Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla o desetinu bodu na 4,2 %

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,2 % z únorových 4,3 %. Počet uchazečů o zaměstnání se snížil na 306 616, naopak počet volných míst stoupl na 338 862. Údaje ve středu zveřejnil Úřad práce ČR. V tiskové zprávě uvedl, že situace na pracovním trhu je i přes pandemii covidu-19 stabilní. V mezinárodním srovnání mělo Česko podle posledních dostupných dat druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) má pozitivní vliv mimo jiné program Antivirus.

"Za takhle dobrý výsledek může mix Antiviru a aktivní politiky zaměstnanosti," napsala Maláčová na Twitteru. Ministerstvo v úterý zveřejnilo, že příspěvky na mzdy z programu Antivirus získalo za první rok od jeho spuštění 71 700 firem, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru. Rozdělily si 36,9 miliardy korun. Celý výdělek či jeho část dostal od státu přes milion zaměstnanců.

Pokles nezaměstnanosti v jarních měsících je ale obvyklý, neboť s příchodem jara se také rozjíždějí sezónní práce. "Zaměstnavatelé tak momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance v zemědělství, lesnictví, stavebnictví, logistice či v e-shopech. Dlouhodobý zájem mají i o kvalifikované řemeslníky a výrobní dělníky. Zároveň roste zájem ze strany měst a obcí o pracovníky v rámci veřejně prospěšných prací," uvedl generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.

Podle úřadu nadále trvá disproporčnost ekonomické krize. Nařízené uzavření provozů výrazně postihlo především cestovní ruch, gastronomii, služby, obchod a kulturu, na druhé straně jsou ovšem oblasti jako výroba, zdravotnictví nebo sociální péče, ve kterých se zaměstnavatelé potýkají s nedostatkem pracovní síly. O zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání tak žádají v současné době především lidé, kteří přicházejí z oblasti služeb, zejména z maloobchodu, úklidu, a mezi nově příchozími jsou ve větší míře také manipulační a pomocní dělníci nebo zaměstnanci v oblasti administrativy.

"Pokud jde o výhled do dalších měsíců, bude se vše odvíjet od aktuální pandemické situace a s tím spojených přijatých bezpečnostních opatření," uvedl úřad práce.

Na jedno volné místo nyní připadá stejně jako v lednu a v únoru v průměru 0,9 uchazeče. Mezi regiony jsou velké rozdíly. Zatímco v okrese Praha-východ je to v průměru 0,1 zájemce, na Karvinsku připadá na jednu pozici téměř 13 uchazečů. Nejvíce volných pozic chtějí podle evidence úřadů obsadit zaměstnavatelé v Praze a Středočeském, Plzeňském a Jihomoravském kraji.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v březnu 64 okresů, naopak ve 13 regionech nezaměstnanost vzrostla. Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci března okresy Pelhřimov a Rychnov nad Kněžnou, kde činila shodně 2 %. Naopak nejvyšší byla na Karvinsku, a to 8,9 %. Mezi kraji byla nejnižší nezaměstnanost opět v Pardubickém kraji, kde klesla na 3 %. O dvě desetiny procentního bodu vyšší byla v Královéhradeckém kraji. Naopak nejhorší situace byla v Karlovarském kraji, kde nezaměstnanost činila 6,1 %. Následoval s 6 % Ústecký kraj a s 5,9 % Moravskoslezský kraj.

Analytici: Pokles nezaměstnanosti není překvapením, pomohly jaro a programy vlády

Pokles nezaměstnanosti není podle ekonomů oslovených ČTK překvapením. S příchodem jara totiž nezaměstnanost kvůli nástupu sezónních pracovníků klesá. Navíc nadále fungují vládní podpůrné programy, a zaměstnavatelé tak nemají důvod propouštět. V dalších měsících lze podle odhadů ekonomů čekat nárůst nezaměstnanosti, který by měl být ale zastaven ožíváním ekonomiky v druhé polovině roku.

"Celkově do dalších měsíců očekávám postupný nárůst nezaměstnanosti, vládní opatření na podporu zaměstnanosti by ale měla nadále sloužit coby tlumič bránící výraznější eskalaci růstu nezaměstnanosti v české ekonomice. Přesto si myslím, že na přelomu jara a léta může míra nezaměstnanosti přechodně překonat úroveň pěti procent," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Ve druhé polovině roku by ale podle něj měl nastat pokles nezaměstnanosti. Podmínkou je ale oživení růstu české ekonomiky a úspěšná vakcinace.

"Jakkoliv se to při nadále trvajících ekonomických uzavírkách může zdát podivné, aktuální mírný pokles registrované míry nezaměstnanosti není velkým překvapením. Zatímco s oteplováním nabíhají sezónní práce, na vládních podpůrných programech se nic nemění a důvody k propouštění tedy nijak dramaticky nepřibývají," uvedl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Přesto je podle něj patrné, že březnový pokles nezaměstnanosti byl menší, než je obvyklé.

Pokračující vládní programy budou podle Hradila nadále udržovat velkou část aktuálně neaktivních pracovních pozic, zatímco v jiných odvětvích bude růst poptávka po pracovní síle. "Pokud by během jara došlo k zastavení či utlumení vládních programů, nezaměstnanost by podle nás vyrostla přes pět procent. V předvolebním období je to ovšem spíše nepravděpodobné," dodal.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková upozornila, že většina volných míst je pro méně kvalifikované pracovníky. "Stále přetrvává disproporce v rámci oborů, která kopíruje obory nejvíce zasažené pandemií - gastro, cestování, kultura. Dá se předpokládat, že se nezaměstnanost bude letos postupně zvyšovat, tak jak budou končit jednotlivé programy podpory ze strany vlády," uvedla.

Generální ředitel české pobočky personálně poradenské společnosti Randstad Jacek Kowalak upozornil, že vlivem skokového zrychlení ve využití technologií nastává velmi rychle polarizace trhu práce na profese, které jsou a budou nedostatkové, a na ty, které postupně mizí. "Ukazatel míry nezaměstnanosti tak přestává být tím hlavním, co trh práce charakterizuje, minimálně pro zaměstnavatele a pro strategické uvažování o vývoji ekonomiky," uvedl.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Nezaměstnanost
Přestat sledovat

Videotéka

12. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 6. 2021 17:01
Zapomenuté miliardy: Představení služby, která může i vám pomoci najít desítky i stovky tisíc korun
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat