Fidoo: Náklady českých firem klesly v srpnu meziročně o 13,2 procenta
Náklady českých malých a středně velkých podniků klesly v srpnu meziročně o 13,2 procenta. Navzdory tomu ale firmy nakupovaly o 7,1 procenta častěji než loni, i když srpen bývá jedním z byznysově nejslabších měsíců. Vyplývá to z indexu firemních nákladů, který fintech společnost Fidoo sleduje na vzorku více než tisícovky malých a středně velkých firem.
Firmy šetřily na nemandatorních provozních výdajích, a to dokonce více než v první polovině léta. Celkový objem firemních nákladů podle dat Fidoo klesl meziměsíčně o 9,6 procenta. Je to poprvé po dvou letech, kdy pokles objemu nákladů přetrval i v srpnu. Jindy už touto dobou firmy naplno rozjely proces zásobování pro podzimní projekty.
"Srpnová data ukazují, že české malé a středně velké podniky jsou stále odhodlanější hlídat náklady. K jejich poklesu v obou prázdninových měsících dochází poprvé od odeznění dozvuků pandemie koronaviru v roce 2022," uvedl ředitel Fidoo Petr Herzmann. Zároveň ale firmy podle něj nakupují častěji než loni v srpnu, což značí, že vyhledávají levnější alternativy vstupů.
Pokračující pokles objemu nákladů signalizuje, že firmy jsou opatrnější v přípravách na podzimní projekty, řekl ČTK konzultant Jiří Rusňák. Je to podle něj reakcí na ekonomickou nejistotu, ale také známkou lepšího plánování a řízení zásob. Firmy se adaptují, optimalizují své procesy a hledají inovativní způsoby, jak zůstat konkurenceschopné v náročném ekonomickém prostředí, řekl. Aktivní přístup je klíčový pro dlouhodobý úspěch a odolnost malých a středně velkých podniků, dodal.
Mezi firemní náklady patří nákup materiálů, pohonných hmot, kancelářského vybavení, produkční náklady a jiné. "Index sleduje náklady s výjimkou nájmů a mezd. Ty si totiž firma dokáže ohlídat, denní náklady ale spíše ne. Obecně jde o transakce, které dělají pracovníci na firemní účet. Nejde jen o mandatorní výdaje, ale také výdaje spojené s realizací zakázek a podnikáním," podotkl Herzmann.
Zdroj: ČTK