US MARKETOtevírá za: 14 h 40 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Unipetrol čeká v příštích dvou letech pokles provozního zisku, dividenda ale podle firmy systematicky poroste

Petrochemický holding Unipetrol očekává, že za roky 2017 a 2018 vykáže nižší provozní zisk než za roky 2015 a 2016. Vyplývá to z nové střednědobé strategie, kterou v úterý firma zveřejnila na svém webu. Provozní zisky holdingu v posledních dvou letech však byly ve srovnání s předchozími roky mimořádně vysoké. Finanční pozice Unipetrolu zůstane podle jeho managementu stabilní, což bude reflektovat mimo jiné také systematicky se zvyšující dividenda.

Roční průměr provozního zisku v letech 2017 a 2018 bude podle Unipetrolu přes 9,8 miliardy korun. V roce 2015 činil provozní zisk 10,9 miliardy korun a v roce 2016 zhruba 12 miliard korun. Poslední dva roky však byly rekordní, takže ve srovnání s dlouhodobým ročním průměrem zisk podle skupiny v letech 2017 a 2018 vzroste. Oproti průměru za roky 2013 až 2016 by měl být roční provozní zisk vyšší přibližně o 2,8 miliardy korun, uvádí holding ve strategii. Očekávané výsledky nezahrnují předpokládané pojistné plnění, které společnost získá v souvislosti s nedávnými haváriemi ve svých provozech.

Unipetrol - finanční cíle pro roky 2017 a 2018, zdroj: Unipetrol

Unipetrol již dříve oznámil, že z předloňského zisku vyplatí akcionářům dividendy v souhrnné výši přes jednu miliardu korun (5,52 Kč na akcii). Předtím společnost vyplatila dividendu naposledy za obchodní rok 2007. O dividendě z loňského zisku budou akcionáři Unipetrolu teprve rozhodovat. V aktuálních cílech pro příští dva roky počítá společnost s tím, že se dividenda na akcii bude systematicky zvyšovat.

Přístup společnosti k dividendové politice dlouhodobě kritizuje největší minoritní akcionář holdingu, společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T.

Ve srovnání s průměrem za poslední čtyři roky vzrostou podle Unipetrolu také investiční výdaje, a to ze 4,5 na 8,1 miliardy korun. Na rok 2018 plánuje skupina dokončení loni započaté výstavby nové polyetylenové jednotky v Chemparku Záluží za 8,5 miliardy korun.

Do roku 2018 chce rovněž Unipetrol navýšit svůj podíl na maloobchodním trhu z loňských 17,6 % na 20,7 %. Ke konci loňského roku Unipetrol provozoval 363 čerpacích stanic Benzina, a byl tak lídrem na českém trhu. V příštích dvou letech plánuje skupina rozšířit svou síť na více než čtyři stovky stanic.

Unipetrol - provozní cíle pro roky 2017 a 2018, zdroj: Unipetrol

"Odhadovaná výše celkového provozního zisku EBITDA LIFO podle nás není příliš ambiciózní, vezmeme-li v potaz, že v loňském roce zisk činil 12 miliard korun a etylenová jednotka byla půl roku mimo provoz. Zároveň vyjádření firmy k 'systematickému' zvyšování divendy bez uvedení konkrétních cílů dividendové politiky považujeme za velmi plytké. Očekávali jsme, že se management firmy vyjádří i ke zlepšení kapitálové struktury prostřednictvím mírného zadlužení společnosti. Obáváme se, že investice do Spolany by se mohly pohybovat v řádu středních jednotek miliard, management se ale o Spolaně v prezentaci nezmínil," říká analytik z Komerční banky Miroslav Frayer.

"Celkově hodnotíme zveřejněnou prezentaci Unipetrolu jako nedostatečnou ve světle očekávaných vyjádření a obáváme se, že management nebude chtít s ohledem na vysoké investice do Spolany a neochotu se zadlužovat navrhovat výrazně vyšší dividendu. Čekáme proto negativní reakci ceny akcií," dodává Frayer.

"Unipetrol plánuje téměř celý očekávaný provozní zisk proinvestovat, takže tvorba volného cash flow bude nízká. Obecné vyjádření k dividendě také není něco, na co minoritní akcionáři čekali. Nevnímáme proto zveřejněnou strategii na první pohled jako příliš pozitivní," doplnil analytik z České spořitelny Petr Bártek.

"Celou strategii bereme pouze jako rétorické cvičení. Co se týká dividendy, zůstalo u planých slibů," poznamenal analytik z J&T Banky Bohumil Trampota. V podobném duchu se vyjádřil i analytik BH Securities Martin Vlček, který strategii firmy označil za povrchní. "Domnívám se, že interně firma řeší strategii do mnohem většího detailu a na odbornější úrovni. Více odborné a detailnější 'slidy' by zřejmě byly pro širokou veřejnost příliš složité, pro analytiky a investory by však byly velmi užitečné a prezentace jim v tomto smyslu nabízí málo," dodal Vlček.

Naopak analytik Patria Finance Ondřej Koňák po konci konferenčního hovoru řekl, že oznámenou strategii hodnotí pozitivně. "Pro investory jsou podstatné dva závěry. Unipetrol oficiálně oznámil návrat k dividendové politice a za druhé chce dividendu stabilně zvyšovat po vzoru mateřské PKN Orlen," podotkl Koňák.

Unipetrol také v tiskové zprávě oznámil, že dozorčí rada zvolila do funkce člena představenstva Tomáše Herinka, který ve firmě zastává pozici ředitele pro výzkum a vývoj. Představenstvo společnosti se tak rozšíří na sedm členů.

Během středečního konferenčního hovoru vedení Unipetrolu potvrdilo, že se holding v nejbližších letech hodlá zaměřit na zvyšování dividendy. "Výplata dividend v budoucnosti je podmíněna tím, že si Unipetrol zachová stabilní finační pozici," upozornil ale finanční ředitel společnosti Miroslaw Kastelik. 

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Orlen drží v Unipetrolu 63% podíl. Dalších zhruba 20 % akcií podle webu firmy vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek akcií drží investiční fondy a menšinoví akcionáři.

Počet zaměstnanců Unipetrolu loni vzrostl o 733 lidí na 4 497 pracovníků. Důvodem je zejména akvizice neratovické chemičky Spolana. Letos chce podnik přijmout více než sto nových pracovníků, a to zejména do provozu v Záluží.

Zdroj: Unipetrol, ČTK

Akcie ČRDividendyOrlen UnipetrolPetrochemieRafinerie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika