US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-1,56 %
NASDAQ-2,15 %
DOW JONES-0,84 %
PX-0,73 %
ČEZ+0,08 %
NVIDIA-1,79 %

Únorová meziroční inflace byla o 0,4 procentního bodu nad odhady ČNB

Únorová meziroční inflace byla o 0,4 procentního bodu vyšší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka. Ve čtvrtek to uvedl ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub. Meziroční inflace v únoru zrychlila růst na 2,5 % z lednových 2,2 %. Inflace se tak podle Holuba od začátku letošního roku nachází nad 2% cílem ČNB, avšak v rámci tolerančního pásma.

Redakce IW
Redakce IW
9. 3. 2017 | 13:59
ČNB

Důvodem rozdílu mezi inflací a odhady ČNB je podle Holuba podobně jako v lednu vyšší než očekávaná korigovaná inflace bez cen pohonných hmot. "V tomto ukazateli jádrové inflace se již delší dobu pozitivně projevuje pokračující růst domácí ekonomiky a zvyšující se dynamika mezd," uvedl Holub. O něco menší mírou se na vyšší než odhadované inflaci podílely i ceny potravin, k čemuž přispělo mimo jiné i skokové zvýšení tradičně kolísavých cen zeleniny.

Zveřejněná data podle Holuba představují pro naplnění prognózy ČNB pro zbytek letošního roku mírné proinflační riziko. "Podle této prognózy se inflace v letošním roce zvýší do horní poloviny tolerančního pásma cíle. Na horizontu měnové politiky, tedy v první polovině příštího roku, se pak bude k 2% cíli navracet shora," uvedl.

Zdroj: ČTK

Podívejte se na aktuální video

Centrální bankyČeská ekonomikaČeská republikaČNBInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nervozita na Wall Street: Americké akcie zahajují čtvrtý rok býčího trendu učebnicově, situace připomíná rok 1998

Nervozita na Wall Street: Americké akcie zahajují čtvrtý rok býčího trendu učebnicově, situace připomíná rok 1998

14. 11.-Petr Novotný, Andrej Rády
Americké akcie