Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden získaly více než půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři zaměřili na projev šéfa americké centrální banky Jeroma Powella, jenž řekl, že Fed i nadále počítá s pozvolným zvyšováním základní úrokové sazby. V pátek zároveň skončila jednání mezi zástupci Číny a Spojených států, aniž by snížila obchodní napětí mezi oběma zeměmi.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,09 % na 383,71 bodu, za celý týden pak vzrostl o 0,7 %. Britský FTSE 100 si polepšil o 0,19 % na 7 577,49 bodu (týden: +0,25 %), francouzský CAC 40 získal 0,24 % na 5 432,5 bodu (týden: +1,61 %) a německý DAX posílil o 0,23 % na 12 394,52 bodu (týden: +1,51 %).
Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, který má největší expozici vůči Číně. Investory neodradila ani nová vzájemná cla na dovoz zboží v hodnotě zhruba 16 miliard USD, které obě země zavedly ve čtvrtek. Od jednání mezi zástupci obou zemí si investoři neslibovali příliš poté, co americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že nyní neočekává zmírnění obchodní války.
Potenciálním vítězem dne se stala irská firma Kingspan, jejíž akcie vyletěly vzhůru o téměř 10 % poté, co firma odtajnila lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí. Dařilo se také německé chemické firmě Wacker Chemie (+3,41 %), na jejíž akcie zvýšila doporučení britská bankovní skupina HSBC.
Evropské akcie (24. srpna 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Důvěra v českou ekonomiku po červencovém poklesu v srpnu vzrostla o 0,4 bodu na hodnotu 99,1. V podnikatelské sféře se důvěra zvýšila, u spotřebitelů naopak klesla. Oznámil to v pátek Český statistický úřad. Meziročně je souhrnný indikátor důvěry vyšší.
- Veřejný rozpočet Německa vykázal za pololetí přebytek 48,1 miliardy eur, což je nejvyšší hodnota za pololetí od znovusjednocení země. V poměru k hrubému domácímu produktu činil 2,9 procenta. Německé státní pokladně se daří díky dlouhotrvajícímu ekonomickému růstu, vysoké zaměstnanosti a nízkým výdajům vlády. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pátek zveřejnil spolkový statistický úřad.
- Útok hackerů na německou energetickou síť by mohl vést k celoevropskému blackoutu. S odvoláním na specializované centrum německé vlády pro boj s kyberkriminalitou o tom v pátek informoval magazín Spiegel.
- Státní úřad inspekce práce (SÚIP) snížil Unipetrolu o 200 000 korun sankci za nedostatky, které zjistil při kontrole po výbuchu v chemičce v Záluží u Litvínova v srpnu 2015. Firma má nově zaplatit 1,2 milionu Kč. Podle původního rozhodnutí se společnost dopustila šesti přestupků, po odvolání jich úřad Unipetrolu vytýká pět. Rozhodnutí je pravomocné, informovala v pátek Mladá fronta Dnes. Firma ale se závěry inspekce ani po snížení pokuty nesouhlasí a podá správní žalobu.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku v červenci už druhý měsíc po sobě vzrostla, a to na 5,47 procenta z 5,43 procenta v červnu. Informovalo o tom v pondělí slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce. Na dosavadním minimu 5,37 procenta byla nezaměstnanost letos v květnu.
- Řada úsporných opatření, které Řecko přijalo v rámci svého záchranného plánu, položila základy pro udržitelné zotavení této země. Řekl to v pondělí evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici. Řecko v pondělí oficiálně opustilo poslední ze tří záchranných programů.
- Německo zřejmě bude mít letos již třetí rok za sebou největší přebytek běžného účtu platební bilance na světě. Měl by dosáhnout 299 miliard USD, zatímco druhé Japonsko bude mít přebytek 200 miliard USD. Vyplývá to z prognózy německého ekonomického institutu Ifo. Zpráva zřejmě obnoví kritiku ekonomické a fiskální politiky největší evropské ekonomiky od obchodních partnerů i mezinárodních institucí.
- Zájem o klenoty s přírodními diamanty roste. Podle společnosti Alrosa, největšího světového těžaře diamantů, globální prodeje v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o sedm procent. Evropští klenotníci zaznamenali nárůst tržeb o 14 procent. Největší české klenotnictví ALO diamonds hlásí za první čtvrtletí 24procentní meziroční růst prodejů šperků, z nichž je většina diamantových. Důvodem je především rostoucí obliba investičních klenotů.
- Firma Autostrade per l'Italie, provozovatel zříceného Morandiho mostu v Janově, by mohla postavit nový, ocelový most za osm měsíců. Výkonná rada společnosti také vyčlenila po neštěstí, při kterém přišlo o život 43 lidí, na pomoc rodinám pozůstalých a na stavbu nového mostu 500 milionů eur.
- Řecko má dobrý důvod věřit, že po formálním opuštění záchranného programu má před sebou lepší časy. Prohlásil to v úterý řecký premiér Alexis Tsipras. Řecko oficiálně opustilo poslední ze tří záchranných programů v pondělí.
- Slovenský antimonopolní úřad povolil Karlovarským minerálním vodám (KMV) převzetí nápojářské společnosti PepsiCo na tamním trhu. Souhlas mají již z Maďarska, chybí tak pouze souhlas českého Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), sdělili v úterý ČTK zástupci KMV. ÚOHS se nákupem zabývá od dubna, v červnu se rozhodl, že akvizici prozkoumá detailněji. Na vyřknutí rozhodnutí tak má čas do podzimu.
- Přebytek rozpočtu Británie byl v červenci nejvyšší za 18 let, přispěly k tomu hlavně vysoké příjmy z daní. Celkem přebytek dosáhl dvou miliard liber, což byl více než dvojnásobek ve srovnání s výsledkem z loňského července, uvedl britský statistický úřad. Analytici v anketě agentury Reuters čekali přebytek 1,1 miliardy liber.
- Nabídku na strategické partnerství se srbským státním producentem mědi RTB Bor předložily tři společnosti - z Kanady, Číny a Ruska. Firma provozuje jediný měděný důl v Srbsku a huť. Vláda v červenci uvedla, že hledá partnera, který by do zadlužené RTB investoval nejméně 350 milionů USD. Neuvedla však, jak velký podíl výměnou za investici nabídne.
- Průměrná úroková sazba hypoték v červenci stoupla na 2,5 procenta z červnových 2,49 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba předloni v prosinci, a to na 1,77 procenta. Letos v lednu byla na 2,28 procenta.
- Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostla o 8,3 procenta na 100 300 korun za metr čtvereční. Tempo růstu však již postupně klesá, když v polovině loňského roku nové byty meziročně zdražily o 22,5 procenta. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů na konci června meziročně vzrostl o necelou čtvrtinu na 5 269. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte.
- Skupina Hub Ventures, majitel poskytovatele sdílených kanceláří Impact Hub, získala 55procentní podíl v pražském centru K10 Coworking, které poskytuje stejné služby. Firma Impact Hub to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Celková plocha sdílených kanceláří skupiny v Česku tak vzroste na 7 700 metrů čtverečních. Z celkové plochy všech sdílených kanceláří je to necelá třetina.
- Bulharská vláda schválila akční plán přijetí eura. Země by podle něj měla do konce června příštího roku vstoupit do mechanismu směnných kurzů ERM-2, tedy do takzvané čekárny na členství v eurozóně a bankovní unii. Uvedla to ve středu agentura Reuters. O vstup do ERM-2, kde země musí vydržet dva roky před přijetím eura, Bulharsko požádalo v červenci letošního roku.
- Tendr na prodej italské ocelárny Ilva firmě ArcelorMittal byl nelegitimní, nebyla to však chyba ArcelorMittalu. Dohoda je tak platná a prodej může pokračovat. Řekl to ve čtvrtek italský ministr průmyslu Luigi Di Maio. ArcelorMittal se na koupi největší evropské ocelárny dohodl loni, nové italské vládě se však dohoda nelíbila a zvažovala její zrušení.
- Automobilka Volkswagen do roku 2025 investuje 3,5 miliardy eur do rozvoje svých digitálních aktivit a produktů, včetně cloudové platformy, která propojí vozidla, a služby sdílení aut.
- Dánská lodní společnost Mærsk jako první otestuje plavbu speciální kontejnerové lodi z východní Asie do Evropy Severním ledovým oceánem. Trasu mnozí odborníci považují díky tání ledu za možnou budoucí alternativu k Suezskému průplavu.
- Celkový dluh obyvatel ČR činil ke konci pololetí 2,23 bilionu korun, což je meziroční růst o 8,5 procenta. Objem dluhu ohroženého nesplácením naopak klesl o 9,2 procenta na 36,9 miliardy korun. Počet lidí, kteří měli problémy se splácením úvěrů na bydlení, se snížil o 5 000 a počet lidí nesplácejících úvěry na spotřebu o více než 20 000. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Polský obchod s obuví CCC, který působí i v České republice, zvýšil v letošním prvním pololetí obrat o téměř deset procent a přesáhl v tomto parametru dvě miliardy zlotých (zhruba 12 miliard Kč).
- Výsledky Persimmon v 1H: Čistý zisk 516,3 milionů GBP (meziročně +16 %), tržby 1,84 miliardy GBP (meziročně +5 %)
- Vývojář antivirového softwaru Avast dosáhl v prvních šesti měsících letošního roku čistého zisku 160,2 milionu USD. Loni za stejné období firma vykázala ztrátu 51,6 milionu USD. Výsledky byly podpořeny růstem počtů zákazníků i synergickými efekty akvizice společnosti AVG. Avast také potvrdil záměr vyplatit finální dividendu.
- Přední evropský výrobce netkaných textilií PFNonwovens dosáhl v prvním pololetí letošního roku konsolidovaných výnosů 2,98 miliardy Kč (meziročně -0,3 %). Negativní dopad na tržby mělo především posilování koruny k euru. Na rovině čistého zisku společnost vykázala výsledek 279,9 milionu Kč (meziročně +134,4 %).
Zdroj: CNBC