US MARKETOtevírá za: 9 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Soud: Britské firmy mají nárok na krytí části ztrát z pandemie

Nejvyšší soud v Británii dal v pátek za pravdu tisícům firem ve sporu s pojišťovnami. Ty nechtěly hradit ztráty, které pojištěným firmám vznikly v důsledku uzávěry nařízené kvůli koronaviru. Proti sobě se tak postavili regulátor odvětví a největší pojišťovny, uvedla agentura Reuters. Menší podniky, od restaurací přes noční kluby a svatební agentury po salony krásy, měly obavy z bankrotu, když pojišťovny jejich požadavky na proplacení ztrát odmítaly.

Pojišťovny Hiscox, RSA, QBE, Argenta, Arch a MS Amlin tvrdily, že mnoho pojistných smluv uzavřených pro případ přerušení podnikání nepokrývá tak rozsáhlé narušení podnikatelských aktivit, jaké se objevilo v březnu loňského roku. Britská vláda tehdy kvůli šíření koronaviru sáhla k plošné uzávěře. Uvedených šest pojišťoven patří k největším pojišťovacím ústavům na světě zaměřeným na krytí rizika v soukromé sféře.

Soudci ale uvedli, že když pozorně prošli doložky k pojistným smlouvám, tak zjistili, že pojišťovny měly v řadě případů plnit. Zmíněné položky se zabývají situacemi, kdy je překážkou například nemoc či zamítnutí přístupu na pozemek firmy. Verdikt soudu tak znamená vítězství pro pojištěné firmy i pro regulátora odvětví, který se za ně postavil.

Úřad pro finanční etiku (FCA) oznámil, že začne s pojišťovnami jednat, aby se ujistil, že pojistné co nejdříve vyplatí, když dal soud firmám za pravdu. Zkusí s nimi vyjednat i prozatímní platby. Právě FCA dal pojišťovny loni v červnu k soudu. Verdikt bude mít dopady zhruba na 37 000 pojištěných subjektů a 60 pojišťoven. Částka, která měla být vyplacena, se pohybuje v miliardách liber. Případu se v Británii dostalo značné pozornosti, protože podobných sporů přibývalo.

Uvedených šest pojišťoven, FCA a skupina pojištěných subjektů, které se sdružily ve skupině Hiscox Action Group, napadla část verdiktu soudu nižší instance z loňského září. U nižšího soudu totiž spor prohrály, a proto se obrátily na soud nejvyšší.

"Verdikt by měl být masivní vzpruhou pro všechny podniky, na které tvrdě doléhá třetí uzávěra a které teď mohou žádat, aby jim bylo proplaceno pojistné," reagoval na páteční verdikt nejvyššího soudu Richard Leedham z právní kanceláře Mishcon de Reya. Ten zastupuje subjekty sdružené v Hiscox Action Group.

Rozhodnutí soudu mělo okamžité dopady i na akciový trh. Například akcie pojišťovny Hiscox po verdiktu klesly o více než pět procent.

V Británii, která má zhruba 67 milionů obyvatel, se nákaza koronavirem od začátku epidemie prokázala u více než 3,2 milionu lidí. Přes 84 000 nakažených s nemocí covid-19 zemřelo.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníKoronavirusSpojené království
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika