US MARKETOtevírá za: 15 h 11 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Několik lekcí pro investory od Jima O'Shaughnessyho (3. část)

Jim O'Shaughnessy není pouze známý investor a průkopník kvantitativního přístupu v investování, ale je známý také svými často neotřelými, ale výstižnými názory na tržní dění. Vedle toho je autorem čtyř knih o investování, z nichž vybíráme několik ukázek, které mohou být pro investory užitečné.

Tren Griffin, který v minulosti pracoval pro private equity společnost Eagle River a dnes píše knihy o investicích a známých investorech, na svém blogu probral několik tvrzení Jima O'Shaughnessyho a pokusil se je vysvětlit či okomentovat. V první části jsme se podívali na základní chyby investorů, které dělají v rámci investičního procesu.Ve druhé části jsme se dozvěděli, co si O'Shaughnessy myslí o psychologii, emocích a jejich vlivu na chování investorů. Dnes jsou na řadě poslední čtyři výroky.

"Myslím si, že většina investorů, alespoň v USA, se na trhy vrátí bez ohledu na to, jaké ztráty akcie zaznamenaly, a nakonec trh stanoví nová maxima. To je americký příběh od roku 1970. Od založení NYSE na konci 18. století jsou akcie v 71 % času v plusu a jen ve 29 % ztrácejí. To je solidní šance pro investory."

Ať to O'Shaughnessy s těmi procenty myslí jakkoli, je to o tom, že každý, kdo z dlouhodobého hlediska není nastaven na býčí trend v ekonomice a na akciovém trhu, jde proti proudu. To činí spekulace na pokles dosti složitými, zejména v dlouhodobém investičním horizontu. "Jak tvrdí Warren Buffett, shortování akcií je náročný způsob, jak se uživit, protože akciové trhy častěji rostou, než klesají, transakční náklady jsou vysoké a rizika jsou výrazná," říká k tomu investor Jim Chanos, známý (i) spekulacemi na pokles.

"Nevím přesně, do jaké míry ovlivňuje můj úspěch štěstí a do jaké míry dovednosti. Vím ale, že štěstí rozhodně hrálo a stále bude hrát velkou roli. Mnoho lidí si nechce připustit vlastní chyby a raději viní ostatní, smůlu, špatné načasování a tak dále. Když vám dá život možnost soutěžit s nějakým typem člověka, vyberte si toho, kdo za většinou úspěchů vidí hru štěstěny. Hraje štěstí velkou roli? Téměř vždy ano, ale myslím si, že s výjimkou loterie to není jediný faktor. Mít schopnost poučit se z vlastních chyb znamená, že se dokážete lépe připravit na ty, které uděláte v budoucnu. Život, na rozdíl od šachů, pokračuje i poté, co dostanete mat."

Štěstí jsou podle O'Shaughnessyho karty, které investor dostane na začátku hry. Výsledek pak závisí na tom, jak s nimi investor hraje. Často se zmiňuje to, čemu Warren Buffett říká genetická loterie (kdy a kde se kdo narodí a za jakých finančních okolností), samo o sobě to ale nestačí k tomu, aby člověk dosáhl úspěchů.

"Pokud se podíváte na největší historické propady, můžete je vždy spojit s několika věcmi. Vždy šlo o mimořádně komplikované strategie, kterým možná nerozuměli ani odborníci, a vždy šlo o nadměrné využívání dluhů."

O'Shaughnessy má zkušenosti s technologickou bublinou, na které se sám podílel. Založil společnost Netfolio, která po vyplnění dotazníku o rizikovém profilu a investičních preferencích klienta byla schopna vygenerovat v průběhu pár minut akciové portfolio (5 až 40 titulů) na základě asi 90 kvantitativních strategií. Přiznává, že se tehdejší situací nechal strhnout a věřil, že potenciál mají pouze čistě on-line společnosti, zatímco ty, které se zabývají "cihlami a maltou", patří do 20. století a jsou pro idioty.

O'Shaughnessy prý dostával nabídky na odkup své společnosti, ale věřil si natolik, že všechny odmítal. "Taková byla síla okamžiku a mánie, která nás ovládla. Dokonce i ty, kteří se v rozumnější chvilce podívali na čísla a viděli, že jsou neudržitelná," říká k tomu O'Shaughnessy. Kdo zažil internetovou bublinu a dokázal se z ní poučit, měl v dalších letech možná lepší výchozí pozici než ostatní. Ti, kdo se poučit nedokáží, jsou odsouzeni opakovat stejné chyby, i když výchozí podmínky se u každé bubliny v detailech liší.

"Můj tip číslo jedna? Okamžitě začněte spořit!"

Základem pro dosažení finanční svobody je schopnost spotřebovat méně peněz, než vyděláme. Zejména začátky mohou být těžké. "Prvních 100 tisíc dolarů je nejtěžších, ale bez nich to nejde. Je mi jedno, co uděláte, abyste těch 100 tisíc vydělali, ale musíte najít způsob, jak se k nim dostat. Pak můžete zvolnit," řekl kdysi Charlie Munger, známý kolega Warrena Buffetta.

Těchto 100 tisíc dolarů by bylo potřeba upravit o inflaci, ale nakonec jsou stejně nejpodstatnější osobní preference a potřeby. Každý zkrátka musí nejprve sehnat určitou sumu, se kterou je rozumné již začít investovat.

Každý chce být úspěšný investor, ale preference a potřeby máme různé. Čím dříve se do toho investor pustí a čím více se mu podaří naspořit a investovat, tím větší svobodu bude mít při rozhodování. O spoření se jednoduše mluví, realizace ale není tak snadná. Život je ale jednodušší, když máte možnost volby, a velice složitý, když ji nemáte.

Zdroj: 25iq.com

Chyby v investováníInvestiční bublinyInvestiční guruInvestováníPonaučení pro investorySpořeníWarren Buffett
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika