Italská vláda schválila dalších 17 miliard eur na pomoc firmám a domácnostem
Italská vláda ve čtvrtek schválila další soubor opatření, která mají firmám a domácnostem pomoci s nebývalým růstem cen energií, potravin či pohonných hmot. Vyčlenit na něj hodlá z rozpočtu 17 miliard eur, oznámil ve čtvrtek premiér Mario Draghi. Jde o další sumu k letos schváleným už 35 miliardám eur, jimiž se italská vláda snaží od ledna zmírnit dopady růstu nákladů rodin a podnikatelů. Nová opatření rozpočet více nezatíží, neboť vycházejí z předpokládaných vyšších příjmů, řekl podle agentury Reuters Draghi.
Balík nové pomoci zahrnuje další sociální bonusy nebo také opatření na podporu zemědělců kvůli výjimečnému suchu. Zvýší se například i částka na podporu pro používání veřejné dopravy či na příspěvky lidem na psychologa. Zhruba 700 milionů eur má jít na prodloužení snížení spotřební daně z benzinu a nafty o 25 centů na litr, které mělo skončit 21. srpna. Nově bude platit zatím do 20. září.
Itálii čekají příští měsíc předčasné parlamentní volby, k nimž vedl rozkol v široké vládní koalici. Podle analytiků ale Draghiho vláda zemi povede nejméně do listopadu, dokud se strany po volbách nedohodnou na novém kabinetu.
Zdroj: ČTK