Analýza: Do nových technologií chce letos investovat 49 % výrobních firem
Do nových technologií chce letos investovat 49 % výrobních firem, přičemž v průměru zvýší objem investic o 15 %. Důvodem je zvýšení konkurenceschopnosti. Největší přínos podniky nyní vidí v analytice velkých dat, 3D tisku, nasazení robotů do výroby nebo v mobilních zařízeních na sledování a řízení výroby. Nové technologie jim pak pomáhají zlepšit hlavně on-line komunikaci se zákazníky, monitoring spotřeby energie či zefektivnit uspořádání skladů a výrobních prostor. Vyplynulo to z analýzy dat Národního centra Průmyslu 4.0, které je získalo z 237 rozhovorů s představiteli vybraných společností českého průmyslu. V tiskové zprávě o výsledcích analýzy informovalo České vysoké učení technické (ČVUT).
Podle ředitele centra Jaroslava Lískovce i prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka firmy investující do inovací či digitálních technologií lépe zvládají krize. "Aby digitalizace byla stále silnějším nástrojem, je nutné masivně podporovat vědu, výzkum a inovace. Státy, které toto pochopí, budou mít dokonce šanci z krizových let vycházet silnější a konkurenceschopnější," uvedl Lískovec. Hanák nicméně připustil, že současné rychlé tempo zdražování bude zřejmě omezovat investiční aktivitu.
Pokles zisku podle analýzy čekají dvě třetiny výrobních podniků, jejich ředitelé si však uvědomují, že v rostoucí světové konkurenci jsou investice nutné pro přežití firmy. Investovat chtějí zejména menší a středně velké podniky, mezi kterými to avizovalo 59 %. Z velkých to plánují dvě pětiny podniků.
Nutnost investic do nových technologií ukázala podle odborníků už pandemie covidu-19 a současná krize způsobená rusko-ukrajinským válečným konfliktem to potvrdila.
Podle průzkumu Národního centra Průmyslu 4.0 ředitelé za největší přínosy, které jim nové technologie v době krize přinesly, pokládají větší možnost komunikovat se zákazníky na dálku prostřednictvím virtuální reality nebo propojenosti digitálních systémů. Výrazně jim pomáhají i v lepším monitoringu spotřeby energie a její optimalizaci a v zefektivnění uspořádání skladů a výrobních prostor. Zejména výrobci strojů a strojních systémů oceňují zvýšení konkurenční výhody, které jim umožňuje nasazení digitálních technologií v poskytování služeb na dálku, například v možnosti údržby.
V praxi se pak firmám podle zjištění centra osvědčily vedly analytiky velkých dat, nasazení robotů či 3D tisků i zařízení pro monitorování a řízení výroby a instalace automatizovaných zařízení. Náklady firmám šetří také pokročilá logistika nebo umělá inteligence.
Národní centrum Průmyslu 4.0, které je součástí Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze, je otevřená akademicko-průmyslová platforma propojující inovační lídry, univerzity, firmy a oborové organizace a jejich cílem je společně přispět k rozvoji takzvaného Průmyslu 4.0 v České republice.
Zdroj: ČTK