US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,68 %
NASDAQ+0,56 %
S&P 500+0,50 %
ČEZ+0,33 %
KB-0,10 %
Erste+1,14 %

Kanada podala u WTO stížnost na americká cla na ocel a hliník

Kanada v pátek podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na Spojené státy kvůli uvalení cel na dovoz oceli a hliníku. Proti kroku, který podle kanadské ministryně zahraničí Chrystie Freelandové Washington učinil pod falešnou záminkou, hodlá Kanada postupovat ve spolupráci s Evropskou unií a dalšími zeměmi. Brusel v pátek WTO předložil kvůli clům žádost o konzultace se Spojenými státy.

Redakce IW
Redakce IW
1. 6. 2018 | 23:19
Hliník

"Tato jednostranná cla uvalená pod záminkou ochrany americké národní bezpečnosti jsou v rozporu se závazky Spojených států v mezinárodním obchodu i s pravidly WTO," uvedla v prohlášené kanadská ministryně zahraničí Freelandová.

Kanada bude podle ní úzce spolupracovat s Evropskou unií, která v pátek podala u WTO žádost o konzultace s USA. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová v pátek zároveň řekla, že krok prezidenta Donalda Trumpa dále oslabí transatlantické vztahy, a stejně jako Freelandová odmítla Trumpův argument, že cla jsou nezbytná z důvodů národní bezpečnosti USA.

Kanada již dříve oznámila, že od 1. července zavede odvetná cla na americké zboží v celkové hodnotě 16,6 miliardy kanadských dolarů.

Spojené státy zavedly nová cla na ocel a hliník již 23. března. Evropská unie, Kanada a Mexiko ovšem měly z placení těchto poplatků prozatímní výjimky, které k pátku vypršely.

Zdroj: ČTK

HliníkKanadaMezinárodní obchodPrůmyslové kovySpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

25. 6.-Tomáš Beránek
Průmyslové kovy