Americké akcie uzavřely první týden letošního roku poklesem
Akcie ve Spojených státech zakončily první týden roku v červených číslech. Negativně se projevila zpráva z trhu práce, podle níž v prosinci přibylo méně pracovních míst, než se čekalo. To zvýšilo očekávání, že americká centrální banka začne dříve a agresivněji utahovat měnovou politiku, protože USA se blíží stavu plné zaměstnanosti.
Index Dow v pátek ztratil 0,02 % a seanci uzavřel na 36 228,20 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,42 % na 4 676,51 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,98 % na 14 934,57 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,33 % na 18,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 1,771 %.
Dolů v závěru týdne zamířily akcie spotřebních a technologických firem. Finanční společnosti naopak rozšířily své nedávné zisky a dosáhly nových rekordů. Bankám pomohl růst výnosů amerických státních dluhopisů, výnos desetiletého dluhopisu dosáhl nejvyšší hodnoty od ledna 2020.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v prosinci klesla na 3,9 % z listopadových 4,2 %. Americká ekonomika ale v prosinci vytvořila pouze 199 000 pracovních míst, což je jen zhruba polovina toho, co odhadovali analytici.
"Investoři očekávají, že Fed bude pokračovat ve zpřísňování monetární politiky, a obávají se, že bude agresivnější, než se předpokládalo," citovala agentura Reuters analytika Michaela Arona ze společnosti State Street Global Advisors.
Za celý týden ztratil index Dow 0,29 %, S&P 500 klesl o 1,87 % a Nasdaq Composite se snížil o 4,53 %.
Dolar v pátek oslabil k euru i ke koši měn
Poté, co zpráva o prosincové tvorbě pracovních míst zaostala za očekáváním, dolar oslabil a směřoval k největšímu jednodennímu poklesu za šest týdnů. Krátce před 22.00 SEČ ztrácel dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, 0,6 % na 95,74 bodu.
Ze slabosti dolaru těžilo euro, kterému statistika z amerického trhu práce pomohla. Nepoškodila ho ani zpráva o růstu inflace v eurozóně na pět procent, tedy na dvacetileté maximum. Euro k dolaru večer přidávalo 0,5 % na 1,1358 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Generální ředitel americké společnosti Apple Tim Cook si v loňském fiskálním roce přišel na 98,73 milionu USD. Částka zahrnuje mzdu, odměny a kompenzace včetně akcií. Firma to ve čtvrtek uvedla v dokumentu, který musí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Apple ve fiskálním roce do září 2021 zvýšil tržby o 33 % na více než 365 miliard USD. Cook už v roce 2015 uvedl, že plánuje věnovat svůj majetek na charitu.
- I účinnost posilujících dávek vakcíny proti covidu-19 bude pravděpodobně v následujících měsících klesat a lidé možná budou ke konci roku potřebovat další přeočkování. Na konferenci organizované bankovní společností Goldman Sachs to ve čtvrtek uvedl šéf americké farmaceutické společnosti Moderna Stéphane Bancel.
- Americká společnost Coca-Cola rozšiřuje své aktivity v oblasti alkoholických nápojů. Firma v tiskové zprávě oznámila, že uzavřela s firmou Constellation Brands dohodu o výrobě alkoholických koktejlů Fresca Mixed.
- V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v prosinci vzniklo 199 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 400 tisíc míst po vzniku zhruba 249 tisíc míst v listopadu (revidováno z 210 tisíc). Míra nezaměstnanosti se snížila na 3,9 % z 4,2 % v listopadu, čekal se pokles na 4,1 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
- Volkswagen loni navzdory nedostatku čipů a útlumu v posledním kvartálu výrazně zvýšil prodej ve Spojených státech. Především díky poptávce po sportovně-užitkových modelech, jako jsou Atlas nebo Tiguan, tam prodal 375 030 vozů, meziročně o 15 % více. Americká divize německého automobilového koncernu to uvedla v pátečním sdělení.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká technologická společnost Apple (v pondělí +2,50 %) se stala prvním podnikem na světě, jehož tržní hodnota dosáhla tří bilionů dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Cena akcií Applu se při pondělním obchodování vyšplhala na rekordních 182,88 dolaru za kus. Investoři věří, že spotřebitelé budou nadále ochotni utrácet za produkty Applu, mezi které patří například chytré telefony iPhone či služby Apple TV a Apple Music, píše Reuters.
- Společnost BlackBerry (v pondělí +0,21 %) v úterý definitivně ukončí podporu svých operačních systémů BlackBerry OS a BlackBerry 10. Přestane tak zajišťovat fungování kdysi velice populárních telefonů BlackBerry s těmito systémy. Majitelé těchto klasických telefonů BlackBerry se podle firmy od úterý nebudou moci spolehnout na to, že jim budou fungovat telefonní hovory, posílání SMS a datové přenosy.
- Index nákupních manažerů ve výrobě od společnosti Markit v prosinci klesl na 57,7 bodu (listopad 58,3 bodu, odhad 57,8 bodu).
- Stavební výdaje v listopadu meziměsíčně stouply jen o 0,4 %, a nedosáhly tak 0,6% zvýšení očekávaného analytiky.
- Generální prokurátorka amerického státu New York Letitia Jamesová předvolala k výslechu dvě nejstarší děti exprezidenta Donalda Trumpa, Donalda mladšího a Ivanku. Obsílka souvisí s vyšetřováním možných daňových úniků v rodinné firmě bývalého šéfa Bílého domu The Trump Organization. O předvolání informoval list The New York Times s odvoláním na soudní dokumenty.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (v úterý -4,18 %) se kvůli otevření nového prodejního a servisního centra v čínské oblasti Sin-ťiang stal terčem kritiky ze strany aktivistů. Informovala o tom v úterý zahraniční média. Čína už delší dobu čelí obviněním, že se v Sin-ťiangu dopouští porušování lidských práv na tamních etnických Ujgurech.
- Americká investiční společnost TPG by v rámci primární veřejné nabídky akcií (IPO) ve Spojených státech mohla být oceněna až na 9,3 miliardy USD. TPG je jedním z posledních velkých hráčů v odvětví, který usiluje o vstup na burzu. S touto možností už si přitom pohrává několik let.
- Japonská automobilka Toyota Motor (v úterý +6,92 %) loni v prodeji aut ve Spojených státech překonala amerického konkurenta General Motors (+7,47 %). Ten tak poprvé od roku 1931 přišel o vedoucí pozici na domácím trhu. Vyplývá to z údajů, které v úterý firmy zveřejnily.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA od ISM v prosinci klesl na 58,7 bodu (odhad: 60 bodů, listopad: 61,1 bodu).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v listopadu 10,562 milionu (říjen: 11,091 milionu).
- Ožívání ekonomiky a růst inflace by si podle představitelů americké centrální banky mohly vyžádat dřívější a rychlejší zvyšování úrokových sazeb, než se předpokládalo. Vyplývá to ze zápisu z prosincového zasedání FOMC, který banka zveřejnila. Americké akcie na zveřejnění zápisu reagovaly poklesem.
- Americký startup Our Next Energy (ONE) otestoval ve voze Tesla Model S prototyp své nové baterie. Vůz na jedno dobití ujel s baterií 752 mil, tedy zhruba 1 210 kilometrů, což je asi dvojnásobek ve srovnání s dojezdem současných elektromobilů. Podnik má za cíl zahájit výrobu baterií s podobným dojezdem do konce roku 2023, uvedl zakladatel a generální ředitel firmy ONE Mujeeb Ijaz.
- Případ americké technologické společnosti Theranos, jejíž zakladatelku Elizabeth Holmesovou v pondělí soud shledal vinnou z podvodu a spiknutí, zřejmě ovlivní i další podobné firmy. Shodují se na tom právní experti, podle kterých budou zakladatelé a šéfové startupů, tedy začínajících firem, patrně více přemýšlet o tom, co ještě mohou investorům naslibovat, a kde už by se mohli dostat do problémů se zákonem.
- Automobilová skupina Stellantis (ve středu +0,34 %) se dohodla s internetovým obchodem Amazon (-1,89 %) na spolupráci, která bude zahrnovat mimo jiné společný vývoj softwaru pro digitální informační a zábavní systémy v automobilech. Firmy dodaly, že Amazon se stane prvním zákazníkem u nové řady elektrických dodávkových automobilů Ram ProMaster, kterou plánuje Stellantis uvést na trh v roce 2023.
- Velké světové automobilky zvažují, jak zastavit amerického podnikatele Elona Muska a jeho Teslu (ve středu -5,35 %), která ovládla výrobu elektromobilů. Ve hře je budoucnost odvětví a žádný z tradičních výrobců aut se nehodlá smířit s tím, že ho Musk odsune na vedlejší kolej. Německý Volkswagen a japonská Toyota proto chystají investice až za 170 miliard dolarů, aby nezůstaly pozadu. Volkswagen přitom spoléhá i na výrobu v Česku.
- Americký výrobce elektromobilů Lucid Motors (ve středu -6,93 %) hodlá v letošním roce zahájit prodej svých vozů v Evropě. Informovala o tom ve středu na svém twitterovém účtu firma, která se snaží soupeřit s výrobcem elektromobilů Tesla.
- Takzvaný tapering Fedu je v podstatě stahováním likvidity z trhu. To může být negativní faktor pro některé rozvíjející se trhy, které jsou exponované vůči americkému dolaru ve smyslu jeho transakční ceny. Omezení tištění peněz by totiž mělo americkou měnu posílit. Na Investičním fóru 2022 to řekl Steen Jakobsen ze Saxo Bank.
- Německý antimonopolní úřad v rámci svých nových pravomocí týkajících se regulace internetových společností zkoumá, jak americká společnost Google (Alphabet ve středu -4,59 %) využívá osobní data a svůj produkt Google News Showcase. Zvažuje také další případy týkající se firem Amazon (-1,89 %), Apple (-2,66 %) a Meta Platforms (-3,67 %), která vlastní sociální síť Facebook.
- Ceny akcií ve světě letos opět porostou, ale nižším tempem než loni, kdy stoupaly o desítky procent. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Uklidnění pandemické situace by podle nich mělo prospět firmám z maloobchodu či restauračním řetězcům, růst úrokových sazeb pomůže bankám. Posilující dolar negativně ovlivní akcie na rozvíjejících se trzích, odhadují.
- ADP: V prosinci vzniklo v soukromém sektoru 807 tisíc pracovních míst (odhad: 375 tisíc, listopad: 505 tisíc).
- Index nákupních manažerů společnosti Markit v prosinci klesl na 57 bodů (listopad 57,2 bodu, odhad 56,9 bodu).
- Americké vydavatelství The New York Times kupuje sportovní web The Athletic. Dá za něj zhruba 550 milionů dolarů. Podle agentury Reuters o tom s odkazem na zdroje blízké ujednání informovala mediální společnost The Information.
- Francie uložila společnostem Google a Facebook vysoké pokuty za to, že uživatelům zkomplikovaly odmítnutí souborů cookie, které sledují chování na internetu. Google má zaplatit 150 milionů eur a Facebook Ireland 60 milionů eur.
- Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v listopadu zvýšil o 19,4 % na 80,2 miliardy dolarů, což je blízko rekordu. Schodek se prudce prohloubil vinou rekordního dovozu zboží, oznámilo ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Zahraniční obchod tak podle analytiků byl pravděpodobně brzdou hospodářského růstu v čtvrtém čtvrtletí.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 1. ledna nečekaně stoupl na 207 tisíc (předchozí týden: 200 tisíc, odhad: 197 tisíc). Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti se zvýšil na 1,754 milionu (předchozí týden: 1,718 milionu, odhad: 1,688 milionu).
- Tovární objednávky v USA v listopadu meziměsíčně stouply o 1,6 % (říjen: +1,2 %, odhad: +1,5 %).
- Index nákupních manažerů ve službách v USA od ISM v prosinci klesl na 62 bodů z listopadových 69,1 bodu při odhadovaném snížení na 66,9 bodu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Walgreens Boots Alliance v 1QFY2022: Upravený zisk na akcii 1,68 USD (odhad: 1,36 USD), tržby 33,9 miliardy USD (loni: 31,44 miliardy USD, odhad: 32,88 miliardy USD).
- Výsledky Conagra Brands v 2QFY2022: Upravený zisk na akcii 0,64 USD (odhad 0,68 USD), tržby 3,06 miliardy dolarů (loni: 3 miliardy USD, odhad: 3,02 miliardy USD).
- Výsledky Constellation Brands v 3QFY2022: Upravený zisk na akcii 3,12 USD (odhad: 2,77 USD), tržby 3,32 miliardy USD (loni: 2,44 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK