US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,21 %
NASDAQ-0,25 %
DOW JONES+1,18 %
PX+1,48 %
ČEZ-0,77 %
NVIDIA-2,62 %

Kyjev kvůli dopravní blokádě snížil odhad růstu HDP Ukrajiny

Hospodářský růst Ukrajiny bude letos činit pouze 1,8 procenta namísto dříve předpokládaných 3 procent. Podle agentury Reuters to ve středu prohlásil náměstek předsedy vlády Stepan Kubiv a jako stěžejní důvod revize uvedl blokádu nákladní dopravy na území, která ovládají proruští separatisté.

Redakce IW
Redakce IW
31. 5. 2017 | 16:19
Ukrajina

Nová předpověď je těsně pod 1,9 procenta předpovídaných ukrajinskou centrální bankou. Kubiv předpokládá, že v příštím roce by se růst ekonomiky mohl vyšplhat na 3 procenta a o rok později na 3,6 procenta.

Blokáda železnic odřízla dodávky uhlí pro ukrajinské elektrárny a ocelářský průmysl, jejichž vývoz je pro ekonomiku klíčový. Některé suroviny ukrajinský průmysl stále nakupuje z povstaleckých území. Kubiv upozorňuje, že blokáda může letos srazit hospodářský růst na polovinu.

Ukrajina pozastavila veškerou nákladní dopravu na východ země ovládaný povstalci v březnu. Nicméně prezident Petro Porošenko už jen formalizoval blokádu, kterou aktivisté zahájili loni v lednu.

Ukrajinská vláda zvýšila také svůj odhad letošní roční míry inflace, a to na 11,2 procenta z dříve předpovídaných 8,1 procenta.

Zdroj: ČTK

HDPHospodářský růstStřední a východní EvropaUkrajina
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Umělá inteligence vyvolává energetickou horečku. Tenhle fond na ni sází a nechává index S&P 500 daleko za sebou

Umělá inteligence vyvolává energetickou horečku. Tenhle fond na ni sází a nechává index S&P 500 daleko za sebou

6. 11.-Andrej Rády
Umělá inteligence (AI)