US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Inflace v eurozóně v prosinci podle předběžných dat klesla na 1,4 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně se v prosinci snížilo na 1,4 % z 1,5 % v listopadu. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Analytici tento pokles očekávali.Jádrová inflace v prosinci stagnovala na 1,1 %.

Redakce IW
Redakce IW
5. 1. 2018 | 11:01
Eurozóna

Nejvýraznější meziroční zvýšení v prosinci podle odhadu Eurostatu zaznamenaly ceny energií, a to o 3 %. Jejich růst však zpomalil z listopadových 4,7 %.

Evropská centrální banka usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod 2 %. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.

Na říjnovém zasedání však ECB rozhodla, že od ledna sníží měsíční objem nákupů dluhopisů na 30 miliard eur z dosavadních 60 miliard eur. Minulý měsíc pak ECB zlepšila odhady růstu ekonomiky eurozóny na letošek i na další dva roky a předpověděla, že inflace by do roku 2020 měla dosáhnout 1,7 %.

Zdroj: Bloomberg

EurozónaEvropská ekonomikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie