Evropa se umí americkým clům bránit. Musí ale investovat, ne rozhazovat na dotacích, shodují se ekonomové Zahradník a Stroukal
Ve středu večer oznámil prezident Donald Trump zavedení 25% cel na všechna auta, která nejsou vyrobena v USA. Opatření, na které se světové automobilky připravovaly, je špatnou zprávou hlavně pro americké spotřebitele. Například evropský automobilový průmysl to zřejmě přežije bez vážných problémů, je to ale další důvod k zásadní přeměně evropské ekonomiky. Jak by měla vypadat a jaké problémy způsobil Donald Trump Spojeným státům? Nejen to jsme probrali s Petrem Zahradníkem z České spořitelny a Dominikem Stroukalem z Metropolitní univerzity Praha.
Co zaznělo:
- Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa se dalo čekat, to žádné překvapení není. Ale jak ho známe, do 2. dubna se může cokoli změnit. Nejvíce a jako první na to ale doplatí američtí spotřebitelé. Prostě se jim auta (a nejen ta) prodraží. Pro globální automobilový průmysl to až tak velká rána nebude.
- Toto opatření nepůjde vzít zpátky tak jednoduše jako některá jiná. I pro další administrativu po příštích volbách to bude problém. Obchodní toky se přenastaví, usadí, světová ekonomika najde rovnováhu, a tak pro ni případný zásah opačným směrem opět bude náročný. Vydírací taktika, jakou jsme viděli hlavně při zavádění cel na dovozy z Mexika a Kanady, fungovat nebude.
- Přesunout co nejvíce výroby do Spojených států nelze už z kapacitních důvodů. Už teď narážejí firmy v USA na řadu limitů, například s pracovní silou. Zařídit, aby se podmínky pro výrobní závody změnily, by trvalo dva až tři roky. Kdo na tom vydělá, bude to Čína.
- Na clech Donald Tump nevybere tolik, kolik si myslí. Utrpí tím rozpočet a vyšší zadlužení bude tlačit na růst sazeb. Není ale jasné, jak to dopadne. Fed čeká těžké rozhodování. Porostou ceny, nebo se ekonomika dostane do recese, která by inflaci tlačila spíše níže? Je navíc cítit i určité riziko a snahy o politizaci Fedu. Americká ekonomika je nicméně celkově silná.
- Evropa má možnosti, jak se bránit. Ne zaváděním recipročních cel, to by zbytečně poškozovalo evropské spotřebitele, může ale pracovat s daněmi. Například pro americké IT firmy, které realizují v Evropě zisky, ale sídlo mají například v Irsku, aby na daních odváděly co nejméně.
- Evropa by se měla zamyslet. Razí "zelenou" politiku, ale potřebné technologie ve velkém dováží. Měla by je začít sama mnohem více vyvíjet a vyrábět, digitalizovat, prodávat nápady nebo licence, vyvíjet informační technologie a pak tím pozitivně "infikovat" vlastní zpracovatelský průmysl. Zkrátka být akční a nečekat, co udělají USA.
- Důležité je, aby plány na investice v Evropské unii neskončily jen rozhazováním peněz na různé dotace. Sice by to bylo krátkodobě pozitivní pro vývoj HDP, potřebnou proměnu evropské ekonomiky by to ale nepřineslo a vedlo by to jen k dalšímu zadlužování.