US MARKETOtevírá za: 1 h 35 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Asociace exportérů: Česko rychle ztrácí konkurenceschopnost, potřebuje reformy

Česká republika podle Asociace exportérů v posledních měsících rychle ztrácí konkurenceschopnost. V otevřeném dopise premiéru Petru Fialovi proto vyzvala k tomu, aby vláda stanovila dlouhodobou ekonomickou vizi a urychlila budování dálniční či železniční sítě, změny v energetice, datové infrastruktuře nebo školství. Česko podle asociace potřebuje akční vládu, která se shodne na základních principech.

"Naše prvenství je pouze v nejrychleji rostoucím se zadlužování z celé EU a jako jediná země z tohoto uskupení jsme nedosáhli na výsledky z předcovidového období. A v této situaci veřejně prohlašujete, že 'ČR je nejúspěšnější zemí v postkomunistickém prostoru a v mnoha parametrech se vyrovná zemím západní Evropy'," uvedl v dopise předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Exportní firmy se na českém HDP podle Grunda dlouhodobě podílejí z více než 80 procent. V posledních letech ale musely čelit dopadům koronavirové pandemie, nedostatku surovin, komponent, zvýšeným cenám materiálu či energií. K tomu se podle něj přidává špatně nastavené školství, zastaralý zákoník práce a daňový systém nebo nedostatečná podpora aplikovaného výzkumu.

"Tyto věci nás velmi svazují, brzdí nás využít nové příležitosti a demotivují nás v každodenní práci. Řada firem již musela ukončit svoji činnost, protože nemohly díky zahraniční konkurenci promítnout ceny vstupů do cen svých výrobků," uvedl Grund. Dodal, že ve srovnání s jinými státy mají české firmy nerovné podmínky.

S reformami by se podle Grunda nemělo otálet, jinak hrozí fatální propad celého průmyslu a rozvrat veřejných financí. Česko potřebuje také stabilní legislativní prostředí, rychlou vymahatelnost práva a konkurenceschopné ceny energií, uvedl. "Nabízíme pomoc, živí nás export a rádi se aktivně zapojíme. Ale musíme mít jistotu, že nám bude nasloucháno a budeme společně diskutovat, protože pokud by tomu tak nebylo, byla by to ztráta času pro všechny zúčastněné. Ocenili bychom aktivní podporu od EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnosti) a ČEB (České exportní banky), zejména na náročných a rizikových teritoriích, srovnatelnou s naší konkurencí," dodal Grund.

Loňský schodek zahraničního obchodu byl od vstupu Česka do EU v roce 2004 dosud nejvyšší. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) činil 198,1 miliardy korun, meziročně vzrostl o 189,2 miliardy korun. Poslední data k zahraničnímu obchodu ČSÚ zveřejnil za červenec, kdy bilance skončila schodkem 5,9 miliardy korun. Podle analytiků za to mohla loňská energetická krize, která se ale začala na podzim uklidňovat. V dalších měsících proto nečekají ještě výraznější propad a za celý rok 2022 odhadují, že zahraniční obchod bude v přebytku.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníČeská ekonomikaČeská republika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika