US MARKETOtevírá za: 0 h 58 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Míra nezaměstnanosti v USA v červenci klesla na 5,4 % a tvorba pracovních míst byla silnější, než čekali analytici

Ve Spojených státech vzniklo v červenci mimo zemědělství zhruba 943 tisíc pracovních míst, ekonomové předpokládali v různých průzkumech 845-870 tisíc nových míst. Míra nezaměstnanosti klesla překvapivě na 5,4 %, analytici počítali s 5,7% podílem nezaměstnaných. Nad odhady vzrostly také průměrná hodinová mzda, míra participace obyvatelstva na pracovním trhu a počty pracovních míst v soukromé sféře.

Údaje z trhu práce signalizují, že největší světová ekonomika na začátku druhého pololetí pokračuje v příznivém vývoji. Tvorba pracovních míst překonala očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters předpovídali, že vznikne zhruba 870 tisíc míst. Zrychlila rovněž proti červnu, kdy ekonomika podle zpřesněných údajů vytvořila 938 tisíc míst (revidováno z 850 tisíc).

"Zdá se, že podmínky na trhu práce jsou na začátku třetího čtvrtletí dobré, protože sektor služeb kvůli silné poptávce pokračuje v přijímání zaměstnanců," uvedl analytik Sam Bullard z Wells Fargo.

USA trh práce červenec 2021

zdroj: Tradingeconomics.com

Po prosincovém "výpadku" pracovních míst mimo zemědělství v USA opět bez přestávky přibývá. Červenec byl v tomto ohledu od začátku roku nejsilnějším měsícem, a to i po pozitivní revizi údajů za červen.

USA tvorba pracovních míst mimo zemědělství

USA - tvorba pracovních míst mimo zemědělství (v tisících)

Futures na americké akciové indexy v reakci na oznámení silných dat z pracovního trhu posílily, zhruba 0,3 % přidával také index amerického dolaru.

Data z pracovního trhu jsou vedle vývoje spotřebitelských cen (a také výdajů na osobní spotřebu) ostře sledovaná ze strany americké centrální banky. Ta masivně podporuje ekonomiky odkupy aktiv v objemu 120 miliard USD za měsíc a také minimálními sazbami. Analytici vzhledem k vývoji inflace a ožívání ekonomiky USA předpokládají, že Fed již brzy nastíní, kdy hodlá zahájit ústup od kvantitativního uvolňování, v této souvislosti jako vhodnou příležitost vnímají srpnové sympózium centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole. Silná data z trhu práce za červenec mohou být pomyslným jazýčkem na vahách směrem k dřívějšímu přibrzdění programů odkupů aktiv.

"Celkově lze hodnotit červencové údaje z amerického trhu práce velice pozitivně. Jeho oživení, zdá se, stojí na stále silnější základech. To může být důležitý signál pro představitele Fedu, kteří uvádějí, že ke snižování objemu nákupů aktiv přistoupí až ve chvíli, kdy trh práce bude vykazovat dostatečné pokroky v návratu k plné zaměstnanosti. Cesta k tomu bude sice ještě dlouhá, když oproti předkrizovému období chybělo v červenci v USA stále ještě 5,7 milionu pracovních míst, ovšem pokroky začínají být stále více zjevné," uvedl analytik Martin Gürtler z Komerční banky.

Americká ekonomika má za sebou bleskovou recesi na jaře 2020. Pružný pracovní trh zaznamenal prudkou vlnu propouštění, ale také nebývale rychlé oživení.

USA - tvorba pracovních míst mimo zemědělství a míra nezaměstnanosti

Od začátku roku již americká ekonomika vytvořila asi 4,3 milionu pracovních míst. K návratu na úroveň z doby před pandemií však americkému trhu práce stále chybí zmíněných 5,7 milionu pracovních míst. Americký prezident Joe Biden v pátek letošní vývoj na trhu práce označil za důkaz fungování ekonomického plánu své administrativy. "Máme ale před sebou ještě spoustu tvrdé práce," dodal.

Hospodářské oživení nyní podle analytiků ohrožuje vzestup počtu nových případů nákazy koronavirem v USA, za kterým stojí vysoce nakažlivá mutace delta. "Pokud by tempo nabírání zaměstnanců z posledních tří měsíců pokračovalo, všechna pracovní místa ztracená kvůli pandemii by za sedm měsíců byla obnovena," uvedla analytička Leslie Prestonová ze společnosti TD Economics. "Toto tempo ale pravděpodobně zpomalí, protože se rýsuje hrozba ze strany mutace delta."

Americké ministerstvo obchodu v červenci oznámilo, že růst americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil v přepočtu na celý rok na 6,5 % z 6,3 % v prvním kvartálu. Loni se hrubý domácí produkt Spojených států kvůli pandemii propadl o 3,4 %, a utrpěl tak nejprudší celoroční pokles od roku 1946.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, Tradingeconomics.com

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika