Nadbytek ropy na trhu podle expertů ohrožuje cenovou stabilitu

Přebytek ropy na světových trzích navzdory rostoucí spotřebě v řadě oblastí včetně Evropy nepolevuje a jeho vliv na ceny této strategické suroviny je zásadní. V pravidelné měsíční zprávě to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Poptávka po ropě roste, protože se zvyšuje spotřeba v Indii, Číně a nečekaně též v Evropě. Organizace rovněž zvýšila svůj odhad růstu světové poptávky po ropě v letošním a příštím roce na 1,4 milionu, respektive 1,3 milionu denních barelů.
Růst evropské poptávky "se každopádně zřejmě neudrží", míní IEA a poukazuje na prekérní situaci evropských ekonomik, které se po britském hlasování o odchodu z Evropské unie potýkají s další nejistotou.
Světové ceny ropy začátkem letošního roku kvůli převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 USD za barel. V roce 2014 se přitom barel obchodoval až za 115 USD za barel.
Mnoho producentských zemí mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) kvůli převisu nabídky omezilo těžbu, což společně s výpadky dodávek v Nigérii či v Kanadě způsobilo, že se ceny ropy v posledních měsících vrátily k 50 USD za barel.
Tato opatření ale nestačí na snížení přebytku, který se za poslední dva roky nahromadil. Komerční zásoby ropy ve vyspělých zemích stouply v květnu na rekordních 3,074 miliardy barelů, uvedla také IEA.
Světové ceny ropy ve středu klesají, protože investoři vybírají zisky poté, co ropa v úterní seanci zdražila o téměř 5 %. Severomořský Brent se ve středu ráno obchodoval za téměř 48 USD za barel.
Zdroj: ČTK