Svaz průmyslu žádá vládu o pomoc pro firmy zasažené povodněmi
Svaz průmyslu a dopravy ČR chce u vlády vyjednat podporu pro firmy, které poškodily současné povodně. Navrhuje bezúročné půjčky, odklad daňové povinnosti nebo program na pomoc s událostmi, jež by nepokryla pojišťovna. Usilovat bude i o kompenzace mezd pro zaměstnance, kteří kvůli povodním musí zůstat doma. V úterý to řekl prezident svazu Jan Rafaj.
"Řada členských firem Svazu průmyslu a dopravy ČR čelí vážným problémům v důsledku rozsáhlých povodní, a to zejména na Moravě a ve Slezsku. Poškozené jsou průmyslové parky, logistické uzly a dodavatelské řetězce. Mnoho firem muselo přerušit výrobu, a to nejen kvůli výpadkům v dopravě materiálu, ale i proto, že zaměstnanci zasažení povodněmi se nemohou vrátit do provozů," uvedl Rafaj. Situaci některých firem označil za kritickou.
Velká voda zaplavila například areál nápojářské společnosti Kofola v Krnově na Bruntálsku, mimo provoz jsou také pivovary skupiny v Litovli a Hanušovicích v Olomouckém kraji. Výše škod se zatím nedá odhadnout, řekla v pondělí mluvčí skupiny Kofola Jana Ptačinská Jirátová.
Premiér Petr Fiala v pondělí večer uvedl, že vláda vytvořila pracovní skupinu, která bude řešit financování obnovy po povodních. Povede ji ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), působit v ní budou i věcně odpovědní ministři a členové vlády z nejhůře zasažených regionů. Příjemci pomoci budou samosprávy, podrobnosti o finančních zdrojích Fiala neupřesnil. Stanjura v pondělí nevyloučil, že by kvůli důsledkům povodní bylo nutné novelizovat letošní státní rozpočet.
Po víkendu s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je na východě ČR, povodňových stavů ale v Česku pomalu ubývá. Extrémní ohrožení už není nikde. Velká voda se většinou přesunuje z horních na střední a dolní toky, výjimkou jsou jižní Čechy. Povodně mají zatím tři oběti.
Zdroj: ČTK