US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Asijské akcie zahájily týden růstem, burza v Šanghaji přidala procento a půl

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří skončilo v pondělí v zelených číslech. Dařilo se burzám v Číně a Hongkongu, trhy v Japonsku, Austrálii a Jižní Koreji zaznamenaly jen kosmetické zisky.

Redakce IW
Redakce IW
19. 4. 2021 | 10:30
Asijské akcie

Čínský index Shanghai Composite přidal 1,49 % na 3 477,55 bodu, japonský Nikkei 225 se zvýšil o 0,01 % na 29 685,37 bodu, korejský KOSPI zpevnil o 0,01 % na 3 198,84 bodu, hongkongský Hang Seng uzavřel se ziskem 0,47 % na 29 106,15 bodu a australský S&P/ASX 200 posílil o 0,03 % na 7 065,60 bodu.

Z makrodat se investoři zaměřili na japonskou obchodní bilanci. Vývoz země vycházejícího slunce se v březnu meziročně zvýšil o 16,1 % po únorovém poklesu o 4,5 %. Zaznamenal tak nejprudší nárůst od listopadu 2017.

Růst exportu překonal očekávání analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítali se zvýšením o 11,6 %. Za růstem stály zejména dodávky do Číny, které se zvýšily o 37,2 %. K jejich růstu velkou měrou přispěla poptávka po neželezných kovech a plastových materiálech.

Analytik Tom Learmouth ze společnosti Capital Economics nicméně upozornil, že silný růst vývozu je z velké části důsledkem slabého výkonu v loňském březnu, kdy export tvrdě zasáhla koronavirová krize. Analytici rovněž poukazují na relativně pomalý vývoz do Spojených států, který obvykle obsahuje větší přidanou hodnotu než export do Číny.

Japonský vývoz do USA se v březnu zvýšil o 4,9 %, zaznamenal tak první meziroční nárůst za pět měsíců. Silná poptávka po automobilech a stavební technice totiž převážila nad nižšími dodávkami letadel. Export do Evropské unie meziročně vzrostl o 12,8 %.

Zdroj: CNBC, ČTK

Asijské akcieShrnutí obchodování v Asii
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie