US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Ekonomická aktivita v eurozóně a v Německu v říjnu nad očekávání zintenzivnila, Francie pokulhává

Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu dosáhla nejvyššího tempa růstu od začátku letošního roku. Firmy přitom zvýšily ceny nejvýrazněji za více než pět let. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnost IHS Markit mezi nákupními manažery. Údaje jsou příznivou zprávou pro ECB, která se prostřednictvím své uvolněné měnové politiky snaží podpořit evropský hospodářský růst a inflaci. Slušná data přišla také z Německa, naopak statistika z Francie investory zklamala.

Redakce IW
Redakce IW
24. 10. 2016 | 10:30
Eurozóna

Předběžný říjnový kompozitní index nákupních manažerů, který je považován za dobrý indikátor celkového hospodářského růstu, stoupl na 53,7 bodu ze zářijových 52,6 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od loňského prosince. Pokud se index nachází nad padesátibodovou hranicí, signalizuje růst podnikatelské aktivity.

"Je to povzbudivý obraz (ekonomiky)," řekl k pondělním údajům ekonom Chris Williamson ze společnosti IHS Markit. Upozornil, že pokud by index podnikatelské aktivity zůstal na nynější úrovni, signalizovalo by to růst celé ekonomiky eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí v rozsahu 0,4 %. Poukázal rovněž na známky toho, že by se hodnota indexu mohla dále zvyšovat.

Ve druhém čtvrtletí růst ekonomiky eurozóny zpomalil na 0,3 % z 0,5 % v předchozích třech měsících. První rychlý odhad vývoje hrubého domácího produktu eurozóny ve třetím čtvrtletí by měl statistický úřad Eurostat zveřejnit v polovině listopadu.

Dílčí index výstupních cen se v říjnu podle průzkumu IHS Markit vyšplhal na 50,5 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od srpna 2011. To signalizuje, že růst poptávky dává firmám větší prostor ke zvyšování cen.

Meziroční inflace v eurozóně v září podle údajů Eurostatu zrychlila na 0,4 % ze srpnových 0,2 %. Nadále však výrazně zaostává za cílem ECB, podle kterého by se měla pohybovat těsně pod dvěma procenty.

ECB se snaží inflaci a hospodářský růst podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Banka minulý týden podle očekávání neprovedla ve své měnové politice žádné úpravy. Ponechala si však otevřené dveře k prodloužení programu nákupu dluhopisů na prosincovém zasedání.

Německý kompozitní PMI se v říjnu zvýšil na 55,1 bodu z 52,8 bodu. Čekal se mírnější růst na 53,2 bodu. PMI za sektor služeb podle předběžných údajů stoupl na 54,1 bodu z 50,9 bodu (odhad: 51,5 bodu) a ukazatel za zpracovatelský sektor se zvýšil podle předběžných údajů na 55,1 bodu z 54,3 bodu v září (odhad: 54,2 bodu).

Francouzský kompozitní PMI v říjnu podle předběžných dat klesl v souladu s očekáváním na 52,2 bodu z 52,7 bodu v září. Ukazatel za zpracovatelský sektor se zvýšil na 51,3 bodu z 49,7 bodu při očekávání mírnějšího růstu na 50 bodů, index za sektor služeb ale klesl na 52,1 bodu z 53,3 bodu (odhad: 52,9 bodu).

Zdroj: ČTK, Reuters

EurozónaEvropaEvropská ekonomikaFrancieIndexy nákupních manažerů (PMI)Německo
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie