Americké akcie v pátek posílily, v týdenním horizontu indexy zpevnily poprvé od poloviny srpna
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne zpevnily. Investoři před důležitými údaji o inflaci v USA, které budou zveřejněny příští týden, nakupovali technologické společnosti a růstové tituly. Za celý týden pak hlavní indexy zaznamenaly první růst od poloviny srpna.
Index Dow vzrostl o 1,19 % na 32 151,71 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,53 % na 4 067,36 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 2,11 % na 12 112,31 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,47 % na 22,79 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 3,315 %.
Všech jedenáct hlavních dílčích sektorů indexu S&P 500 v pátek posílilo. Nejlépe si vedly sektor komunikačních služeb a technologické a energetické firmy. Růstové společnosti jako Tesla, Apple, Alphabet a Amazon si připsaly zisky v rozmezí 1,9 % a 3,6 %.
Investoři teď netrpělivě očekávají zprávu o inflaci za srpen, která bude zveřejněná v úterý. Ta by mohla naznačit, že tempo růstu spotřebitelských cen klesá. Analytici nyní očekávají, že ceny vzrostly meziročně o 8,1 %, v červenci stouply o 8,5 %. Podle ekonomů Wells Fargo pak meziměsíčně zaznamenají ceny nejprudší pokles od vrcholu pandemie v dubnu 2020. Přispět k tomu má zlevnění plynu.
Obchodníci aktuálně dávají šanci až 88 % tomu, že měnový výbor Fedu tento měsíc zvýší základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Před týdnem dávali této možnosti šanci jen 57 %.
Za celý uplynulý týden, který byl kratší o pondělní svátek, index Dow zpevnil o 2,66 %, S&P 500 si připsal 3,65 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 4,14 %.
Zisky akcií přišly po silném výprodeji, který začal v polovině srpna. Vyvolán byl obavami z dopadu přísnější měnové politiky a signály ekonomického zpomalení v Evropě a v Číně. Podle analytiků oživení v tomto týdnu souvisí spíše s předchozími výprodeji. Nejistota ohledně inflace a toho, jak agresivní bude centrální banka USA při zvyšování úroků, totiž zůstává vysoká.
Dolar v pátek oslabil k euru i vůči koši měn
Americký dolar v pátek oslabil, protože investoři se rozhodli upravit své pozice po jeho výrazném růstu vůči většině měn a před zprávou o inflaci v USA, která bude zveřejněná příští týden. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,7 % na 18,98 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,4 % na 1,0046 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Bitcoin v pátek obnovil růst a jeho kurz se zhruba po týdnu vrátil nad 20 000 dolarů. Podle analytiků přispívá k růstu ceny nejznámější kryptoměny zejména pokles kurzu dolaru k hlavním světovým měnám.
- Velkoobchodní zásoby v USA v červenci podle finálních dat stouply o 0,6 % (flash: +0,8 %, červen: +1,8 %).
Výsledková sezóna
- Výsledky Kroger v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,90 USD (odhad: 0,82 USD), tržby 34,64 miliardy USD (odhad: 34,46 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Index nákupních manažerů v americkém sektoru služeb sestavovaný společností S&P Global v srpnu podle finálních dat klesl na 43,7 bodu z 47,3 bodu v červenci, flash údaj byl 44,1 bodu. Pokles podnikatelské aktivity tak podle těchto údajů v osmém měsíci roku zrychlil. Naopak ISM hovoří o zrychlení růstu aktivity v sektoru služeb, jeho index nákupních manažerů stoupl na 56,9 bodu z 56,7 bodu v červenci. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu. Kompozitní PMI od společnosti S&P Global, který zahrnuje služby i sektor výroby, pak v srpnu podle finálních dat klesl na 44,6 bodu z červencových 47,7 bodu, flash údaj byl 45 bodů.
- Americká investiční banka JPMorgan Chase (v úterý +0,03 %) zvažuje, že kvůli obavám z nedostatku elektřiny přeloží práci v kancelářích ve Frankfurtu nad Mohanem do Londýna. Napsal to server listu The Daily Telegraph, podle kterého mají před nadcházející zimou v Německu podobné plány i další firmy z odvětví finančních služeb. Podle zdrojů ale jde zatím jen o záložní plány.
- Americké technologické společnosti, které pobírají finance od federální vlády, budou mít na deset let zakázáno stavět závody s pokročilými technologiemi v Číně. Uvedla to administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. Opatření je součástí plánu na podporu polovodičového průmyslu ve Spojených státech.
- Americká technologická společnost Apple představila řadu nových modelů telefonů iPhone a trojici nových hodinek Apple Watch. Nové telefony jsou mimo jiné schopné rozpoznat náraz a v případě nouze odeslat tísňovou zprávu přes satelit, uvedla agentura Reuters. Nové telefony budou k dispozici od poloviny září.
- Britská společnost Cineworld Group, druhý největší provozovatel kin na světě, požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli, která jí umožní pokračovat v podnikání, zatímco se bude snažit vypracovat s věřiteli plán restrukturalizace svého dluhu. Bankrot se týká podnikání v USA, Británii a Jersey.
- Obchodní bilance USA se zbožím v červenci skončila deficitem 91,1 miliardy USD (červen: -89,1 miliardy USD).
- Akcionáři americké společnosti Cohn Robbins Holdings (ve čtvrtek -12,81 %) ve středu schválili plán sloučení s loterijní firmou Allwyn Entertainment ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Majitelé si zároveň odhlasovali, že konečný termín na dokončení svých záměrů posunou z 11. září na 11. prosince letošního roku.
- Automobilka Mercedes-Benz a výrobce elektromobilů Rivian (ve čtvrtek +10,92 %) plánují společný podnik na výrobu elektrických dodávek. Společnosti ve čtvrtek oznámily podpis předběžné dohody. Dodávky se mají vyrábět v Polsku, Maďarsku nebo Rumunsku.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 3. září klesl na 222 tisíc z 228 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 232 tisíc), čekal se naopak růst na 240 tisíc. Počet pokračujících žádostí stoupl na 1,473 milionu z 1,437 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,438 milionu), když se čekal pokles na 1,435 milionu.
- Objem spotřebitelských úvěrů v USA v červenci vzrostl o 23,81 miliardy USD (červen: +39,1 miliardy USD, odhad: +33 miliard USD).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky GameStop v 2QFY2023: Čistá ztráta na akcii 0,35 USD (odhad: -0,42 USD), tržby 1,14 miliardy USD (odhad: 1,27 miliardy USD).
- Výsledky FuelCell Energy (ve čtvrtek -4,51 %) v 2Q: Ztráta na akcii 0,08 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 43,1 milionu USD (odhad: 35,8 milionu USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK