Pražská burza v pátek posílila potřetí za sebou, táhly ji akcie ČEZ a Monety

Pražská burza v pátek třetí den v řadě vzrostla, index PX posílil o 1,18 % na 1 352,46 bodu. Jednoznačným tahounem dne byly akcie energetické skupiny ČEZ, které bez jakýchkoli kurzotvorných zpráv dokázaly posílit o 3,24 % na 1 051 korun. Akcie firmy tak zakončily všechny dny uplynulého týdne se ziskem.

Naopak akcie Erste Group Bank, které v posledních dvou dnech vykázaly poměrně svižný růst, v pátek část zisků odevzdaly, když oslabily o 0,83 % na 718,80 Kč. Další bankovní tituly svoji cenu zvýšily. Akcie Komerční banky přidaly 0,63 % na 717,50 Kč a akcie Monety zpevnily o 2,72 % na 87 korun.

Dařilo se i akciím zbrojovky Colt CZ Group (+1,22 % na 582 korun), tabákové firmy Philip Morris ČR (+0,69 % na 17 620 korun) nebo nápojářské Kofoly (+0,84 % na 239 korun).

Naopak akcie Photon Energy oslabily o 1,34 % na 58,80 Kč. Akcie VIG zakončily den beze změny na 582 korunách.

Týden na BCPP: Index PX +4,8 %, Erste +6,9 %, Photon Energy -5,2 %

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 4,8 %, trh tak přerušil sérii tří týdenních poklesů v řadě. Největší nárůst zaznamenala Erste, posílily ale i další bankovní tituly. Nejvýraznější pokles postihl akcie Photon Energy. V předchozím týdnu pražská burza klesla o dvě procenta.

"Burza během posledního březnového týdne zkorigovala část ztrát nabraných od začátku měsíce, když růst zaznamenala ve čtyřech z pěti obchodních dnů, " uvedl makléř z WOOD & Company Vladimír Vávra.

Po zklidnění situace ve finančním sektoru v zahraničí se i v Praze dařilo především třem bankovním titulům, Erste Group Bank, Komerční bance a Monetě Money Bank, které v týdenní bilanci zaznamenaly zisky přesahující šest procent. Pozadu však nezůstaly ani akcie společnosti ČEZ, které podpořené růstem cen elektřiny a plynu připsaly bezmála pět procent. Akcie Erste během týdne posílily o 6,9 %, akcie Komerční banky zakončily týden silnější o 6,3 % a akcie Monety přidaly 6,4 %.

Naopak se nedařilo akciím Photon Energy, které ztratily 5,2 %. Slabší zakončily týden také akcie Colt CZ Group (-1,9 %), společnosti Pilulka Lékárny (-1,6 %) a Kofoly ČeskoSlovensko (-1,7 %).

V prvním čtvrtletí index PX posílil o 12,54 %

Od začátku roku, tedy za celé první čtvrtletí, index PX vzrostl o 12,54 %. To představuje nejlepší kvartální výkon od třetího čtvrtletí roku 2021. Nejvíce od začátku roku posílily akcie ČEZ, naopak nejvýrazněji oslabily akcie Photon Energy.

Výsledkové listině prvního čtvrtletí jednoznačně dominovaly akcie ČEZ, které na vlně tržních spekulací o chystané vládní transformaci energetického sektoru posílily o 36,49 %, a zároveň se tak staly nejvýkonnějším titulem v evropském energetickém sektoru.

Následují akcie Monety s růstem o 14,47 %. Akcie Komerční banky stouply o 9,54 % a akcie Erste o 0,25 %. Dále se dařilo i akciím Colt CZ Group (+5,43 %), VIG (+7,18 %) a Philip Morris ČR (+5,38 %).

Naopak nejvíce letos zatím ztrácí akcie Photon Energy, a to 12,5 %. Slabší o 4,62 % uzavřely čtvrtletí akcie Pilulky a o 2,04 % oslabily akcie Kofoly.

V samotném březnu kvůli turbulencím v zahraničním bankovním sektoru pražská burza odepsala část letošních zisků. Nejvýznamnější měrou k březnovému poklesu přispěly akcie Erste Group Bank, které mezi finančními tituly obchodovanými na pražské burze nejtěsněji kopírují vývoj akcií západoevropských bank.

Během samotného března index PX klesl o 4,33 % a akcie Erste ztratily 16,57 %. Naopak nejvíce, o 2,59 %, posílily akcie Monety. Dále pak v samotném březnu vzrostly jen akcie ČEZ a Philip Morris ČR.

Zdroj:
BCPP, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v ČR
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat

Videotéka

Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Obrázek: Pilulka Lékárny
26. 5. 2023 6:24
Petr Kasa (Pilulka Lékárny): Lidé v rámci druhého úpisu našich akcií investují do dalšího růstu,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
24. 5. 2023 10:01
Michal Šnobr: Světlem na konci (českého) energetického tunelu je zemní plyn
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Obrázek: Patron GO
23. 5. 2023 10:26
Jiří Paták (Patron): Nejsme broker ani zprostředkovatel, ale technologické řešení. Umíme lidem dát…
Přestat sledovat
Fintech
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pojištění
Přestat sledovat
Poplatky
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat