US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,19 %
NASDAQ+1,43 %
S&P 500+1,11 %
ČEZ+0,00 %
KB-0,10 %
Erste+0,06 %

TPA: Na českém trhu fúzí a akvizic loni kvůli pandemii klesla aktivita

V ČR se v roce 2020 na trhu fúzí a akvizic snížila aktivita jak z hlediska počtu uskutečněných transakcí, tak podle jejich finančního objemu. Na území ČR či se zapojením ČR se uskutečnilo podle databáze Mergermarket 69 transakcí, o rok dříve jich bylo 92. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA.

U 15 transakcí loni byla zveřejněna kupní cena, jejich celková hodnota činila 134,5 miliardy Kč. V roce 2019 byla zveřejněna cena u 22 a celková suma zveřejněných kupních cen v roce 2019 přesáhla 160 miliard Kč. Po zavedení restrikcí a omezení obchodní činnosti na jaře roku 2020 výrazně klesl počet uskutečněných transakcí proti srovnatelným kvartálům v roce 2019.

Největší podíl na celkové známé kupní ceně měly v roce 2020 v ČR společnosti z odvětví nemovitostí (45 %), které byly zastoupené dvěma transakcemi. Dále to byly finanční služby (20 %) zastoupené třemi transakcemi. Z hlediska počtu transakcí v odvětvích jich bylo nejvíce v průmyslové výrobě a službách (12 transakcí) a odvětví počítačového softwaru (8 transakcí).

Z dlouhodobého hlediska v regionu střední a východní Evropy počet transakcí trvale roste. Od roku 2008 se jich v něm uskutečnilo téměř 6 000. Obecně patří mezi nejaktivnější státy z regionu Polsko (29 %), Rakousko (20 %) a Česko (18 %). V roce 2020 bylo 120 zveřejněných transakcí nejnižším počtem od roku 2008. Důvodem byly rovněž restrikce a opatření jednotlivých států v návaznosti na rozšíření pandemie covidu-19.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníČeská republikaFúze a akvizice
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Globální akciový zvrat: Ocenění i dividendy jsou ve světě atraktivnější než v USA, i ve zpětných odkupech Amerika ztrácí náskok

Globální akciový zvrat: Ocenění i dividendy jsou ve světě atraktivnější než v USA, i ve zpětných odkupech Amerika ztrácí náskok

18. 6.-Andrej Rády