US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,79 %
NASDAQ+1,15 %
DOW JONES+1,01 %
PX+0,74 %
ČEZ+0,31 %
NVIDIA+2,21 %

Čínský prezident Si Ťin-pching: Pozorně sledujeme dění v USA po prezidentských volbách

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek bývalému americkému ministrovi zahraničí Henry Kissingerovi řekl, že Čína pozorně sleduje dění v USA po kontroverzních prezidentských volbách. Nově zvolený americký prezident Donald Trump během své kampaně několikrát Čínu otevřeně kritizoval a opakovaně zdůrazňoval, že hodlá uvrhnout až 45% cla na zboží dovážené z Číny. Analytici Trumpova slova interpretovali jako vysoce riziková a upozorňovali na to, že americko-čínská hospodářská spolupráce nemá tak pevné základy, aby nemohla padnout.

Redakce IW
Redakce IW
2. 12. 2016 | 13:00
Čína

Čínský prezident podle svých slov několik dní po volbě Trumpovi v telefonickém rozhovoru sdělil, že spolupráce mezi Čínou a Spojenými státy je pro obě strany výhodná a ani jedna země by netěžila z jejího narušení. "Rádi bychom viděli další postupné a pevné utužování čínsko-amerických vztahů," uvedl Si Ťin-pching.

Ruský prezident Vladimir Putin mezitím ve čtvrtek na adresu Trumpa pronesl, že Moskva je připravena pracovat na spolupráci s novou hlavou Spojených států. Putin uvedl, že stojí o normalizaci vztahů a společný boj proti světovému terorismu.

Rusko podle Putinových slov nestojí o žádnou konfrontaci. "Narozdíl od našich zahraničních kolegů, kteří Rusko vidí jako protivníka, jsme nikdy nepřátele nevyhledávali, potřebujeme naopak přátele. Nedovolíme však jakékoli narušování našich zájmů," prohlásil ruský prezident.

Zdroj: CNBC

ČínaDonald TrumpMezinárodní obchodPolitikaRuskoSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

20. 10.-Andrej Rády
Akciový trh