V lednu Apple odhadl, že se jeho tržby za druhý finanční kvartál budou pohybovat mezi 50 a 53 miliardami USD, ve druhém čtvrtletí finančního roku 2015 to bylo 58 miliard USD. Počet prodaných iPhonů by se podle analytiků měl meziročně snížit v prvním čtvrtletí na 50 milionů z 61,2 milionu.
V druhé polovině března Apple představil novou verzi telefonu iPhone. Přístroj nese název iPhone SE a je menší a levnější než předchozí verze. Cena v USA začíná na 399 USD, v Evropě na 489 eurech. Současně Apple v březnu představil tablet iPad Pro s 9,7palcovou obrazovkou a nové řemínky pro hodinky Apple Watch. V loňském roce uvedla společnost na trh telefony iPhone 6S a 6S Plus. Cena levnějšího modelu iPhone 6S s úhlopříčkou 4,7 palce začíná v USA na 649 dolarech. Nový model iPhone SE má úhlopříčku čtyři palce.
Apple v prvním čtvrtletí letošního roku omezil výrobu iPhonů 6 a 6 Plus, protože poptávka po přístrojích nebyla až tak silná, jak se čekalo, což způsobilo zvyšování zásob u prodejců. Snížení výroby bylo údajně až 30%. Japonský list Nikkei pak před dvěma týdny napsal, že společnost bude ve snížené výrobě telefonů pokračovat i ve druhém čtvrtletí, protože prý neplánuje vyrábět tolik nových iPhonů SE, aby to vykompenzovalo propad produkce vlajkových modelů.
Problém se slabšími prodeji telefonů ale nemá jen Apple. Výzkumná společnost Gartner začátkem dubna uvedla, že tempo růstu prodeje chytrých telefonů se bude v letošním roce poprvé v historii pohybovat v pásmu jednociferných čísel. "Éra růstu globálního trhu se smartphony dvouciferným procentuálním tempem je u konce," říká vedoucí analýz v Gartner Ranjit Atwal.
Investory ale nezajímají jen hospodářské výsledky. Důležité také bude, zda Apple spolu se zveřejněním výsledků neoznámí i navýšení dividendy či objemu programu zpětného odkupu akcií.
"Předpokládám, že společnost využije své silné hotovostní pozice a zvýší jak dividendu, tak objem programu zpětného odkupu akcií. Apple má poměrně štědrý program vracení peněz investorům, i tak se ale hotovost na účtech firmy hromadí," říká Robert Cihra, analytik ze společnosti Sterne Agee.
V dubnu 2015 Apple rozhodl o navýšení čtvrtletní dividendy o 11 % na 0,52 USD na akcii a navýšení objemu programu zpětného odkupu vlastních akcií o 50 miliard na 140 miliard USD. Amit Daryanani, analytik z RBC, tvrdí, že by společnost mohla po konci úterního obchodování oznámit navýšení objemu programu zpětného odkupu akcií o dalších 50 miliard USD a zvýšit dividendu o 10-15 %.
Akcie Applu aktuálně podle agentury Bloomberg pokrývá 50 analytiků, přičemž 44 jich doporučuje je kupovat, čtyři držet a dva prodávat. Průměrná cílová cena je 133,05 USD. Pondělní seanci titul zakončil na 105,08 USD, během příštích 12 měsíců tak podle analytiků nabízí potenciál zhruba 26% zhodnocení.
Výsledky
Celkový zisk Applu činil 10,52 miliardy USD, v přepočtu tedy 1,90 USD na akcii po 2,34 USD na akcii ve stejném období o rok dříve, odhad analytiků byl nastavený na 2 USD. Tržby dosáhly 50,56 miliardy USD, což znamená, že společnost vykázala první meziroční pokles tohoto ukazatele od roku 2003. Trh čekal 52 miliard USD po 58,01 miliardy USD před rokem.
Meziročně se společnosti tržby snížily o 13 %, při vyloučení vlivu změn měnových kurzů by ale pokles byl jen 9%. Současně firma upozornila, že za první finanční pololetí (období leden-březen 2016 je pro Apple druhé finanční čtvrtletí) by se tržby při stálých kurzech měn o jedno procento zvýšily.
Za probíhající čtvrtletí společnost očekává tržby 41 až 43 miliardy USD, o rok dříve vykázala výnosy 49,61 miliardy USD. Analytici podle agentury Bloomberg čekají tržby za aktuální čtvrtletí ve výši 47,35 miliardy USD.
Znepokojující je především propad tržeb Applu v Číně o 26 % na 12,49 miliardy USD. Celkový počet prodaných iPhonů se meziročně snížil na 51,19 milionu kusů (tržby 32,86 miliardy USD) z 61,2 milionu kusů o rok dříve, počet prodaných tabletů iPad se snížil o 19 % na 10,25 milionů kusů (tržby 4,41 miliardy USD) a počet prodaných počítačů Mac klesl o 12 % na 4,03 milionu kusů (tržby 5,11 miliardy USD). Průměrná prodejní cena iPhonu se snížila na 641 USD, analytici čekali mírnější pokles na 658 USD.
V samotných Spojených státech se společnosti tržby meziročně snížily o 10 % a v Evropě klesly o 5 %, zatímco v Japonsku se naopak o 24 % zvýšily. Japonsko ale pro Apple není tak důležitý trh jako Čína, kde se tržby firmě meziročně propadly o 26 %. Celková hodnota tržeb v Japonsku dosáhla "jen" 4,28 miliardy USD, zatímco v Číně firma na prodeji zařízení a služeb utržila 12,49 miliardy USD. Ve zbytku asijsko-pacifického regionu se tržby Applu meziročně propadly o 25 %.
Segmenty služeb a "ostatních produktů", ve kterých jsou zahrnuty mimo jiné i chytré hodinky Apple Watch, vykázaly meziroční růst tržeb o 20, respektive 30 %, a jsou tak podle analytiků jediným světlým bodem v jinak šedých výsledcích. Tržby z prodeje služeb dosáhly rekordních 5,99 miliardy USD, což znamená, že jsou již nyní druhým největším přispěvatelem celkových výnosů firmy. Tržby z prodeje "ostatních zařízení dosáhly 2,19 miliardy USD.
Analytici se vesměs shodují, že právě na segment služeb musí Apple do budoucna zaměřit svoji pozornost, aby byl schopný vyvážit negativní efekt nižšího zájmu o nová zařízení.
"Náš tým si ve složitém makroekonomickém prostředí vedl extrémně dobře. Jsme potěšení pokračováním silného růstu tržeb ze služeb, který je podporován neuvěřitelnou sílou ekosystému Apple a růstem uživatelské základny přes jednu miliardu aktivních zařízení," napsal výkonný ředitel Applu Tim Cook v prohlášení vydaném v rámci výsledků.
Shrnutí základních čísel
- Upravený zisk na akcii: 1,90 USD (odhad: 2 USD, loni: 2,34 USD)
- Tržby: 50,56 miliardy USD (odhad: 52 miliard USD, loni: 58,01 miliardy USD)
- Počet prodaných iPhonů: 51,19 milionu (odhad: 50 milionů, loni: 61,17 milionu)
Společnost se slabé výsledky pokusila zachránit alespoň navýšením objemu programu zpětného odkupu akcií o 50 miliard na 250 miliard USD a zvýšením čtvrtletní dividendy na 0,57 USD z 0,52 USD, trh ale tyto kroky neocenil. Akcie Applu v poobchodní fázi spadly do červených čísel, zhruba půl hodiny po konci řádného obchodování titul v after-marketu zlevňoval asi o 7 %, což z jeho tržní kapitalizace odmazávalo více než 40 miliard dolarů. Tato ztráta na tržní kapitalizaci byla podle televize CNBC dokonce větší než tržní kapitalizace 391 společností z indexu S&P 500.
Během konferenčního hovoru k výsledků Cook uplynulé čtvrtletí označil za velkou výzvu a zopakoval, že slabší výsledky byly způsobeny velmi nepříznivým makroprostředím. Současně ale též připustil, že novější modely iPhonu budou uživatelé zřejmě obměňovat méně často.
Chytré hodinky Apple Watch jsou podle Cooka úspěšným prodejním artiklem, firmě se jich během prvního roku po uvedení na trh podařilo prodat více, než kolik v prvním roce k zákazníkům zamířilo iPhonů. Část analytiků ovšem zůstává skeptická a upozorňuje, že pokud by se Apple skutečně mel čím pochlubit, vykazoval by výsledky z prodeje hodinek jako samostatnou položku, nikoli jen jako součást "ostatních produktů".
Finanční ředitel Applu Luca Maestri v konferenčním hovoru uvedl, že společnost zůstává ohledně Číny v dlouhodobém horizontu nadále "velmi optimistická" a stále počítá s investicemi v regionu.
Na otázku v rámci konferenčního hovoru, zda je Apple stále ještě rostoucí společností, Cook odpověděl, že rozhodně ano. Nepříznivé makroprostředí podle něj bude odeznívat a pokles prodeje iPhonů je jenom dočasný. Prostor k dalšímu růstu má podle Cooka společnost stále i na rozvinutých trzích, jejichž penetrace chytrými telefony a dalšími zařízeními je jinak velmi vysoká.
Zdroj: Apple, Bloomberg, WSJ, Forbes, AppleInsider, MarketWatch