Časovaná bomba stále tiká: Buffett opět varuje před deriváty

Warren Buffett se nikdy netajil svými antipatiemi k derivátům. Na nedávném výročním setkání společnosti Berkshire Hathaway se opět vyjádřil v tom smyslu, že stále jde o potenciální časovanou bombu na finančních trzích.
Nelibost Warrena Buffetta spojená s deriváty je dána jeho osobní zkušeností z minulosti, kdy jedna z divizí jeho firmy prodělala na derivátech balík. Od té doby je považuje za zbraně hromadného ničení.
Jeho společnost však deriváty nadále běžně využívá a vydělává na nich stovky milionů dolarů ročně. Buffettovi vadí především kolateralizované neboli zajištěné deriváty (jako byly například nechvalně známé CDO zajištěné dluhy a hypotékami), které stály za vznikem poslední finanční krize.
Buffett na setkání Berkshire řekl, že úroveň expozice velkých bank v derivátech představuje velké nebezpečí v případě, že by došlo k náhlému zastavení obchodování na trzích, jako se to stalo například při teroristických útocích 11. září 2001. Pokud by došlo k takovému přerušení obchodování, znamenalo by to velký problém, protože obchodníci v takové situaci nemají možnost správně oceňovat podkladová aktiva.
Buffett dokonce řekl, že ví o množství špatně oceněných derivátů, které neovlivňují investice Berkshire Hathaway, ale neupřesnil, o jaké deriváty jde. Ohledně investic své společnosti do bank, jako jsou Wells Fargo a Bank of America, a jejich expozice v těchto derivátech se vyjádřil v tom smyslu, že nemá obavy.
Jeho kolega Charlie Munger má podobný názor. Zároveň ale potvrdil, že společnost dosud vydělala na držených derivátech asi 20 miliard dolarů. "Byli bychom ale rádi, kdyby byly tyto druhy derivátů nezákonné," řekl Munger.
Na první pohled jde z Buffettovy strany o alibismus, protože varuje před něčím, na čem sám vydělává. Za to jej mnozí investoři otevřeně kritizují. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že Buffett kritizuje zajištěné deriváty, u nichž je někdy opravdu těžké určit správnou hodnotu a s nimiž se v minulosti skutečně spálil.
Bezhlavé obchodování s těmito nástroji vedlo k odstartování finanční krize, protože sami investoři nevěděli, do čeho vlastně investovali. I minimální problémy na trhu s podkladovými aktivy mohou znamenat velký problém pro některé banky. Sám Buffett využívá ve svých obchodech především opce, které jsou považovány za standardní investiční nástroje, jež při rozumném využívání mohou zajistit spíše omezení rizika investora.
Zdroj: Business Insider