US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

ČNB se rozhodla intervenovat na devizovém trhu proti oslabování koruny, ta posílila pod 25 EUR/CZK

(AKTUALIZOVÁNO, 14.55) Bankovní rada České národní banky na čtvrtečním mimořádném zasedání rozhodla kvůli výraznému oslabení koruny z posledních dní zahájit intervence na devizovém trhu. Podle ČNB je cílem nepřipustit dlouhodobější oslabení koruny v situaci vysoké inflace. Banka také po dobu intervencí pozastavila program odprodeje výnosů z devizových rezerv. Během několika hodin od oznámení koruna posílila pod 25 EUR/CZK.

Redakce IW
Redakce IW
12. 5. 2022 | 11:44
Centrální banky

ČNB upozornila, že má k dispozici velké devizové rezervy, a to i v mezinárodním srovnání. "Bližší informace k prováděným operacím na trhu nebude ČNB sdělovat," uvedla centrální banka. Obecně slabší koruna zdražuje v korunách dovážené zboží, čímž přispívá k inflaci.

Koruna vůči oběma hlavním světovým měnám, euru a dolaru, oslabuje několik dní. Důvodem jsou mimo jiné informace o jmenování Aleše Michla, který je odpůrcem současného zvyšování úrokových sazeb, příštím guvernérem ČNB.

Koruna se ve čtvrtek dopoledne obchodovala za zhruba 25,40 EUR/CZK. Ještě v úterý večer byl kurz koruny zhruba 25 EUR/CZK a před týdnem se česká měna obchodovala kolem 24,60 EUR/CZK.

"Zdá se, že trhy nepřijaly jmenování Aleše Michla (guvernérem ČNB) úplně příznivě, především vzhledem k tomu, že směřování měnové politiky pod jeho vedením bude zřejmě v diametrálním rozporu s vedením Jiřího Rusnoka. Vzhledem k blížící se většinové personální obměně bankovní rady byla hrozba dalšího oslabení koruny velmi silná, a proto ČNB přistoupila k odprodeji devizových rezerv," uvedl analytik z Purple Trading Jaroslav Tupý.

ČNB intervenovala na trhu proti oslabování české měny už na začátku března. Tehdy koruna oslabovala mimo jiné kvůli vypuknutí války na Ukrajině, kurz se pohyboval těsně pod 26 EUR/CZK, během března se prodávalo euro i za méně než 25 korun. Na zasedání bankovní rady 31. března pak zaznělo, že intervence splnily svoji roli a již nějakou dobu nebyly potřeba.

Předtím naposledy centrální banka intervenovala na devizovém trhu v rámci kurzového závazku v letech 2013 až 2017. Tehdy však s cílem zabránit deflaci působila proti posilování koruny, kurz držela kolem 27 EUR/CZK. Před jejím zásahem se kurz pohyboval kolem 25,50 EUR/CZK.

Zásah ČNB proti silné koruně z let 2013 až 2017 vyvolal vlnu kritiky, a to jak části ekonomů, tak politiků. Například prezident Miloš Zeman už v listopadu 2013 řekl, že intervence centrální banky nikdy ničemu neprospěly a vedly ke ztrátám. Jeho předchůdce v úřadu Václav Klaus označil zahájení intervencí za chybný a riskantní krok.

V minulosti směřovaly intervence centrální banky i k posílení koruny, tak jako nyní. Například koncem února 1996 centrální banka intervenovala ve prospěch koruny bezprostředně po oznámení nového fluktuačního pásma české měny poté, co klesla likvidita mezibankovního devizového trhu a kurzové indikace bank směřovaly k mírnému oslabení. Proti oslabení koruny ČNB opakovaně vystoupila v květnu 1997, stejné kroky podnikla rovněž na podzim a v prosinci téhož roku. Mezi roky 1998 a 2002 Česká národní banka několikrát zasáhla i proti posilující koruně, naposledy před listopadem 2013 to bylo v dubnu 2002.

Zdroj: ČTK

Centrální bankyČeská ekonomikaČeská korunaČeská republikaČNBEUR/CZKForex (FX)Měny
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár