Pražská burza také v pátek posílila. Za sedm měsíců přidala již přes sedmnáct procent

České akcie zakončily vydařený týden, v němž si připsaly 1,61% zisk, růstem o 0,42 % na 1 209,45 bodu. Pátečními tahouny indexu PX byly především Erste, MONETA a Avast, zlevnily naopak akcie ČEZ či Philip Morris ČR. Ceny České zbrojovky Group, Komerční banky či O2 Czech Republic se nezměnily.

Z 13 hlavních titulů pražské burzy jich šest uzavřelo páteční obchodování se ziskem. Dalších pět emisí stagnovalo a zbylé dvě zaznamenaly pokles.

Nejlépe si vedly akcie Monety Money Bank. Jejich cena stoupla o 1,69 % na 87,40 Kč. Investoři tak ocenili ve čtvrtek zveřejněné hospodářské výsledky banky za letošní první pololetí, uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota. MONETA vykázala za prvních šest měsíců čistý zisk 1,43 miliardy korun, který byl o 19,3 % vyšší než ve stejném období loňského roku.

Ze stejného důvodu byl na burze zájem o cenné papíry rakouské bankovní skupiny Erste. Jejich cena stoupla o 1,23 % na 837,20 Kč. Erste oznámila, že v prvním pololetí více než ztrojnásobila čistý zisk na 918 milionů eur. "Stejně jako u Monety ocenili investoři lepší výsledky a zvýšení cílů," zdůvodnil Trampota příčiny pítečního posílení akcií Erste. "Další pozitivní zprávou pro banku bylo rozhodnutí ECB, že ke konci září zruší současné doporučení týkající se limitů vyplácených dividend," doplnil analytik J&T Banky Milan Lávička. Erste tak bude moci ke konci roku vyplatit další dodatečnou dividendu.

Kromě bankovních titulů se dařilo například likérce Stock Spirits nebo technologické společnosti Avast. Cenné papíry Stock Spirits zdražily o 1,27 %, akcie Avastu zpevnily o více než půl procenta.

Naopak do červených čísel se dostaly emise společnosti ČEZ a výrobce cigaret Philip Morris ČR. Cenné papíry ČEZ po poklesu o půl procenta uzavřely obchodování s cenou 597 korun. Akcie Philip Morris ČR oslabily o 0,68 % na 14 520 Kč.

px
Růst indexu PX v pátek 30. července 2021. Zdroj: BCPP

Během týdne české akcie posílily o 1,6 %

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne posílily podle indexu PX o 1,6 %. Největší nárůst zaznamenaly akcie Erste Group Bank, mírný pokles postihl pouze akcie České zbrojovky Group. V předchozím týdnu akcie klesly o 0,6 %.

"Kromě úterý index PX posiloval. Pohled na týdenní výkonnost titulů na pražském parketu je tentokrát velmi lichotivý. Všechny společnosti, až na jednu výjimku, posílily. Nejpěknější pohled byl samozřejmě na banky," uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Nejvýrazněji posílily akcie Erste (+3,61 %), následovala Komerční banka (+3,4 %), MONETA (+2 %). O 0,2 % oslabily beze zpráv akcie České zbrojovky Group.

Za sedm měsíců pražská burza posílila o 17,5 %

Od začátku roku index PX, který po deseti letech vystoupal nad 1 200 bodů, přidal už 17,5 %. "Pokud bychom vzali v potaz i vyplacené dividendy, přišli si investoři na více než 21 %, " uvedl Vratislav Zámiš z robo-advisory platformy Portu. Nejvíce rostou akcie České zbrojovky (+40 %), která na začátku roku koupila americký Colt. Daří se i bankám, MONETA posiluje o 26 %, Erste o 25 % a Komerční banka o 22 %. To koresponduje s vývojem bankovního sektoru v rámci celé Evropy a pozitivně se odráží i zvyšování sazeb ze strany ČNB.

Americké trhy mají za sebou silnou část roku. Nejznámější index S&P 500 zvýšil svoji hodnotu o 17 %. Nejvyšší růst v USA zaznamenal energetický sektor, který od začátku roku posiluje o 35 %. Důvodem jsou rostoucí ceny ropy, které se ve srovnání se situací v lednu zvýšily o polovinu.

Evropské trhy držely se Spojenými státy tempo a index EURO STOXX 50 přidal 15 %. Daří se zejména evropským bankám, které v posledních letech příliš dobré výsledky investorům nepřinášely. Naděje na vyšší inflaci a rostoucí výnosy ovšem investory láká.

Slabší část roku za sebou naopak mají asijské indexy. V případě Japonska se projevuje nedostatečná proočkovanost brzdící ekonomický růst. Nepomáhají ani olympijské hry bez diváků. Index Nikkei 225 tak nedokázal navázat na slibný závěr minulého roku a hodnotou se nachází na stejné úrovni jako na začátku roku 2021. Více než tři procenta vůči startu ztrácí čínský index Shanghai Composite, který se v posledních dnech výrazně propadl kvůli obavám z regulací čínské vlády.

Zdroj:
BCPP, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v ČR
Přestat sledovat

Videotéka

22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat