzích se díky růstu výnosů dluhopisů dařilo finančním titulům, ale posilovaly také zpracovatelské podniky a energetika. Posílily i akcie makléřské společnosti Robinhood Markets (+7,93 %), z nichž se stal tento týden nejnovější oblíbenec drobných investorů, kteří se na nákupu akcií domlouvají na sociálních sítích. To je fenomén, který firma sama pomohla vytvořit. Navzdory horším než očekávaným výsledkům hospodaření posilovaly akcie Virgin Galactic (+5,90 %), protože firma zvyšuje cenu letenky do vesmíru z 250 na 450 tisíc USD.
Náladu na akciovém trhu v posledních týdnech podporují zveřejňované hospodářské výsledky firem. Z indexu S&P 500 jich je oznámilo již bezmála 450 společností a v 87 % případů na úrovni zisků na akcii překonaly odhady analytiků. Tento podíl, pokud by vydržel, by byl nejvyšší v rámci jednoho kvartálu minimálně od roku 2008.
Údaje o červencovém vývoji na trhu práce v USA pomohly i dolaru. Příznivá zpráva o trhu práce podporuje vyhlídky na zpřísňování měnové politiky americké centrální banky. Euro se naopak dostalo pod zvýšený tlak kvůli nečekaně slabé zprávě o průmyslové výrobě v Německu. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 22.00 SELČ přidával asi 0,6 % na 92,77 bodu. Euro k dolaru také ztrácelo asi 0,6 % a prodávalo se zhruba za 1,1761 USD.
Páteční události v USA
- Ve Spojených státech vzniklo v červenci mimo zemědělství zhruba 943 tisíc pracovních míst, ekonomové předpokládali v různých průzkumech 845-870 tisíc nových míst. Míra nezaměstnanosti klesla překvapivě na 5,4 %, analytici počítali s 5,7% podílem nezaměstnaných. Nad odhady vzrostly také průměrná hodinová mzda, míra participace obyvatelstva na pracovním trhu a počty pracovních míst v soukromé sféře.
- USA: Velkoobchodní zásoby v červnu meziměsíčně +1,1 % (odhad: +0,8 %).
- Vysoce postavený činitel americké Federální obchodní komise (FTC) ve čtvrtek kritizoval společnost Facebook (v pátek +0,15 %) za její postup proti akademickému týmu, který se za pomoci automatizovaného sběru dat snažil monitorovat politickou reklamu na její sociální síti. Podle vedoucího oddělení pro ochranu spotřebitelů Samuela Levinea se Facebook při zablokování stránek akademiků neoprávněně odvolával na závazky o ochraně soukromí dojednané s FTC. Také prý pochybil, když o svém postupu úřad neinformoval předem.
- Biotechnologická společnost Novavax (v pátek -19,61 %), která získala zakázku na vývoj a výrobu vakcíny proti onemocnění covid-19 v celkové hodnotě 1,75 miliardy USD, by již napříště nemusela obdržet státní podporu v podobě financování výroby vakcíny, dokud nevyřeší obavy amerického regulátora. Čtyři lidé obeznámení se situací pro New York Times uvedli, že firma dosud neprokázala soulad procesu výroby se standardy amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.
Události uplynulého týdne v USA
- Růst aktivity zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v červenci zpomalil. Továrny se nadále potýkají s nedostatkem surovin, spotřebitelské výdaje se navíc v důsledku uvolňování koronavirových restrikcí přesunují od výrobků ke službám. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů, které v pondělí zveřejnil Institut řízení dodávek (ISM). Index aktivity zpracovatelského průmyslu klesl na 59,5 bodu z červnových 60,6 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od ledna. Zůstal ale nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali nepatrný nárůst indexu na 60,9 bodu.
- Sedmidenní průměr počtu nových případů nákazy koronavirem v USA v pátek překonal vrchol z loňského léta.
- Americká technologická společnost Square (v pondělí +10,22 %) koupí za 29 miliard USD australskou firmu Afterpay, která nabízí odložené platby za nákupy. Transakce vytvoří významného hráče na trhu s internetovými platbami a pomůže urychlit růst Afterpay na důležitém trhu v USA i celosvětově. Firmy to uvedly ve společném sdělení.
- Po týdnech složitého vyjednávání a po netradičním víkendovém zasedání představili zástupci republikánů a demokratů v Senátu amerického Kongresu návrh zákona ukotvující masivní investice do infrastruktury v USA. Zhruba bilionový balíček počítá pro příštích pět let s 550 miliardami dolarů v nových výdajích určených na obnovu silnic, železnic, vodovodní a internetové sítě nebo letišť a přístavů. Legislativní proces v Senátu pokračuje, zastánci plánu doufají v jeho schválení do konce týdne.
- Americká průmyslová společnost Parker-Hannifin (v pondělí -2,11 %) koupí z 6,3 miliardy liber britskou zbrojní a leteckou firmu Meggitt. Akvizice umožní americké firmě získat větší podíl na britském trhu a zlepší její konkurenceschopnost na leteckém trhu v době, kdy se toto odvětví začíná zotavovat z krize způsobené pandemií nemoci covid-19. Akcionáři Meggitt za jednu akcii dostanou osm liber, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje prémii 70,5 %.
- Prodejce sportovního oblečení a obuvi Foot Locker (v pondělí -2,10 %) koupí dva menší řetězce obchodů s obuví za celkem 1,1 miliardy USD. Akvizice jsou součástí plánu na rozšíření prodejen mimo nákupní centra a expanzi v Asii. Foot Locker získá za 750 milionů USD amerického prodejce WSS. Za japonského prodejce Atmos pak zaplatí 360 milionů USD. Oba řetězce budou nadále působit pod svými jmény.
- Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánu americké internetové společnosti Facebook (v pondělí -1,22 %) na převzetí startupu Kustomer, který působí v oblasti softwaru pro řízení vztahů se zákazníky. Důvodem jsou obavy, že transakce omezí hospodářskou soutěž a povede k dalšímu posílení pozice firmy Facebook na trhu s internetovou reklamou.
- Americký internetový gigant Google (v pondělí +0,10 %) vybaví své nové telefony Pixel vlastními procesory. Odklání se tak od čipů americké společnosti Qualcomm, které využíval ve všech dosavadních modelech telefonů Pixel.
- USA: Stavební výdaje v červnu meziměsíčně +0,1 % (květen: -0,2 %, odhad: +0,4 %).
- Americký výrobce nápojů PepsiCo (v úterý +0,22 %) prodá za 3,3 miliardy USD kontrolní podíl ve svých značkách džusů, jako jsou Tropicana a Naked, soukromé investiční firmě PAI Partners. Prodej umožní nápojovému gigantu soustředit se na zdravější produkty, uvedla firma. Podle dohody se společností PAI Partners si PepsiCo ponechá v nově vytvořeném společném podniku podíl 39 %. Udrží si také výhradní právo na distribuci nápojů v USA. Transakce by měla být dokončena na přelomu letošního a příštího roku.
- Členské státy Mezinárodního měnového fondu schválily návrh zvýšit objem nouzových rezerv o 650 miliard USD. Padla tak poslední překážka, která tomu dosud stála v cestě. Jde o největší rozšíření nouzových rezerv za 77 let existence měnového fondu, platit začne od 23. srpna. Peníze mají příjmovým zemím pomoci vypořádat se s rostoucím dluhem a s následky pandemie nemoci covid-19, oznámil fond. Rozšíření nouzových rezerv MMF, takzvaných zvláštních práv čerpání (special drawing rights, SDR), je první od roku 2009. Tehdy byly těsně po globální finanční krizi rezervy posíleny o 250 miliard USD.
- Společnost Boeing (v úterý +1,66 %) kvůli závadě odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST-100 Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout v úterý ve 13.20 východoamerického času. Inženýři Boeingu odhalili během příprav "známky neočekávané polohy ventilů" v pohonném systému lodi, uvedla společnost. Podle Boeingu byl problém objeven při kontrolách systémů lodi po několika bouřích, které region zasáhly.
- Francouzská farmaceutická společnost Sanofi se chce více angažovat ve vývoji látek na bázi mRNA, které se využívají i k výrobě vakcín proti covidu-19. Výrobce léků v úterý oznámil, že za 3,2 miliardy USD převezme americkou biotechnologickou společnost Translate Bio (v úterý +29,23 %), která v tomto oboru podniká. Obě firmy již spolupracují na vývoji mRNA vakcín, tedy takových, které jsou založeny na mediátorové ribonukleové kyselině.
- Británie zvažuje, že zablokuje dohodu o převzetí britské čipové společnosti ARM Holdings americkým výrobcem čipů Nvidia (v úterý +0,33 %), a to kvůli možným rizikům pro národní bezpečnost. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
- Micron Technology (v úterý +4,15 %) plánuje poprvé v historii vyplatit dividnedu, konkrétně 10 centů na akcii.
- USA: Tovární objednávky v červnu meziměsíčně +1,5 % (květen: +2,3 %, odhad: +1 %).
- Akcie makléřské společnosti Robinhood Markets (ve středu nakonec +50,41 %) přidaly po začátku středečního obchodování 65 % na asi 77 dolarů. Nahoru je podle agentury Reuters vyhnal zájem uživatelů sociální sítě Reddit i nákupy známé investorky a šéfky investičního fondu ARK Invest Cathie Woodové. Obchodování s nimi bylo kvůli velké volatilitě pozastaveno.
- Bývalý prezident USA Donald Trump soudně napadl páteční rozhodnutí ministerstva spravedlnosti, které přikázalo daňovému úřadu IRS předat jeho daňová přiznání jednomu z výborů Sněmovny reprezentantů. Exprezidentovi právníci tvrdí, že výbor ovládaný demokraty usiluje o Trumpovy záznamy čistě z politických důvodů. Republikánský exprezident v rozporu s tradicí své finanční záznamy odmítl zveřejnit a dlouhodobě bojuje proti různým pokusům o jejich získání.
- Společnost Boeing (ve středu -1,08 %) a americká vesmírná agentura NASA kvůli závadě opět odložily plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST-100 Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Podle vyjádření NASA jsou na vině přetrvávající problémy s indikátorem polohy ventilů na motorech vesmírné lodi. Agentura přitom neupřesnila, kdy bude následovat další pokus o start.
- USA: červencový index nákupních manažerů ve službách klesl na 59,9 bodu z červnových 64,6 bodu při odhadu 59,8 bodu.
- USA: červencová změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru od společnosti ADP 330 tisíc (červen: 680 tisíc, odhad: 695 tisíc).
- USA: Obchodní bilance v červnu -75,7 miliardy USD (odhad: -74,1 miliardy USD, květen: po revizi -71 miliard USD).
- USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 31. července klesl na 385 tisíc (odhad: 384 tisíc, předchozí týden: revize na 399 tisíc). Pokračujících žádostí v týdnu do 24. července ubylo 366 tisíc na 2,93 milionu. Počet je tak poprvé od 14. března 2020 pod třemi miliony.
- Americký výrobce čipů Qualcomm (ve čtvrtek -0,94 %) zveřejnil nabídku akvizice společnosti Veoneer (+28,48 %) za 4,6 miliardy USD, a překonal tak konkurenční nabídku z minulého měsíce od společnosti Magna.
- Penn National Gaming (ve čtvrtek +9,09 %) plánuje koupit firmu Score Media and Gaming (+79,93 %) za 2 miliardy USD.
- Amazon (ve čtvrtek +0,63 %) odkládá návrat svých zaměstnanců do kanceláří na leden 2022. Původně se měli vrátit z home office 7. září.
Výsledková sezóna
- Výsledky ON Semiconductor (v pondělí +11,73 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,42 USD, tržby 1,67 miliardy USD (odhad: 1,62 miliardy USD).
- Výsledky Take-Two Interactive Software (v pondělním after-marketu -3,3 %) ve 2Q: Tržby 711 milionů USD (odhad: 688 milionů USD).
- Výsledky Simon Property Group (v pondělním after-marketu +3,1 %) ve 2Q: Tržby 1,16 miliardy USD (odhad: 1,14 miliardy USD). Firma zvýšila dividnedu na 1,5 USD.
- Hotelová společnost Marriott International (v úterý -1,55 %) ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 422 milionů dolarů po ztrátě 234 milionů dolarů před rokem. Oznámila to v úterý firma, která těží z oživování cestovního ruchu po útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Tržby společnosti se v meziročním srovnání více než zdvojnásobily na 3,15 miliardy dolarů.
- Automobilka Stellantis (v úterý +5,24 %) vykázala za prvních šest měsíců letošního roku čistý zisk 5,9 miliardy eur po loňské ztrátě 813 milionů eur způsobené pandemií. Skupina vznikla v lednu spojením italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a francouzského konkurenta PSA. Skupina v úterním sdělení také upozornila, že se jí podařilo za pololetí dosáhnout proti očekávání rychlejšího pokroku v úsporách. Měla i rekordní marži, přestože kvůli nedostatku polovodičů musela přerušit výrobu. Celkem tak vyrobila o 700 000 vozidel méně.
- Největší americká automobilka General Motors (ve středu -8,98 %) ve druhém čtvrtletí vydělala 2,8 miliardy dolarů po ztrátě 806 milionů dolarů před rokem, kdy její hospodářské výsledky těžce zasáhla pandemie covidu-19. Zároveň zlepšila celoroční výhled. Analytici ale čekali ještě vyšší zisk. Automobilka těžila ze silné poptávky a vysokých cen, které si mohla účtovat u svých populárních dodávkových a sportovně-užitkových vozů. To převážilo nad výpadky ve výrobě způsobenými globálním nedostatkem čipů a nad náklady souvisejícími se svoláváním elektromobilů Chevrolet Bolt do servisů.
- Výsledky Kraft Heinz (ve středu -5,14 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 6,62 miliardy USD (odhad: 6,55 miliardy USD).
- Výsledky Electronic Arts (ve středečním after-marketu po úvodním růstu okolo nuly) ve 2Q: Tržby 1,34 miliardy USD (odhad: 1,28 miliardy USD).
- Výsledky MGM Resorts (ve středečním after-marketu -1,8 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,14 USD (odhad: -0,30 USD).
- Výsledky Uber (ve středečním after-marketu -4,2 %) ve 2Q: Zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,51 USD), tržby 3,93 miliardy USD (odhad: 3,75 miliardy USD).
- Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters (ve čtvrtek +5,99 %) klesl ve druhém čtvrtletí provozní zisk o 14 procent na 316 milionů USD. Způsobil to mimořádný zisk, který firma zaúčtovala loni. Výnosy však vzrostly a stejně jako očištěný zisk na akcii překonaly očekávání analytiků. Firma současně zlepšila výhled pro letošní rok.
- Výsledky Moderna (ve čtvrtek -0,67 %) ve 2Q: Tržby za vakcíny 4,2 miliardy USD (odhad: 4,09 miliardy USD). Americká společnost dále oznámila lepší statistiky o dlouhodobé účinnosti své vakcíny na covid-19 oproti výsledkům očkovací látky od konsorcia Pfizer/BioNTech. Šest měsíců po podání druhé dávky ochrana proti onemocnění po nákaze koronavirem dosahuje 93 %. Výrobce nicméně uvedl, že před zimním obdobím budou lidé potřebovat ještě třetí dávku vakcíny.
Zdroj: ČTK, TradingEconomics, MarketWatch, CNBC