US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+1,54 %
NASDAQ+2,27 %
DOW JONES+0,81 %
PX+0,35 %
ČEZ+0,62 %
NVIDIA+5,42 %

Rusko a Venezuela se dohodly na restrukturalizaci dluhu Caracasu

Rusko a Venezuela podepsaly ve středu dohodu o restrukturalizaci venezuelského dluhu ve výši 3,15 miliardy USD. Oznámilo to ve středu ruské ministerstvo financí.

Redakce IW
Redakce IW
15. 11. 2017 | 15:08
Rusko

Podle dohody bude Venezuela splácet svůj dluh Rusku deset let. Z toho v prvních šesti letech budou splátky minimální. Dohoda má umožnit Venezuele dát více peněz na ekonomický rozvoj, dodalo ministerstvo. Dohoda se netýká dluhu státních společností.

Venezuela si půjčila od Ruska v roce 2011, loni však začala mít problémy se splácením kvůli hospodářské a finanční krizi.
Venezuela je bohatá na ropu. Předchozí prezident Hugo Chávez však využíval vysoké příjmy z prodeje ropy k masivnímu utrácení za sociální programy. Prudký pokles světových cen ropy pak tamní ekonomiku zcela zničil. Ta se nyní potýká mimo jiné s nedostatkem téměř veškerého zboží a obrovskou inflací, napsaly agentury AP a Reuters.

Ratingová agentura S&P v úterý snížila rating země na SD, tedy selektivní platební neschopnost, protože země nesplatila část svých závazků. Varovala rovněž, že je velké riziko, že v příštích třech měsících nesplatí Venezuela další své závazky.

Vláda prezidenta Nicoláse Madura sezvala v pondělí věřitele do Caracasu, aby s nimi projednala restrukturalizaci dluhopisů ve výši 60 miliard USD. Nepředložila však žádný konkrétní návrh.

Zdroj: ČTK

Latinská AmerikaRusko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Umělá inteligence vyvolává energetickou horečku. Tenhle fond na ni sází a nechává index S&P 500 daleko za sebou

Umělá inteligence vyvolává energetickou horečku. Tenhle fond na ni sází a nechává index S&P 500 daleko za sebou

6. 11.-Andrej Rády
Umělá inteligence (AI)