EP podpořil návrh jednotného systému zdanění mezinárodních firem

Evropský parlament ve čtvrtek přijal plán Evropské komise na zavedení jednotného systému zdanění příjmů velkých firem působících v unii (i s pozměňovacími návrhy). Koncept takzvaného Konsolidovaného společného základu daně z příjmu fyzických osob (CCCTB) se zatím týká korporací s globálním ročním obratem přes 750 milionů eur a má bojovat proti jejich praktikám na optimalizaci odvodů.
Návrh Evropské komise označili mnozí za "chybějící článek jednotného evropského trhu". Je rozdělen do dvou směrnic. První stanovuje, aby firmy vypočítávaly zdanitelný základ ve všech zemích stejně, nehledě na to, v jaké zemí sídlí. Druhá řeší aspekt konsolidace a požaduje, aby se všechny zisky, případně ztráty dané společnosti v členských zemích EU sečetly do jedné částky, ze které společnost odvede daň. Ta se podle dohodnutého klíče rozdělí mezi státy, kde subjekt působí.
Podle europoslance Luďka Niedermayera, který se problematikou dlouhodobě zabývá, by na opatření v dlouhodobém horizontu vydělaly všechny strany. Niedermayer ilustroval nový systém na hypotetickém příkladu s automobilkou Volkswagen. Nejdříve by se určila její celková obchodní bilance a "tento zisk by se rozdělil; například 40 procent by patřilo ČR a 60 procent Německu. Němci by si zisk zdanili svojí sazbou a my naší," vysvětlil ČTK místopředseda Hospodářského a měnového výboru EP. "Jsem přesvědčen, že v dlouhodobém horizontu na tom vydělají všichni," dodal.
Norma by ale bezprostředně po případném zavedení znamenala ztráty pro země jako Irsko, Nizozemsko, Malta či Lucembursko, do kterých firmy často převádějí své zisky kvůli výhodnějším daňovým předpisům. Autor zprávy parlamentního výboru Paul Tang ve středu tyto státy označil za "piráty uvnitř EU". Někteří poslanci ale vidí v novém projektu zásah do suverenity členů EU v oblasti daňové politiky.
V otázkách daní má ovšem Evropský parlament v evropském legislativním procesu jen konzultační roli a jeho stanoviskem není komise vázána. Jakýkoli zákon musí jednomyslně schválit zástupci členských zemí.
Zdroj: ČTK
Aktuality
