Americká ekonomika v prosinci vytvořila 199 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 3,9 %
V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v prosinci vzniklo 199 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 400 tisíc míst po vzniku zhruba 249 tisíc míst v listopadu (revidováno z 210 tisíc). Míra nezaměstnanosti se snížila na 3,9 % z 4,2 % v listopadu, čekal se pokles na 4,1 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
V soukromém sektoru vzniklo v prosinci 211 tisíc míst po přírůstku asi 270 tisíc míst v listopadu (revidováno z 235 tisíc), očekával se vznik přibližně 365 tisíc míst. Zpracovatelský sektor ohlásil vznik asi 26 tisíc míst (odhad: +35 tisíc, listopad: +35 tisíc), vládní sektor zaznamenal úbytek asi 12 tisíc míst (listopad: -21 tisíc).
"Přírůstek míst zjevně nesplnil očekávání," uvedl analytik Thomas Hayes ze společnost Great Hill Capital. Pokles míry nezaměstnanosti podle něj nicméně signalizuje, že americká ekonomika se blíží stavu plné zaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti se nyní nachází nedaleko 50letého minima 3,5 %, na které sestoupila v únoru 2020.
Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, stoupla o 0,1 procentního bodu na 61,9 %, čekal se naopak pokles na 61,7 %. Nezaměstnanost U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří už hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla na 7,3 % ze 7,7 %, čekal se naopak růst na 8 %.
Šéfka ekonomických poradců Bílého domu Cecilia Rouseová prohlásila, že nejnovější údaje o vývoji trhu práce odrážejí silné hospodářské oživení a snahu amerických zaměstnavatelů vypořádat se s nejnovější vlnou koronaviru.
Průměrná hodinová mzda v prosinci meziročně vzrostla o 4,7 %, čekal se růst o 4,2 % po zvýšení o 5,1 % v listopadu (revidováno z +4,8 %). Proti listopadu mzda v prosinci stoupla o 0,6 % (odhad: +0,4 %), v listopadu se meziměsíčně zvýšila o 0,4 % (revidováno z +0,3 %).
Podle středečních dat agentury ADP si v americkém soukromém sektoru v prosinci našlo práci kolem 807 tisíc lidí. Po listopadovém přírůstku asi 505 tisíc míst (revidováno z 534 tisíc) čekali analytici přírůstek 400 tisíc pozic.
Za celý loňský rok americká ekonomika vytvořila rekordních 6,45 milionu pracovních míst. K návratu míry zaměstnanosti na úroveň z období před příchodem pandemie covidu-19 tak nyní zbývá vytvořit necelé tři miliony míst.
Ekonomové varují, že na začátku letošního roku by mohl mít na tvorbu pracovních míst negativní dopad vzestup počtu případů nákazy novou koronavirovou variantou omikron. Věří však, že ekonomické dopady šíření omikronu budou pouze omezené.
"Doufejme, že nynější vlna pandemie povede k omezeným škodám na trhu práce," uvedl Nick Bunker, ředitel ekonomického výzkumu na webu s nabídkou pracovních míst Indeed. "Trh práce stále ožívá, udržitelnější návrat je ale možný pouze v postpandemickém prostředí," dodal.
Americký HDP v třetím čtvrtletí anualizovaně stoupl o 2,3 %, inflace v listopadu vystoupila na 6,8 %
Americká ekonomika v třetím čtvrtletí vzrostla anualizovaným tempem 2,3 %. Jde o výrazné zpomalení proti druhému čtvrtletí, kdy růst HDP v přepočtu na celý rok dosáhl 6,7 %. Ekonomika se v třetím kvartálu potýkala se vzestupem počtu případů koronavirové nákazy a s přetrvávajícími problémy v dodavatelských řetězcích. V čtvrtém čtvrtletí podle ekonomů došlo k výraznému oživení, tempo hospodářského růstu podle nich mohlo přesáhnout 8 %.
Ekonomové odhadují, že v celém loňském roce se růst americké ekonomiky pohyboval kolem 5,5 %. To by znamenalo nejlepší výsledek od roku 1984. Předloni se americká ekonomika v důsledku pandemie covidu-19 propadla o 3,4 %, nejvýrazněji od roku 1946.
Míra inflace v USA v listopadu stoupla na 6,8 %, byla tak nejvyšší za téměř 40 let. Ceny rostly u většiny položek, nejvýrazněji zdražily pohonné hmoty, bydlení, potraviny nebo auta. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, v listopadu činila 4,9 %, zvýšila se z 4,6 %, kde byla v říjnu.
Zdroj: fxstreet.com, investing.com, Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK