Britský premiér odvolal z vlády kvůli daním předsedu Konzervativní strany

Britský premiér Rishi Sunak v neděli odvolal z vlády předsedu Konzervativní strany Nadhima Zahawiho kvůli jeho pochybení při platbě daní. Podle nezávislého vyšetřování Zahawi vážné porušil ministerský kodex, uvedla agentura Reuters. Zahawiho odvolání žádala i opozice.

Pochybnosti vyvolalo vyrovnání s britským daňovým úřadem v době, kdy byl Zahawi ministrem financí. Podle médií se jednalo o zhruba pět milionů liber a politik zaplatil i pokutu. Zahawi tvrdí, že nesprávné daňové přiznání podal neúmyslně.

V dopise, který zaslal Zahawimu, premiér tvrdí, že je jasné, že chování předsedy Konzervativní strany představuje vážné porušení ministerského kodexu.

"Nechápu, proč to premiérovi trvalo tak dlouho," řekla o odvolání představitelka labouristické strany Bridget Phillipsonová. Podle ní to ukazuje Sunakovo slabé postavení ve vládě i v Konzervativní straně.

Podle Sunakova poradce pro etiku Laurieho Magnuse, který vedl vyšetřování, Zahawiho počínání zaostávalo za "vysokým standardem chování", které premiér očekává od členů své vlády. Podle Magnuse nepostupoval Zahawi jako "poctivý, otevřený a příkladný vůdce".

Magnus politikovi mimo jiné vyčetl, že dlouhou dobu na veřejnosti popíral, že jednal o daňovém vyrovnání s úřady. Vyrovnání Zahawi přiznal až minulý týden. "Považuji takto dlouhý časový odstup v opravě nepravdivého veřejného prohlášení v nesouladu s požadavkem transparentnosti," uvedl Magnus. Zahawi podle něj také neuvedl spor v povinném prohlášení při nástupu do čela ministerstva financí a některé další informace zatajil i později. Tím porušil pravidla ohledně střetu zájmů.

Podle Sunaka byl měl být nicméně Zahawi hrdý na své výsledky v předchozích konzervativních kabinetech, kde působil mimo jiné jako ministr financí od července do září 2022. Podle premiéra sehrál například klíčovou roli v zajištění vakcín proti covidu-19, čímž přispěl k záchraně mnoha životů. V současné vládě byl ministrem bez portfolia.

Zahawi v dopise, který zveřejnil na sociálních sítích, poděkoval premiérovi za milá slova. Vyjádřil však znepokojení o tom, jak se zachoval tisk v jeho kauze v posledních týdnech.

Předsedou konzervativců - tedy nikoli nejvyšším představitelem strany, ale politikem odpovědným za vnitřní fungování strany nebo činnost volebního štábu, kterého jmenuje stranický lídr - se pětapadesátiletý Zahawi stal loni v říjnu, zároveň díky této funkci tradičně obsadil křeslo ministra bez portfeje. Předtím byl ve vládě Borise Johnsona od září 2021 do července 2022 ministrem školství a poté ministrem financí. V kabinetu zůstal po Johnsonově pádu, kdy se neúspěšně ucházel o post stranického lídra (vypadl už v prvním kole), za Liz Trussové ale zastával nižší vládní funkce.

Poslancem je od roku 2010, ve stejném roce se stal členem Konzervativní strany. Patřil k prvním konzervativním politikům, kteří loni v létě volali po Johnsonově k odchodu z premiérského úřadu, k rezignaci ho vyzval pouhých 36 hodin poté, co v 5. července 2022 nahradil čele ministerstva financí Rishiho Sunaka.

Zahawi se narodil 2. června 1967 v kurdské rodině v iráckém Bagdádu, v Británii žije od 70. let. Vystudoval chemické inženýrství na londýnské University College London (UCL). V roce 2000 spoluzaložil agenturu pro výzkum veřejného mínění YouGov a v letech 2005 až 2010 byl jejím generálním ředitelem. Poté byl ředitelem ve společnosti Gulf Keystone Petroleum, která se zabývá těžbou ropy v iráckém Kurdistánu. Je ženatý a má tři děti.

Zdroj:
ČTK
Politika
Přestat sledovat
Spojené království
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Freepik
20. 3. 2023 17:05
Transformace energetiky přináší příležitosti. Je Česko připravené je využít?
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 3. 2023 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Události posledních 14 dní zvýšily pravděpodobnost recese
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
18. 3. 2023 6:37
Čtyři investiční témata, která by měla (nadále) zářit v příštích pěti letech
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
17. 3. 2023 12:37
Lekce z války na Ukrajině? Západ se bude muset (opět) trochu ušpinit
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat