Americké akcie v úterý výrazně oslabily. Níže táhl burzy obnovený propad cen ropy

Akciové trhy ve Spojených státech v úterý výrazně klesly, a ukončily tak třídenní růstovou sérii. Investoři reagovali na obnovený propad cen komodit v čele s ropou, ale také na údaje o poklesu spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Útlum na akciových trzích a levnější ropa zvýšily zájem o japonský jen a švýcarský frank, tedy měny, které jsou považovány za bezpečnější v dobách zvýšené nejistoty na trzích.
Index Dow odepsal 1,14 % a uzavřel na 16 431,78 bodu, S&P 500 odepsal 1,25 % na 1 921,27 bodu a Nasdaq Composite spadl o 1,47 % na 4 503,58 bodu. Ztrácely tituly ve všech deseti hlavních sektorech, nejvíce energetika a základní materiály, dále mpak technologie a finance. Relativně nejlépe dopadly akcie v odvětvích jako spotřební zboží a veřejné služby. Index volatility VIX stoupl o 8,26 % na 20,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než tři bazické body na 1,7191 %.
Ceny ropy v úterý obnovily pokles a odepsaly kolem čtyř procent. K jejich propadu přispěla mimo jiné slova ministra ropného průmyslu Saúdské Arábie Alího Nuajmího, který vyloučil, že by jeho země chtěla snížit těžbu. Rijád jen podporuje zmrazení těžby na lednové úrovni. "Podle mě nyní trh chce omezení těžby. Zmrazení je ok, tak když šlo to, půjde přece i produkci omezit," vnímá spekulace na trhu John Canally, stratég z LPL Financial.
Za úterním poklesem cen akcií je podle analytiků vedle fundamentů také technický faktor. Trhy relativně rychle výrazně posílily, a tak část spekulantů realizuje rychlé zisky. "Námi sledované indikátory naznačují, že úlevná rally po předchozích propadech ještě nekončí, ale očekáváme, že se trh do pátku stane krátkodobě překoupeným, což povede k dalšímu pullbacku níže. Hranicí aktuální rally podle nás bude hladina 1 980 bodů indexu S&P 500," uvedla šéfka technických stratégů v BTIG Katie Stocktonová.
Organizace Conference Board uvedla, že spotřebitelská důvěra ve Spojených státech klesla tento měsíc na nejnižší úroveň za sedm měsíců. Spotřebitelé vyjadřovali obavy ze zhoršujících se podmínek pro podnikání a z výkyvů na finančních trzích.
Akcie JPMorgan (-4,20 %) spadly o více než čtyři procenta v reakci na oznámení, že banka v tomto čtvrtletí zvýší o více než 60 % rezervy na ztrátové úvěry v sektoru energetiky. Po oznámení dobrých hospodářských výsledků se naopak dařilo akciím společností Home Depot (+1,36 %) a Macy's (+3,11 %). Home Depot (stejně jako Toll Brothers, firma stavějící luxusnější domy v USA) se po oznámení výsledků vyjádřila pochvalně o stavu americké ekonomiky a realitního trhu.
Akcie FANG (Facebooku, Amazonu, Netflixu a Alphabetu) ztrácely od jednoho do tří procent a společně s Applem nedovolily indexu Nasdaq Composite držet krok s širším trhem. Technologický trh tak oslabil o něco více než například Dow, kterému pomáhaly akcie Home Depotu.
Dolar ztrácel proti jenu
Euro vůči dolaru po slabých údajích o podnikatelské důvěře v Německu sestoupilo pod hranici 1,10 USD, což se stalo poprvé za tři týdny. Kurz ale později mírně ožil a pohyboval se prakticky beze změn kolem 1,1018 USD.
Euro k japonskému jenu během dne sestoupilo na téměř tříleté minimum 123,13 JPY. Dolar k jenu ztrácel na konci newyorského obchodování asi 0,8 % na 112,06 JPY. Ztráty ve zhruba stejném rozsahu vykazoval i proti švýcarskému franku, kde byl na 0,9916 CHF.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Index spotřebitelské důvěry od Conference Board klesl z 98,1 bodu v lednu na 92,2 bodu, odhad analytiků byl daleko optimističtější (97,8 bodu). Spotřebitelé jsou přitom motorem americké ekonomiky, na jejím výkonu se podílejí více než dvěma třetinami. Tento týden v pátek vyjde podobný index, který na základě průzkumů sestavuje agentura Reuters ve spolupráci s Michiganskou univerzitou.
- Prodeje starších domů v lednu vzrostly o 0,4 %, čekal se pokles o 2,9 %. Anualizovaný počet prodaných domů tak stoupl na 5,47 milionu, což je půlroční maximum. Ceny domů v průměru klesly o 3,2 %, když procentní nárůst cen domů pro jednu rodinu nestačil vyrovnat 4,7% propad cen vícegeneračních staveb.
- Ceny domů ve Spojených státech v prosinci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5,74 %. Čekal se růst o 5,8 %. Meziměsíčně ceny ve dvaceti největších městech stouply o 0,80 %, čekalo se +0,85 % po +0,96 % v listopadu.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v únoru překvapivě klesl na -2 body, čekaly se +2 body. Index spadl do záporu poprvé za tři měsíce, a to z lednových dvou bodů. Objem nových objednávek i dodávek klesl, zaměstnanost ale zůstala solidní.
- Čistý zisk bank ve Spojených státech v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostl meziročně o 12 % na 40,8 miliardy USD. Hospodaření podpořily nižší výdaje na spory v několika velkých institucích a také vyšší příjmy. Zisk se zvýšil více než polovině z 6 182 bank, uvedla Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Za celý loňský rok se souhrnný zisk zvýšil o 7,5 % na 163,7 miliardy USD.
- Western Digital koupí výrobce paměťových karet SanDisk za 15,8 miliardy USD. Původně ale byla nabídka vyšší, konkrétně 19 miliard USD. Akcie Western Digital v úterý -7,22 %, akcie SanDisk -1,58 %.
- Německý výrobce luxusních automobilů Audi je nejlépe hodnocenou automobilovou značkou na americkém trhu. První místo ve výročním hodnocení nových vozidel časopisu Consumer Reports obsadil navzdory tomu, že automobilka i její mateřský koncern Volkswagen se v USA a jinde ve světě potýkají s následky skandálu s vykazováním nepravdivých výsledků měření emisí.
Výsledková sezóna
- Výsledky Macy's ve 4Q: Tržby 8,87 miliardy USD (odhad: 8,83 miliardy USD), nad odhady byl i zisk. Akcie v úterý +3,11 %.
- Výsledky Home Depot ve 4Q: Čistý zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,10 USD), tržby 20,98 miliardy USD (odhad: 20,39 miliardy USD). Akcie v úterý +1,36 %.
- Výsledky First Solar ve 4Q: Zisk 164,1 milionu USD (na akcii: 1,60 USD, odhad: 0,80 USD), tržby 942,3 milionu USD (odhad: 930,9 milionu USD). Za celý rok největší "solární" firma v USA vydělala 546,4 milionu USD(na akcii: 5,37 USD) a její tržby dosáhly 3,58 miliardy USD. Letos First Solar očekává zisk na akcii 4-4,5 USD na akcii a tržby 3,88-4,08 miliardy USD. Akcie v úterním after-marketu +2,7 %.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC
Aktuality

