Cena silové elektřiny prudce roste. Přišel čas kupovat akcie ČEZ?

Cena silové elektřiny na německé energetické burze se za poslední měsíc zvýšila zhruba o dvacet procent, akcie ČEZ ale za stejnou doby zpevnily jen přibližně o šest procent. Měli by se investoři rychle postavit do řady kupujících, nebo není kam spěchat?
Cenu elektřiny tlačí vzhůru odstávky francouzských jaderných elektráren, rostoucí ceny ropy a uhlí a vyšší cena emisních povolenek. Roli hraje také dohoda dojednaná na konci loňského roku na klimatické konferenci v Paříží, která má omezit emise oxidu uhličitého, a navázat tak na Kjótský protokol, říká Richard Miřátský, analytik z Komerční banky.
Cena jednoročních futures silové energie v Německu dosáhla minulý týden 14měsíčního maxima, z 25 EUR/MWh v polovině září se dostala nad 30 EUR/MWh.
Rostoucí cena elektřiny je pro akcie energetické společnosti ČEZ příznivým signálem, do hospodářských výsledků firmy se ale kvůli jejímu cenovému zajištění promítá se zpožděním, upozorňuje Miřátský.
ČEZ má prodánu většinu produkce pro letošní rok za průměrnou cenu okolo 35 EUR/MWh, přes 80 % produkce pro příští rok má zajištěno za cenu 31 EUR/MWh a téměř 50 % produkce pro rok 2018 za 29,50 EUR/MWh.
"Výrazný růst ceny elektřiny v posledních týdnech může být pro investory do akcií ČEZ silným psychologickým impulzem, materiální dopad do výnosů a ziskovosti společnosti ale předpokládáme spíše až ve střednědobém horizontu. Zvýšená cena elektřiny by podle nás měla výraznější vliv na ziskovost skupiny ČEZ pouze v případě, že by se dlouhodobě držela nad 30 EUR/MWh. Cena elektřiny nad touto úrovní by mohla zvrátit negativní vývoj zisku EBITDA firmy, a to pravděpodobně od roku 2018," pokračuje analytik.
"Přestože akcie ČEZ překročily naši cílovou cenu, doporučení na úrovni 'držet' v této chvíli vzhledem k pokračujícím negativním faktorům ovlivňujícím krátkodobé výsledky společnosti a obavám o udržitelnost současného růstu ceny elektřiny neměníme," doplňuje Miřátský.
"Předpokládáme, že v krátkodobém horizontu budou výsledky skupiny negativně ovlivňovat přetrvávající problémy s výrobou v jaderných elektrárnách a nejistota ohledně dosažení celoročních cílů firmy, vývoje dividendové politiky a možných dopadů blížícího se konce kurzového závazku České národní banky. K přehodnocení doporučení bychom přistoupili, až pokud bychom byli přesvědčeni, že zvýšení ceny silové elektřiny má dlouhodobější charakter a nejde pouze o dočasný exces," dodává Richard Miřátský.
Zdroj: Komerční banka