Analýza: Podíl firem v ČR, které využívají virtuální sídlo, stoupl na 25 procent
Podíl firem v ČR, které využívají virtuální sídlo, stoupl na 25 procent podnikatelské základny. Předloni to byla pětina. Jejich počet aktuálně překročil 142 000. Nejvíc virtuálních sídel, která si firmy pronajímají hlavně za účelem zápisu do obchodního rejstříku, dlouhodobě nabízí Praha, s velkým odstupem následuje Brno a další větší města v ČR. Vyplývá to z analýzy a propočtů, kterou poskytla společnost Dun & Bradstreet.
"Zájem podnikatelů o virtuální sídlo je enormní a kontinuálně se zvyšuje. Ještě předloni zde sídlila každá pátá právnická osoba a letos je to již každá čtvrtá,“ uvedla obchodní ředitelka Dun & Bradsreet Kateřina Klosová. Virtuální sídla využívají podle ní hlavně podnikatelé, pro které je pronájem skutečné kanceláře zbytečně vysokým nákladem a pro své aktivity kancelář nepotřebují.
Jejich výhodou je to, že poskytovatelé virtuálních sídel svým zákazníkům nabízí i doprovodné služby, jako je například přeposílání pošty. "Na druhou stranu z našich analýz vyplývá, že firmy s virtuální adresou jsou ve srovnání se zbytkem populace firem rizikovější a častěji u nich evidujeme negativní událost. Tudíž mohou představovat zvýšené riziko v obchodním styku,“ dodala Klosová.
Nejvíc virtuálních sídel nabízí hlavní město. Ze 142 000 firem, které podnikají z virtuálního sídla, má pražskou adresu 81 procent z nich, tedy téměř 115 100 subjektů. Dlouhodobým rekordmanem je ulice Rybná, kde papírově podniká 8 664 firem.
Každá firma musí mít v obchodním rejstříku zapsánu adresu. Využití služby, kdy poskytovatel virtuálního sídla pronajímá právnické osobě adresu za účelem zápisu do obchodního rejstříku, je jednou z nejlevnějších variant, jak získat oficiální, i když jen papírovou, adresu společnosti.
Zdroj: ČTK