US MARKETZavírá za: 3 h 1 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Modlitba pasivního investora a jak podle expertů (ne)investovat v celní bouři

Ve středu 9. dubna mají začít platit takzvaná reciproční cla na dovozy do USA, tedy tarify nad rámec základní 10% sazby, již USA uvalily na veškerý import z většiny zemí světa. Ve stejný den by měli o reakci Evropské unie na toto opatření hlasovat představitelé zemí sedmadvacítky a o den později vstupují v platnost odvetná cla na americký dovoz ze strany Číny.

Andrej Rády
Andrej Rády
8. 4. 2025 | 14:33
Americké akcie

Světové burzy na konci minulého týdne zažily jedny z nejprudších výprodejů za mnoho let, které pokračovaly i po víkendu. Americký akciový trh nicméně v pondělí předvedl jeden z nejvýraznějších intradenních obratů ve své historii a jeho hlavní indexy uzavřely pouze s mírnými ztrátami, Nasdaq dokonce lehce nad nulou. A tendence minimálně lehce napravit předchozí zemětřesení byla patrná i v noci na úterý v Asii, kde například japonský index Nikkei 225 přidával kolem 5 % a hongkongský Hang Seng po pondělním sešupu o 13 % (nejhorší den od roku 1997) rostl o více než procento.

Co k situaci tento týden uvedli finanční experti? A protože jde nakonec jenom o peníze, nechte se na závěr i trochu pobavit.

Martin Luňáček (Portu)

Pokud plánujete investovat pravidelně, ignorujte chování trhu a jeho krátkodobé výkyvy a neplánujte výběr většiny investovaných peněz po dobu několika let. Odolejte pokušení prodávat, když v panice prodávají všichni okolo. Emoce brání racionálnímu uvažování a snižují konečný výnos.

Světové akciové trhy dlouhodobě výrazně rostou. To je fakt, na jehož základě je vystaveno dlouhodobé pravidelné investování. Pokud máte investiční horizont dostatečně dlouhý (alespoň 5 let), v podstatě vás nemusí zajímat, co se bude dít v průběhu několika prvních let investování. Podstatné je pouze to, jakou hodnotu bude mít investice v době, kdy ji budete prodávat.

Mike Piper (Oblivious Investor)

Současný rychlý pokles na trzích je reakcí na Trumpova cla a opatření ostatních zemí. Pozor, akciový trh nedbá na to, co si o situaci myslíte, reaguje pouze na dostupné informace. Pokud vás pokles hlavních indexů o 15-20 % budí ze spaní, máte pravděpodobně příliš rizikové portfolio. Historie ukazuje, že akciové trhy mohou klesat i výrazněji. Pokud máte investiční plán, který zahrnuje rebalancování (udržování podílů jednotlivých složek portfolia – akcií, dluhopisů, nemovitostí, komodit, alternativ), může na to již být vhodná doba (a znamená to již opatrně dokupovat akcie).

A v neposlední řadě je vhodné si najít čas a zamyslet se nad svými finančními plány. Máte pod kontrolou své výdaje? A jsou realistická například vaše očekávání ohledně odchodu do důchodu? Portfolio byste měli mít nastavené tak, aby vás ani výrazná korekce na akciovém trhu příliš nezaskočila.

Strach z cel není investiční strategie

Strach z cel není investiční strategie

Štěpán Hájek (J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOST)

Nejhorší a nejstrmější propady na akciových trzích jsou spojené s rychlou a nečekanou změnou nálady, která se postupně týká stále větší části investorů. Potenciální dno na trzích lze odhadovat s podobnou jistotou, jakou věštíme počasí na další měsíc. Trh doufá v otočku v Trumpově politice, ta ale není příliš pravděpodobná, nebo v zásah Fedu (snížení sazeb). Pro ten ale vzhledem k dosavadnímu vývoji inflace a nezaměstnanosti není důvod.

Timur Barotov (BH Securities)

Současné úrovně už vnímám jako nákupní příležitost pro dlouhodobé investory, propady ale ještě nemusejí být u konce. V dobách, jako je ta současná, je hlavně potřeba zachovat chladnou hlavu. Emocemi poháněné prodeje jsou jeden z nejhorších zlozvyků investorů.

Recese hrozí v případě, že obchodní válka bude trvat příliš dlouho a dynamika zpomalení americké ekonomiky se zintenzivní. Ještě letos by pak začala výrazně růst nezaměstnanost. Pokud pak ekonomice nepodají pomocnou ruku americká administrativa nebo Fed, jde o o poměrně pravděpodobný scénář. Opačný vývoj by nastal, pokud by Trump rychle urovnal současný chaos a přistoupil ke podstatné redukci recipročních cel. Stejně tak by svá opatření musely zmírnit Čína a Evropská unie. A samozřejmě by pomohlo snižování sazeb Fedu.

Z technického hlediska jsou hlavní akciové indexy přeprodané, a tedy náchylné k odrazu výše. V neprospěch pozitivního scénáře ale hovoří to, že Evropa ještě neoznámila odvetná opatření a okolo Mexika, Kanady a některých dalších významných obchodních partnerů USA panuje značná nejistota. Tak výrazné propady na akciových trzích, jak sledujeme v těchto dnech, jsou výjimečné. Historicky představovaly moment, kdy bylo vhodné začít s postupnými nákupy akcií za snížené ceny. Dlouhodobě trhy posilují.

Americké akcie: Bleskový propad optikou grafů

Americké akcie: Bleskový propad optikou grafů

Ben Carlson (Ritholtz Weath Management)

Během strmých propadů si připomínáme různé statistiky korekcí a medvědích trendů z minulosti. Je dobré o nich vědět, každá situace je ale specifická. To, co Donald Trump letos předvádí, nemá v určitém ohledu precedens. Překvapilo by mě, kdyby se americký akciový index S&P 500 vyhnul medvědímu trendu (v pondělí to zvládl, stačí ale pokles o 2-3 % a definice medvědího trhu – pokles o 20 % za maxima – bude naplněna). Pokud cla budou platit tak, jak je to v plánu, jen těžko se akciový trh vyhne dalším výprodejům. Nová opatření dolehnou na marže a zisky firem, na investice i důvěru.

Nevím, zda a hlavně jak dlouho budou nová cla platit. Nevím, kdy je trh případně plně vstřebá. Nevím, co zastaví propady cen akcií (a nejen těch). Co ale vím, je to, že panika nepřispívá ke správným investičním rozhodnutím. Období, jako je to současné, prověřují to, jak (ne)správně máme nastavené své investiční a finanční plány.

Jak se zachovat, když vás tržní medvědi na konci investičního horizontu nachytají in flagranti?

Jak se zachovat, když vás tržní medvědi na konci investičního horizontu nachytají in flagranti?

Jan Bureš (Patria Finance)

Po oznámení bezprecedentního navýšení amerických dovozních cel se USA (pokud se nic dramatického nezmění) vrátí v nejbližší době na konec 19. století. Vážená průměrná cla na dovoz dosáhnou 24 %, před rokem byla na úrovni 2 %. Americké akciové indexy v reakci na to za dva dny odepsaly kolem deseti procent a nikde není psáno, že tím to končí.

Přímé obchodní dopady cel (skrze nižší poptávku) začnou být v globální ekonomice cítit pravděpodobně okamžitě a ty sekundární skrze útlum investičních projektů pak v těsném závěsu. To vše v době, kdy oživení v Evropě i USA i tak působí spíše křehce. Ačkoli recese zatím není náš základní scénář, její pravděpodobnost v USA i eurozóně při stávajících celních opatřeních a možných protiopatřeních výrazně roste. A pokud by měly hlavní globální ekonomiky prodělat recesi spojenou s výjimečnou dávkou nejistoty, jsou dosavadní propady na akciových trzích ještě spíše mírné.

Přímý pokles obchodu (vyvolaný představenými opatřeními) by sám o sobě tak výrazný šok nevyvolal. Může ho ale způsobit doprovodná nejistota. Vidina nekončící eskalace obchodního napětí může firmám svazovat ruce a vést k odkládání větších investic. Podobný "stop stav" nastal během velké finanční krize po pádu banky Lehman Brothers. Současný globální finanční systém je naštěstí v dobré kondici. Návrat důvěry bude záviset na tom, zda se podaří americkou administrativu přimět oznámené kroky postupem času zmírnit.

Šéf JPMorgan: Cla zpomalí americkou ekonomiku a zvýší inflaci

Šéf JPMorgan: Cla zpomalí americkou ekonomiku a zvýší inflaci


A na závěr, pokud jste dočetli až sem, slíbené menší odlehčení ode mě, který jsem si navýsost aktivně zvolil cestu takzvaného pasivního investování s co možná nejnižšími náklady, diverzifikaci napříč aktivy a takzvané průměrování nákladů skrze pravidelné měsíční investice. Nikomu nic nedoporučuji, ale navzdory každodennímu sledování dění na trzích mě poslední výrazné poklesy hodnoty akciové složky portfolia zatím nechávají v klidu spát.

Modlitba pasivního investora

Trhu náš, jenž jsi rozkolísaný,

buď pochválen v čase růstu i pádu.

Dej mi sílu nepanikařit,

moudrost neprodávat ve ztrátě

a trpělivost spořit do ETF.

Nedej mi nechat se svést proroky z TikToku

ani falešnými signály z komentářů pod videi.

Chraň mě před chamtivostí,

jež slibuje pohádkové zisky přes noc,

a pokušením časovat cenové dno,

jež je stejně neuchopitelné jako Tvá nálada.

Buď mi oporou, když z grafů odkapává krev,

když celní bariéry dusí růst

a světový obchod zpomaluje pod vahou politických rozhodnutí.

A připomeň mi, že

volatilita není hřích, ale zkouška víry.

Odpusť mi touhy po jistotě,

jakož i já odpouštím těm, kdo nabízejí neomylné tipy.

A nevyveď mě z rovnováhy,

ale doveď mě k rebalancování portfolia.

Neboť Tvé jsou dlouhodobé zhodnocení,

dividenda i výnos navěky věků.

Amen.

Tržní zoo znovu v akci. Proč být v klidnějším výběhu?

Tržní zoo znovu v akci. Proč být v klidnějším výběhu?

Americké akcieInvestiční strategieKorekce na trzíchPanika na trzíchPonaučení pro investoryPortuPravidla a doporučení pro investováníSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa